WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Функція проектування. Конструювання соціологічних технологій - Реферат

Функція проектування. Конструювання соціологічних технологій - Реферат

союзників, так і знижувати перспективи потенційних конкурентів.
Моніторингові соціологічні опитування - найвідоміший вид електоральних досліджень. За спрощеним уявленням про моніторингові дослідження, це система вивчення електоральних уподобань громадян у перебігу виборчих кампаній. Завдання моніторингових досліджень доволі вузькі, й умовно їх можна згрупувати так:
1) визначення дієвості різних партійних акцій виборчої кампанії;
2) визначення ефективності дій (акцій) супротивників;
3) технологічний вплив на громадську думку в перебігу виборчої кампанії;
4) провокативний вплив на штаби супротивників.
У рамках професійного проективного соціологічного дослідження вибудовується система моніторингу за параметрами виборчої кампанії. Реєстр контрольованих параметрів узгоджують з кандидатом, політттехнологами, які беруть участь у кампанії. Зазвичай це загальновідомі параметри:
o рівень популярності всіх партій;
o рейтинг кожної партії (відсоток громадян, що вирішили проголосувати за ту чи іншу партію на день опитування);
o антирейтинг кожної партії (відсоток громадян, які не проголосують за цю партію в тих же умовах);
o рівень впливу місцевих лідерів громадської думки на виборчу кампанію;
o електоральні вподобання виборців у віковому, соціально-професійному та освітньому аспектах;
o виявлення найдійовіших технологій впливу на виборців;
o оцінювання ефективності конкретних заходів, до яких удаються в межах виборчих кампаній.
Найдійовішими (й найдорожчими) є щотижневі моніторингові опитування. Саме вони дають змогу мінімізувати ризики кандидата в депутати, швидко переорієнтуватися на розв'язання локальних проблем, виявлення переваг на виграшних напрямках, системно відстежувати всі вектори виборчої кампанії.
Якісні соціологічні дослідження - фокус-групи. Формат якісної фокус-групи дає змогу отримати ексклюзивну інформацію й розкрити глибинні мотиви налаштувань і поведінки виборців, виявити характеристики й ознаки, невідомі та не враховані дослідниками у форматі кількісних соціологічних досліджень, поглибити та видозмінити порушення проблем у перебігу дискусії тощо.
Фокус-групи виконують такі завдання:
1) фіксація різних типів поведінкових мотивів і думки;
2) виявлення символьно-знакових та емоційних полів опису електоральних уподобань виборців;
3) визначення чинників тієї чи іншої поведінки, вибору та сприйняття виборців;
4) моделювання різноманітних ситуацій з виявленням можливої зміни позицій, оцінок та переконань виборців;
5) тестування характеру сприйняття текстів, плакатів, фотографій, відеорядів, слоганів та інших видів впливу на виборців;
6) виділення характеристик бажаного "ідеального" кандидата, як і реального іміджу конкретного; визначення, якою мірою вони збігаються та не узгоджуються за конкретними позиціями.
"Екзитполи" - відносно нова технологія соціологічного опитування. Це опитування громадян на виході з виборчих дільниць. Через нещодавні події ця технологія викликає неоднозначну реакцію в учасників виборчого процесу. "Екзитполи" виконують, крім загальновідомих, ще кілька функцій:
- запобігання масовим фальсифікаціям результатів виборів;
- можна дістати достатньо точні результати виборів відразу після закриття виборчих дільниць.
Всі означені соціологічні складники виборчої кампанії можна віднести до розряду так званих дослідницьких соціологічних технологій, тобто таких, що надають організаторам виборчих кампаній, суб'єктам виборчого процесу інформацію для роздумів.
З іншого боку, слід сказати й про можливість використання регулівних, управлінських соціологічних технологій, які пов'язані безпосередньо з організацією самої виборчої кампанії. Саме з використання соціологічних технологій на виборах і почалася професіоналізація організації виборчих кампаній як найважливішого елемента політичного менеджменту та маркетингу.
Залежно від цілей та етапів застосування їх у перебігу виборних кампаній всі сучасні соціологічні регулівні технології можна поділити на такі:
1) базові соціологічні виборчі технології;
2) прогнозні соціологічні виборчі технології;
3) пропагандистські соціологічні виборчі технології;
4) післявиборчі соціологічні технології.
Основною метою базових досліджень, як уже наголошувалось, є збір різноманітної інформації, необхідної для стратегічного планування виборчої кампанії й уточнення найважливіших сторін тактики її організації. Відповідно й базові виборчі технології поділяються на дві групи:
o соціологічні виборчі технології, спрямовані на вироблення стратегії виборчої кампанії ("технології використання у цільових груп виборців"; "технології конструювання іміджу кандидата" тощо);
o соціологічні виборчі технології, пов'язані з уточненням тактики виборчої кампанії ("технології вибору ключових проблем виборчої кампанії", "технології вибору основних гасел кампанії" тощо).
До прогнозних соціологічних виборчих технологій слід віднести такі. "Технологія вирахування частки електорату, що не визначився". Суть подібної технології полягає в тому, щоб виявити зазначену частку електорату (тобто тих, хто збирається голосувати, але на час опитування ще не вирішили, за кого) й "розкидати" ці голоси, додавши їх до тих, які "отримала" партія за опитування виборців, що вже "визначилися".
"Технологія визначення стійкості електоральних думок". Це уточнення (за допомогою низки спеціальних запитань) того, наскільки стабільні електоральні вподобання населення, наскільки (та під впливом яких чинників) можливо змінити їх за час від проведення опитування до дня виборів. Відповідно кандидатам, електорат яких демонстрував свою стійкість, "голоси" додавалися й навпаки.
"Технологія вирахування так званого "зсуву останньої хвилини". Тут ідеться про такий важливий чинник, що впливає на результати прогнозування результату виборів, який описала німецька дослідниця Елізабет Ноель-Нойман - так звана "спіраль мовчання". Суть її полягає в тому, що певні люди, відчуваючи, що їхні думки цілковито відрізняються від думок більшості виборців, прагнуть не демонструвати їх. Водночас безпосередньо на виборах вони часто голосують не так, як заявляють у процесі опитування. Одним із наслідків "спіралі мовчання" є ефект "зсуву останньої хвилини", а саме: бажання виборця під впливом громадської думки теж "бути поряд із переможцем". У результаті деякі виборці змінюють свій вибір якраз у день виборів, останньої хвилини. Причому змінюють, звичайно, "в бік" тих кандидатів, у яких, на їхню думку, найліпші шанси бути обраними (Е. Ноель-Нойман вважає, що подібний "зсув" на Заході нерідко приносить кандидатові додаткові 3-4% голосів).
Практика організації демократичних виборів знає безліч методик і технологій використання соціологічних методів у процесі виборчої кампанії, щоб безпосередньо впливати на формування іміджу кандидата та його суперників. Основним завданням соціологічних пропагандистських технологій (якщо використовувати терміни маркетингу) є опосередкована дія на електорат з метою, по-перше, "піднесення
іміджу" кандидата, на користь якого проводиться дослідження, і, по-друге, "зниження іміджу"

 
 

Цікаве

Загрузка...