WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Старість як соціальна проблема - Реферат

Старість як соціальна проблема - Реферат


Реферат на тему:
Старість як соціальна проблема
ПЛАН
1. Проблеми старих людей.
2. Концептуальні погляди Організації Об'єднаних Націй на місце і роль людей літнього і старого віку в суспільстві.
3. Стратегія соціальної політики щодо організації соціальної роботи зі старими людьми.
1. Проблеми старих людей.
Старіння населення є однієї з глобальних проблем сучасного світу. Відповідно до класифікації Всесвітньої організації охорони здоров'я до літнього віку відноситься населення у віці від 60 до 74, до старого - від 75 до 89 років, а до довгожителів - 90 років і більше. Соціологи називають ці періоди людського життя "третім віком", і демографи вводять поняття "третього" (60-75 років) і "четвертого" (понад 75 років) віків.
У 2004 році населення світу досягло порядку 6,2 млрд. людей, а вік кожного десятого землянина досягнув 60 років і більше. За прогнозами ООН до 2025 року населення світу зросте в порівнянні з 1950 роком у три рази, а чисельність людей літнього віку - у 6 разів, у той час як число старих людей (старших 80 років) збільшиться в 10 разів.
Наслідки старіння суспільства є предметом вивчення багатьох фахівців і суспільних діячів - учених, практиків, політиків, економістів, соціологів.
Багато хто з них задаються питанням: на які ж сфери життєдіяльності суспільства вплине процес його старіння, які будуть наслідки для соціального розвитку?
Насамперед, цілком очевидно, що вони будуть носити різносторонній характер і відіб'ються на всіх процесах, зв'язаних із соціальним розвитком суспільства.
Геронтолог К. Вінтор виділяє наступні стереотипні погляди на старих людей:
1) усі старі схожі один на одного;
2) люди старого віку соціально ізольовані;
3) більшість з них має слабке здоров'я;
4) звільнення з роботи породжує більше проблем для чоловіків, ніж для жінок;
5) більшість старих людей ізольовані від своїх родин;
6) розумові якості з віком погіршуються.
Вчені виділяють чотири групи проблем, що спричиняють старінню сучасного суспільства.
По-перше, це демографічні та макроекономічні наслідки, яким властиві такі характеристики, як:
- показник народжуваності;
- розподіл матеріальних ресурсів між представниками різних поколінь;
- відношення до колективної відповідальності за забезпечення відповідних стандартів і якість життя літніх людей-пенсіонерів;
- рівень продуктивності праці.
По-друге, відбудуться істотні зміни в сфері соціальних відносин:
- у структурі сімейно-родинних відносин;
- у системі підтримки один одного різних поколінь;
- у характері вибору майбутньої професії;
- у структурі потенційної зайнятості.
По-третє, зміна демографічної структури відіб'ється на ринку праці:
- зміниться співвідношення між розумовою та фізичною працею і відношення суспільства до трудової діяльності;
- виникне необхідність перекваліфікації людей літнього віку;
- виникне питання про професійну орієнтацію людей літнього віку;
- зміняться пропорції зайнятості серед жінок і чоловіків, оскільки жінок літнього віку значно більше, ніж чоловіків;
- зміниться соціальний характер проблеми безробіття і будуть потрібні нові підходи до її вирішення;
- зміняться вікові границі виходу на пенсію.
По-четверте, зміни торкнуться функціональних здібностей і стану здоров'я людей літнього віку, зокрема:
- розширяться можливості людей літнього віку функціонально утримувати набуті знання, навички й уміння, а також можливості опановувати новими областями фундаментальних і прикладних наук, новими професійними знаннями;
- люди літнього віку стануть необхідним ресурсом на ринку праці і життєдіяльності суспільства як на макро-, так і на мікрорівнях;
- зміняться потреби у догляді за людьми літнього віку й у споживанні соціальних послуг;
- відбудуться серйозні зміни, зв'язані з інтенсивністю, ефективністю і результативністю медичного і соціального обслуговування людей літнього віку.
Очевидно, що це лише неповний перелік об'єктивних змін у житті суспільства. До них варто додати і широку гаму суб'єктивних факторів, що, безумовно, змінять і внутрішній світ людини, представника будь-якого покоління, що населяє "суспільство літніх".
Інша група вчених, навпаки, вважає, що наявність людей літнього віку може стати фактором розвитку сучасного суспільства. Підкреслюється необхідність зміни життєвого курсу в старіючому суспільстві - і перш за все за рахунок збільшення різноманітних соціальних ролей і видів соціальної активності як за рахунок трудових, так і за рахунок політичних, суспільних та ін.
Проведені дослідження "соціальних установок людей літнього та старого віку" виявили такі проблеми людей даного віку:
- фрустрація свідомості (психологічний стан зростаючого емоційно-вольового напруження, що перешкоджає меті), перевага песимістичних поглядів на життєві перспективи;
- негативне ставлення до нинішньої влади ("раніше життя було краще");
- високий рівень суб'єктивного інтересу до політики держави і низька оцінка можливості впливати на неї;
- незадоволеність життям;
- наявність занижених стандартів життя: бідність, маргінальність сприймаються як дійсність.
Цій категорії людей властива висока прихильність загальним і груповим нормам, традиціям, висока оцінка почуття обов'язку, самопожертви і байдуже відношення до матеріальних цінностей.
Можливості та здібності людей літнього віку приносити матеріальні і духовні блага суспільству і тим більше стати визначеним фактором його розвитку залежать від того, чи готове суспільство змінити стереотипне відношення до людей літнього віку і соціально захистити їх.
Розглянемо психосоматичні особливості людей літнього та старого віку. У старості відбуваються визначені зміни в організмі людини, знижується енергетичний потенціал, зменшується кількість води, солей і мікроелементів, погіршується кисневий обмін і кровопостачання мозку, а також спостерігається ряд інших несприятливих фізіологічних явищ. Виникає підвищена психологічна стомлюваність, сповільненість сприйняття, реакції і мислення, погіршується пам'ять, слабшає мотивація діяльності; помітні зміни в емоційній сфері: зосередженість на своїх інтересах, уразливість, підозрілість і т.ін.
Фізіологічні й психологічні зміни відбуваються на основі змін соціального статусу особистості, зв'язаної з обмеженням чи припиненням трудової діяльності, трансформацією способу життя і спілкування. Вихід на пенсію є важким іспитом особливо для тих, чия трудова діяльність високо цінувалася, була творчо активною.
Практика показує, що розриви з трудовою діяльністю в ряді випадків негативно позначається на життєвому тонусі, стані здоров'я і психіці людей. Самопочуття людей літнього віку багато в чому визначається і відносинами, що склалися в родині.
Рівень захворюваності в людей літнього віку в 2 рази, а в старечому віці - у 6 разів вище, ніж в людей молодого віку.Накопичуються хронічні захворювання з тенденцією до поступового прогресування і інвалідизації. Негативні наслідки для підтримки сприятливого самопочуття мають порушення екологічної рівноваги, що в першу чергу виявляється в зниженні якості питної води й атмосферного повітря.
Порушення здоров'я людей літнього віку не можуть у повному обсязі компенсуватися соціальними мірами, тому що резерви їхнього здоров'я в значній мірі виснажені. Приймаючи в увагу, що суспільне здоров'я є характеристикою якості, структури і динаміки індивідуального здоров'я, незадовільний стан здоров'я людей літнього віку виступає як дестабілізуючий фактор соціальних відносин.
2. Концептуальні погляди Організації Об'єднаних Націй на місце і роль людей літнього віку в суспільстві.
Концептуальні погляди Організації Об'єднаних Націй на місце і роль людей літнього і старого віку відображені в Принципах ООН у стосовно літніх людей, прийнятих Генеральною Асамблеєю в 1991р. Ці принципи передбачають забезпечення літніх громадян:
- продуктами, житлом, одягом і медичним обслуговуванням; можливістю займатися діяльністю, що приносить дохід, жити в безпечних умовах;
- доглядом і турботою з боку родини і громади, забезпечення медичним обслуговуванням з метою підтримки чи відновлення оптимального рівня фізичного, психічного й емоційного добробуту та попередження захворювань; можливістю

 
 

Цікаве

Загрузка...