WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Роль ЗМІ як центрального елементу в незалежному громадянському суспільстві - Реферат

Роль ЗМІ як центрального елементу в незалежному громадянському суспільстві - Реферат

витіснення соціально важливих і просвітницьких програм рекламою. Щоб уникнути такої загрози, акції польських громадських ЗМІ - телебачення і радіо - є державними за формою власності, проте без права ними розпоряджатись, тобто без можливостей здійснювати економічний тиск. Водночас друковані видання ("Газета виборча" і ін.) вдало практикують залучення прямих іноземних інвестицій, що є успішним завдяки вдалому законодавчому регулюванню);
- дослідження можливостей і гарантій прямих іноземних інвестицій (з огляду на згадуваний польський - та інший центральноєвропейський - досвід і наявність відповідної практики деяких українських ЗМІ);
- детальна розробка закону, який би регламентував визначення, гарантії діяльності, механізми функціонування, джерела фінансування, незалежність діяльності й необхідні переваги громадських ЗМІ перед "ангажованими". (Наприклад, цікавою є пропозиція щодо реформування російського законодавства про ЗМІ: розподіл видів друкованих видань;
- Громадські ЗМІ. Засновуються особами, які безпосередньо в них займаються журналістикою. Фінансування за рахунок передплати, реалізації в роздріб, реклами, бюджетних дотацій (приклад Франції: щоб забезпечити порівняно низькі ціни на газети і зекономити гроші видавців, уряд виділив на розвиток розповсюдження преси близько 10 млн. доларів), реклама;
-ЗМІ державних органів і органів самоуправління.
Засновуються для оприлюднення лише офіційних документів і повідомлень, роз'яснення рішень, поширення інформації про роботу держорганів. Фінансування за рахунок передплати, розповсюдження в роздріб і з відповідних держорганів:
- Партійні ЗМІ. Фінансування за рахунок партійної каси, передплати і розповсюдження в роздріб;
- Приватні видання. Фінансування здійснюють засновники за рахунок прибутків від продажу в роздріб і передплати;
- Рекламні видання. Публікують лише рекламу і комерційну інформацію. Політична реклама в них заборонена.
Якщо заява на реєстрацію подаватиметься відповідно до класифікації, а таким що реєструє є громадський орган, виведений за межі держорганів і здійснюючий контроль за джерелами фінансування з правом приймати рішення про передачу справи до суду чи закриття видання, тоді таке законодавче регулювання стане запорукою переваги громадським ЗМІ використовувати громадські джерела фінансування).
І, зрештою, важливим є становлення громадянського суспільства як запоруки дієвого функціонування в Україні громадських рухів і організацій, на зразок британських журналістських профспілок, що є важливим для діяльності громадських ЗМІ.
3
Громадська думка - особливий стан масової свідомості, у якому укладене сховане або явне відношення людей до суспільних фактів і подій у соціальній діяльності. Вона формується під впливом всіх засобів масового впливу, під впливом політики, партій, інститутів.
ЗМК - засоби масової комунікації пов'язані з побудовою й реалізацією в суспільстві комунікаційних моделей. ЗМК впливають на суспільство насамперед через комунікаційну функцію: за допомогою ЗМК перед аудиторією актуалізуються найрізноманітніші ситуації, які одержують строго певну оцінку в конкретних умовах і на конкретному рівні національної взаємодії. Через це реципієнти або приймають, або не приймають систему соціальних норм поводження й ціннісні детермінанти суспільства. У ряді випадків це може приводити до радикальної зміни поглядів, поведінкових і мотиваційних стратегій. ЗМК можуть рівною мірою як інтегрувати, так і дезінтегрувати суспільство. В умовах стійкого суспільства ЗМК можуть сприяти його вдосконалюванню через різноманітні форми інтеграційної взаємодії. У противному випадку ЗМК можуть активно впливати на розвиток і збільшення соціальних конфліктів, на активізацію процесів нерозуміння як на особистісному, так і на міжособистісному, "масовому" рівнях. ЗМК здатні викликати зміни в настроях людей (і суспільства в цілому) навмисно й ненавмисно, значно й незначно. Вони можуть підсилювати існуючу суспільну думку й різко міняти її; запобігати виникаючі зміни й інтенсифікувати їх; сприяти появі нових орієнтацій у суспільстві й копіювати їх частково або повністю.
ЗМК, з одного боку, відображають що відбувається, а з іншої, моделюють це, впливаючи на зміни з різним ступенем інтенсивності. Ці здатності ЗМК актуалізуються в конкретних соціальних умовах, характерних для різних сфер діяльності. Можна сказати, що ЗМК формують норми консолідації й ідентифікації, норми співвіднесеності із соціальними цінностями, з культурними зразками. На цьому заснована їх особлива політико-ідеологічна значимість, їх маніпулятивний потенціал.
Рідко буває, що громадська думка виражена найбільшою кількістю людей. У кожної людини своє бачення проблеми, суб'єктивне.
Причини різнорідності думок
1) Публіка має тенденцію бути пасивної.
2) Різні групи людей стурбовані різними проблемами.
Громадська думка - сукупність думок індивідів по проблемі, що зачіпає їхні інтереси.
Люди, незацікавлені не беруть участь у формуванні суспільної думки на даний предмет, отже, ідея зацікавленості.
Пропаганда - це publicity, призначена поширювати інформацію, ідеї, які повинні переконати або спонукати людей до дії.Пропаганда - це діяльність, що формує систему вірування й становить політичну або ідеологічну догму.
ЗМІ виконує такі функції:
1. артикуляції інтересів тих або інших суспільних груп, страт. Тим самим ЗМІ сприяють зміцненню суспільства з органами влади
2. агрегація інтересів - різноманітність інтересів в суспільстві зменшується і узагальнюється.
3. поширення, передачі політичної і ін. інформації
4. політичної соціалізації.
Оцінили й по можливості використали такі можливості ЗМІ ще політики античності. Відомо, що й Древньому Єгипті при дворі фараонів мали ходіння "газети-папіруси", що відстоювали прафараонівську платформу, і опозиційні "газети". Чималі зусилля владиДревнього Рима в період пізньої республіки й ранній Римської імперії також направлялися на інформування населення щодо діяльності уряду. ЗМК здатні викликати зміни в настроях людей, формуючи громадську думку і через неї формуючи громадянське суспільство.
Висновок
Громадянське суспільство повинне мати можливості для інформування громадян: цьому можу сприяти громадське телебачення і радіо, підтримка ЗМІ громадського характеру.
Значну роль у суспільстві відіграють засоби масової інформації, які іноді ще називають "четвертою владою". Про це свідчать їх бурхливе зростання, поширення і доступність. Друковане й усне слово, телевізійне зображення здатні в найкоротший термін досягти найвіддаленіших районів, проникнути в будь-яке соціальне середовище. Тому широкі можливості засобів масової інформації викликають необхідність вивчати механізми їх функціонування і розвитку, ефективність впливу на аудиторію.
?
Література:
1. Ірина Магдиш. Слово теж діло// Ї. - Лвів, 2004. - № 32.
2. Ірина Клименко, Ростислав Павленко. Громадські ЗМІ: поняття, міжнародний досвід і перспективи для України// журнал "Добра воля".- 2003.-№6.
3. Громадські ЗМІ: український варіант (http://www.mediareform.com.ua/article.php?articleID=31).
4. Короткова Л.Н. Социология общественного мнения
(http://sociologi.narod.ru/metod/1.htm).
5. http://www.ucan-isc.org.ua/ukr/news/why_cs_important/

 
 

Цікаве

Загрузка...