WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Соціальні пріоритети українського державотворення в контексті регіональної політики - Реферат

Соціальні пріоритети українського державотворення в контексті регіональної політики - Реферат

спрямована частина пенсій підопічних, потреба на вказані витрати була повністю задоволена.
Витрати на утримання 14 притулків для неповнолітніх передбачені в сумі 6148,7 тис. грн., що забезпечує 100% потреби.
При формуванні обласного бюджету додатково до розрахункового показника Міністерства фінансів України враховані засоби на надання допомоги на догляд за інвалідом I і II групи внаслідок психічного розладу в сумі 129,5 тис. грн., що за прогнозними розрахунками дозволить забезпечити повну потребу в них - 518,7 тис. грн.
На компенсаційні виплатиреабілітованим громадянам передбачено 9,6 тис. грн.
При розгляді проекту обласного бюджету враховані асигнування на реалізацію програм соціального захисту населення в сумі 1360,1 тис. грн., у тому числі на: надання пільг інвалідам по зору - 500,0 тис. грн.; надання фінансової підтримки обласній раді ветеранів - 50,1 тис. грн.; фінансову підтримку Донецької обласної організації Спілки Червоного Хреста - 50,0 тис. грн.; надання обласною радою матеріальної допомоги малозабезпеченим громадянам - 27,0 тис. грн.; надання фінансової допомоги Донецькій обласній організації Всеукраїнського суспільства політв'язнів і репресованих на статутну діяльність - 13,0 тис. грн.; соціальна підтримка професійно-технічних навчальних закладів, студентів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки, які навчаються у вищих навчальних закладах усіх рівнів акредитації - 720,0 тис. грн.
За рахунок коштів обласного бюджету утримується центр соціальних служб для молоді, 4 клуби для підлітків, централізована бухгалтерія, а також фінансуються програми і заходи у сфері сім'ї, жінок, молоді і дітей. У 2004 році планується почали створюватися обласний центр ресоціалізації наркозалежної молоді і обласний центр соціально-психологічної допомоги молоді, на які передбачені витрати в сумі 200 тис. грн.
Витрати обласного бюджету на соціальні програми у сфері сім'ї, жінок, молоді і дітей заплановані в сумі 1475,1 тис. грн., що вище за бюджет, затверджений на 2003 рік з урахуванням внесених змін, на 139,3 тис. грн., або на 10,4%, і дозволяють забезпечити потребу на заробітну плату з нарахуваннями на неї і оплату енергоносіїв в повному обсязі.
Звіти про виконання соціальних програм розглядаються на сесіях облради, і можна констатувати, що ці програми переважно виконуються. Але їх ефективність в очах населення дуже невелика. Так, судячи з результатів згадуваного вище соціологічного дослідження "Проблема бідності на Донеччині та прозорість місцевої влади очима громадян" [2], бачення громадянами шляхів подолання бідності є майже цілковито автономним від наявних програм різних державних і недержавних структур. Про такі програми населення просто не знає (92%). Це, напевно, теж може бути критерієм їх реальності і дієвості. Лише 6% громадян регіону знайомі якоюсь мірою з програмами подолання бідності, розробленими державними організаціями, а 2% мають якусь інформацію про подібні програми громадських організацій.
Така низька поінформованість зазвичай не сприяє усталенню в людей довіри до таких програм. Абсолютна більшість опитаних стверджують, що нікому не довіряють стосовно реалізації програм подолання бідності (58%). Щоправда, частина населення області має довіру в цьому плані до державних організацій (25%), менше сподіваються на благодійні, релігійні (9%) та громадські організації (8%).
Соціальні перспективи Донеччини
Зрозуміло, що, одержавши від попередників спадщину, від якої легше відмовитися, ніж прийняти, уряд виявив надзвичайну мужність, не відмовившись. Зрозуміло, що не все й не всі відразу, і ще довго треба буде вирішувати, з чого почати і де та сама ланка, потягнувши за яку, можна витягти весь ланцюг. Але, можливо, відверта соціальна спрямованість нової урядової програми - це не зовсім те, що потрібно суспільству?
На Донеччині дуже гострою залишається проблема малих міст, які недарма називають депресивними. Тут уже давно і болісно триває процес закриття містоутворюючих підприємств - шахт і заводів. Це веде до масового безробіття населення і, як закономірність, сприяє набуттю великим числом мешканців цих міст соціально небезпечних звичок - алкоголізму, наркоманії тощо. Окрім того, борючись за виживання, багато колишніх шахтарів вдаються до спроб самостійного видобутку вугілля із саморобних копалень. В багатьох випадках таке старательство має небезпечні для життя і здоров'я наслідки. У державі ж - збільшується кількість інвалідів, яким уже обов'язково потрібні соціальні виплати. Природний приріст населення в таких містах набагато нижчий за загальноукраїнський показник, занепадає соціально-культурна сфера, а громадянська ініціатива взагалі відсутня, оскільки, як ми вже зазначили, кожен житель піклується лише про власне виживання та виживання своєї сім'ї.
Отже, тільки збільшенням соціальних виплат - проблеми соціального захисту не подолати. Треба, щоб не тільки центральний уряд, а і місцева влада, і сама територіальна громада були мотивовані на збереження і подальший розвиток наявної інфраструктури, а значить і громадської стабільності. На наш погляд, існує два принципових способи. Обидва вже мають прецеденти у відомих старопромислових вугільних регіонах світу - Рурі, Пітсбурзі, Сілезії - промислове місто або припиняє існувати як таке, а його жителі мігрують в інші, більш перспективні регіони і країни, або це місто суцільно "перекваліфіковується" - відкриваються нові підприємства, створюється рекреаційна зона тощо. І перший, і другий спосіб передбачають участь у вирішенні проблем жителів старопромислових регіонів влади (центральної і місцевої) і бізнесу. Саме вони мають визначити механізм компенсації втрат жителям таких міст.
Розгляд і формування пропозицій щодо такого шляху подолання кризового стану може бути предметом наступних досліджень.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Борецька Н.П. Соціальний захист населення на сучасному етапі: стан і проблеми. Монографія. - Донецьк: Янтра, 2001. - 352 с.
2. Фонд регіональних ініціатив. - www.fri.org.ua/ua/ ukraine/92/
3. Статистичний щорічник Донецької області за 2003 рік / Державний комітет статистики України. Донецьке обласне управління статистики. - Донецьк, 2004. - 376 с.
4. Соціальні індикатори рівня життя населення: Статистичний збірник. - Донецьк: Головне управління статистики Донецької області, 2004. - 104 с.
сноска: 1 Джерела: Статистичний щорічник Донецької області за 2003 рік / Державний комітет статистики України. Донецьке обласне управління статистики. - Донецьк, 2004. - 376 с. [3]; Соціальні індикатори рівня життя населення: Статистичний збірник. - Донецьк: Головне управління статистики Донецької області, 2004. - 104 с. [4].

 
 

Цікаве

Загрузка...