WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Проблеми батьків і дітей - Реферат

Проблеми батьків і дітей - Реферат

Коломийський коледж комп'ютерних наук
ТЕМА. ПРОБЛЕМИ БАТЬКІВ І ДІТЕЙ.
Підготував: студент
групи КН-31 Осадко В.
Перевірив: Самокишин
Тарас Іванович
Коломия - 2001р.
В
усі часи сім'я була і залишається найважливішим інститутом суспільства. Зміни, які відбуваються у сім'ї, змінюють її роль у суспільстві, впливають на його стан і розвиток. Тому кожне суспільство зацікавлене у стійкій, духовно і морально здоровій сім'ї. Найважливішими об'єктами вивчення соціології сім'ї є шлюб і сім'я. Сім'я є більш складною системою відносин, ніж шлюб, оскільки вона, як правило, об'єднує не тільки подружжя, але й їх дітей, а також інших родичів та близьких. Крім того, сім'я виступає як соціальна клітина суспільства, є дуже близькою до "оригіналу" моделі всього суспільства, в якому вона функціонує.
Зміцнення устроїв сім'ї шлюбно-сімейних відносин тісно пов'язане з оновленням нашого суспільства, духовним відродженням української нації, державотворенням, економічним і духовним поступом України.
На першій стадії соціалізації дитина стикається із зовнішнім світом, починає пізнавати суспільні відносини за допомогою батьків і такого соціального інституту, як дитячі дошкільні заходи. Далека від оптимального і система виховання дітей в них через низьку кваліфікацію вихователів, погану матеріальну базу, примітивне медичне обслуговування і незацікавленість персоналу у високоефективній роботі.
Вчених все більше цікавить проблема психологічної одинокості і її вплив на формування і життєдіяльність особистості. Соціологічні дані показали, що рівень емоційного і в цілому інтелектуального розвитку в дітей які виховуються у дитячих будинках значно нижчий, ніж у тих, що виховуються у сім'ях. Звичайно, і сім'ї бувають різними. Не випадково багато підлітків висловлюють думку, що сім'я здебільшого займається їх матеріальним забезпеченням: одягом, харчуванням і т.д., що дорослим ніколи спілкуватись з дітьми, а то і бажання такого у них досить часто немає. В результаті саме не формальні групи служать тим психологічним "сховком", якого не вистачає дитині в сім'ї. Особливо актуальною є ця проблема в умовах міста, де соціальний контроль майже не бере участі у вихованні молоді, хоча громадська думка могла б бути сьогодні одним із ефективних засобів соціалізації, в тому числі і допомоги сім'ї.
В передпідлітковий і підлітковий періоди в життя молоді входять так звані неформальні групи ровесників з їх специфікою "субкультур", груповими цінностями, суворо регламентованим лідерством. Нерідко ці групи успішно конкурують із сім'єю, чому можна радіти, коли група соціально здорова, а сім'я неблагонадійна, але що не може не викликати тривоги, так це, коли моральна перевага на боці негативної групи чи деформованої сім'ї. Їх поведінка в подібній ситуації залежить від закладеного в дітях в їх морального становлення певного "запасу міцності", який може будуватися в першу чергу на моральному авторитеті батька і матері.
Значимість цього фактору в тому, що неформальні групи є основним "каналом впливу" морально нечистих, але багатих сімей на інших підлітків. Ряд дослідників, говорячи про властиву таким сім'ям корисливу орієнтацію, відзначають, що це - результат деформації не лише потреб, але й уявлень про можливості і шляхи їх задоволення, наслідок переконання, що здобути матеріальні блага можна без особливих труднощів, не працюючи. Приводами для таких настроїв є факти безгосподарності, розбазарювання народного добра, безвідповідального ставлення до техніки, матеріалів, природи. Все це, по-перше, знецінює в очах молоді значення праці та її результатів, по-друге, формує байдуже ставлення до крадіїв, підриває віру в справедливість і непорушність права і законності.
Зрозуміло, що приклади безкарності, навіть процвітання аморальності - хай і в сусідських сім'ях - знецінюють потенціал виховання навіть в морально здоровій сім'ї, зводить в деякий закон "подвійну" мораль, невідповідність слова і діла, створюють іноді незаперечні в очах підлітків аргументи на користь цинічного і діляцького ставлення до людей, до життя . Елементи соціальної корозії непомітно підточують моральні цінності - переконаність, трудову мораль, патріотизм. Неминучим наслідком цього є падіння інтересу до суспільних справ, бездуховність, скептицизм. Зростає прошарок людей, для яких ціль життя зводиться до матеріального достатку, до наживи будь-якими способами та шляхами.
Нерідко спотворені явища породжують і такі ж спотворені форми реакції на них. Коли з напругою над мораллю, яка публічно проповідується, цінностями життя зустрічається не борець, а натура слабка, або не привчені до активної боротьби індивіди (що також є серйозною прогалиною морального виховання), виникають "позиви" до алкоголізму, наркоманії і т.д.
Останнім часом загострилася проблема наркоманії серед молоді, яка охопила не тільки традиційно занепалі деформовані сім'ї, але й повністю благополучні, особливо коли їх розглядати з точки зору матеріального достатку.
Руйнування моральних устроїв веде і до вседозволеності, розпусти в сфері статевих відносин, причому ці відхилення є результатом пияцтва не лише самих підлітків але і їх батьків. До пияцтва, наркоманії, статевої розпусти досить часто спонукає рання міграція молоді, особливо жіночої, її відрив від звичного соціального середовища сім'ї, анонімність і фактична безконтрольність міського спілкування, безкарність і безтурботність тих, хто будучи відповідальним за інтеграцію молодих мігрантів в трудові колективи, фактично не виконують своїх обов'язків, пускають роботу в молодіжних гуртожитках на самовплив, підміняють її набором формальних "заходів".
На поведінку дитини, підлітка впливає і зростання кількості неповних сімей, в яких навіть за інших сприятливих умов знижуються і економічні, і виховні можливості, так як найчастіше після розлучення дитина залишається з матір'ю, в якої обмаль і сил, і часу для спілкування з нею. Вікова психологія підлітка така, що втрата одного із батьків, навіть і поганого, досить часто негативно відбивається на моральному формуванні його особистості.
Вивчення причин аморальності, аналіз факторів, які сприяють її росту дали можливість зробити висновки, що протистояти їй може тільки морально зріла, педагогічно грамотна сім'я, згрунтована на основі гуманних цінностей та

 
 

Цікаве

Загрузка...