WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Трудова адаптація працівників - Реферат

Трудова адаптація працівників - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Трудова адаптація працівників.
ПЛАН
1. Зміст та структура трудової адаптації.
2. Система профорієнтації просування на підприємництві.
1. Трудова адаптація - це соціальний процес освоєння особистістю нової трудової ситуації, в якому і особистість і трудове середовище здійснюють активний вплив один на одного і є адаптивно-адаптованими системами.
Адаптованість людини у конкретному трудовому середовищі проявляється у її поведінці, у показниках трудової діяльності:
-ефективності праці;
-засвоєнні соціальної інформації та її практичній реалізації;
-рості усіх видів активності;
-задоволеності різними сторонами трудової діяльності.
Трудова адаптація може бути первинною при первинному входженні працівника у виробниче середовище та вторинною - при зміні робочого місця без зміни і із зміною професії чи суттєвої зміни середовища.
Професійна адаптація виявляється у певному рівні володіння професійними навичками та вміннями, у формування деяких професійно - необхідних якостей особистості у розвитку стійкого, позитивного відношення працівника до своєї професії.
Соціально - психологічна адаптація заключається в освоєнні людиною соціально - психологічних особливостей трудової організації входження у складну в ній систему взаємовідношення, позитивній взаємодії з членами організації.
Суспільно - організаційна адаптація - освоєння новими членами трудового колективу організаційної структури організації, системи управління та обслуговування виробничого процесу, режиму праці та відпочинку.
Культурно - побутова адаптація - це участь нових членів трудового колективу у традиціях для даного підприємства міроприємствах поза робочим часом.
Психофізіологічна адаптація - це процес освоєння людиною сукупності умов праці.
В процесі адаптації працівник проходить такі стадії:
1.Стадія ознайомлення, на якій працівник отримує інформацію про нову ситуацію в цілому, про критерії оцінки різних дій, про норми поведінки.
2.Стадія пристосування - працівник переорієнтовується, визначаючи головні елементи нової системи цінностей, але поки продовжує зберігати більшість своїх принципів.
3.Стадія асиміляції - здійснюється повне пристосування працівника до середовища, ідентифікація з новою групою.
4.Ідентифікація - особисті цілі працівника ототожнюються з цілями трудової організації підприємства.
2. Трудова адаптація проходить швидше та успішніше, якщо правильно вибрана професія.
Професійний вибір - це процес виявлення з допомогою науково -обґрунтованих методів, ступеня і можливості формування медичної, соціальної та психофізіологічної придатності людини для виконання тієї чи іншої роботи.
Стосовно виробничого колективу проблема профвідбору складається з визначення професійної -придатності, як сукупності особливостей людини, її здібностей і нахилів обумовлюючи ефективність певного виду діяльності, та задовільність вибраною професією.
Профвідбір здійснюється у 2 етапи:
1)На основі матеріалів спостереження, тестування, опитування складається професіограма - це всебічний опис професії, як і що повинно використовуватись тим чи іншим працівником за допомогою яких знарядь і в яких виробничих умовах.
2)Вивчаються навики, соціально-психологічні та фізіологічні навики людини. На їх основі складають карту особливості, яка характеризує людину у соціальному аспекті, психологічному, фізіологічному.
Для складання карти особливості використовують методи:
-систему тестів
-особисту бесіду
При співставленні необхідних (професіограм) та наявних (карт особистості) якостей визначається профпридатність.
Кар'єра - це індивідуальна позиція і поведінка, пов'язані із трудовим досвідом і діяльністю на протязі робочого тижня людини. Розрізняють професійну і внутрішньо-організаційну кар'єру.
Професійна - характеризується тим , що конкретний працівник в процесі своєї професійної діяльності проходить різні стадії розвитку:
-навчання
-вступ на роботу
-професійний ріст
- підтримка індивідуальних професійних здібностей
-вихід на пенсію
Внутрішньо-організаційна реалізується в 3 основних напрямках:
1)Вертикальному - кар'єра, найбільш помітний ріст, підйом на вищий ступінь ієрархії.
2)Горизонтальному - переміщення у іншу функціональну галузь або виконання певної службової ролі на рівні, що немає жорсткого формального закріплення в організаційній структурі (наприклад, виконання ролі керівника тимчасової групи).
3)Центробіжному - найменш очевидна кар'єра. Запрошення працівника на недоступні раніше для нього зустрічі, наради, важливі доручення.
Головним завданням планування і реалізації кар'єри є забезпечення взаємодії професійної та внутрішньо організаційної кар'єри.
На різних етапах своєї кар'єри працівник задовольняє різні потреби.
Попередній етап - це період навчання, триває до 25 років. Може змінити декілька видів діяльності в пошуках роботи, що задовольняє потреби людини.
Стан встановлення - 25 - 30 років Працівник освоює обрану професію.
Етап просування - 30 - 40 років. Період росту кваліфікації, просування на роботі. Накопичення досвіду, навичок. Зусилля працівника зосереджені на збільшення зарплати, здоров'ї.
Етап збереження - стабілізація досягнутих результатів (40 - 50р (55р)). Пік вдосконалення кваліфікації. Зацікавленість у створенні власної "школи".
Етап завершення - (50) (55) - 60 р. (65) - підготовка до пенсії, активні пошуки заміни, криза кар'єри.
Пенсійний етап - кар'єра завершена. Самовираження в інших видах діяльності. Хобі.

 
 

Цікаве

Загрузка...