WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Проблеми соціалізації молоді - Реферат

Проблеми соціалізації молоді - Реферат

видів соціалізації молоді доцільно розпочати із ейкуменної соціалізації, як вихідної, яка визначає всі інші види соціалізації. Тому, що людина сформувалася в лоні земної природи, суспільство не може існувати без природних умов до яких люди протягом багатьох століть вже пристосувалися. Ейкуменна соціалізація молоді (Валерій Володимирович Павловський) - це становлення її в певному природному середовищі, засвоєння і реалізація нею певних програм взаємодії з природою, формування певного типу свідомості, а також відповідних форм і методів життєдіяльності.
У сучасних умовах екологічної кризи особливе місце займає формування у молоді здатності та вміння подолати ті тяжкі негативні наслідки, які суспільство вже нанесло природі. Існування ейкуменної соціалізації молоді є досягненням якісно нового, позитивного стану в діалектичній єдності "природи - людини", утвердження в її життєдіяльності не хижацького, руйнуючого ставлення до природи, а, навпаки, істинно людського відношення до неї. Іншими словами ейкуменна соціалізація це ставлення з великою повагою до Природи-Матері, яка існувала у племенах протягом сотень тисяч років. Того, хто не поважав природу, було покарано самими жлюдьми, або природою. І ось у ХІХ та особливо у ХХ століттях почалося великомасштабне знищення природи.
Отже, ейкуменна соціалізація молоді є необхідною альтернативою сучасним руйнівним тенденціям економічного, політичного життя сотень тисяч людей, які опинившись у жорстких умовах сучасного експлуататорського суспільства, безжально знищують природні ресурси, в тому числі велику кількість рослин і тварин. У цілому, таку діяльність стосовно природи слід називати - антиейкуменною.
Сьогодні ми маємо зовсім невтішну картину: невпинно росте концентрація вуглекислого газу в атмосфері, що сприяє створенню парникового ефекту, а це в свою чергу сприяє підвищенню температури на планеті; збільшення шкідливих відходів, які мають негативний вплив на здоров'я населення планети; швидко зменшується біосне різноманіття на планеті... цей перелік можна ще продовжити. Сьогодні в історії планети назріло питання зміни парадигми розвитку земної цивілізації. Споживацький розвиток людства вичерпав себе. Для того, щоб припинити процеси деградації і самознищення необхідно суттєво змінити мету розвитку суспільства.
Розглянемо змістові та структурні елементи процесу включення представників молоді в ейкуменні взаємовідносини із природою. До основних структурних елементів цієї соціалізації необхідно віднести: а) відношення до неживої природи; б) відносини до рослинного світу; в) відношення до тваринного світу і його найвищої форми - людини; г) відношення до оточуючого космосу.
Серед основних видів соціалізації молоді в даній сфері можна виділити такі: а) державна, б) громадська, в) сімейна, г) індивідуальна.
Перший вид соціалізації є досить важливим для ейкуменного виховання і освіти молоді, привчання її до оптимальної виробничої, політичної діяльності, яка не порушує природне середовище. Відповідне виховання сьогодні зобов'язані давати школи всіх рівнів, відповідну політику повинна проводити і держава, саме до такої державної політики призивають документи Конференції ООН по оточуючому середовищі, яка відбулася в Ріо-де-Жанейро у 1992 році, і в якій взяли участь представники 180 країн світу. Значна роль також належить в ейкуменні соціалізації молоді громадським організація, наприклад: "green peace", партії зелених. У боротьбі за спасіння природи велику роль відіграють недержавні фірми та організації. Багато корисного для виховання та освіти молоді в ейкуменній сфері можуть та повинні дати і сім'ї. В цій сфері є досить важливими позиції кожного суб'єкта, адже досить часто від окремої людини залежить дуже багато.
У процесі ейкуменної соціалізації молоді можна виділити два основних етапи (модулі): репродуктивний, підготовчий і етап продуктивний, самодіяльний. Перший етап, як правило, співвідноситься із старшим підлітковим віком, а другий із власне молодим віком.
Таким чином, ейкуменна соціалізація молоді у зв'язку із сучасними ейкуменними проблемами є принципово важливою та необхідною, вона виступає на першому місці серед інших видів соціалізацій.
Під мезосоціалізацією молоді розуміють конкретно-історичний процес становлення і розвитку молоді в інфрасферах батьківської сім'ї, охорони здоров'я, виховання і освіти, побуту, вільного часу, власної молодої сім'ї, в яких поетапно реалізуються певні програми, відповідні форми і методи життєдіяльності. Мезосоціальна сфера є базовою, від неї залежать процеси формування в молодих представників суспільства уявлень в економічній, політичній, етнокультурній сферах. Зазначимо, що входження нового покоління в суспільство починається із батьківської сім'ї. Сім'я є вихідною і досить важливою основою діяльності і суспільних відносин, яка пов'язана із народженням і формуванням нового покоління. Сім'я протягом багатьох віків цікавила вчених. Проте, лише в середині ХІХ ст було запропоновано наукові основи дослідження. К. Маркс та Ф. Енгельс підкреслювали, що сім'я активно приймає участь у відтворенні як фізичного існування людини, так і його способу життя дослідження вчених показали, що сім'я у своєму історичному розвитку пройшла складний шлях, вершиною якого стала моногамія.
У більшості європейських країнах відбуваються процеси відчуження, тому в центрі уваги - питання впливу на сімейні відносини з метою їхньої оптимізації. Наприклад досить важливе питання стосовно професійної зайнятості матерів та впливу цього фактору на виховний процес дітей у сім'ях. Мати для дитини протягом тривалого часу є об'єктом для наслідування, якщо мати не виконує цієї ролі то це може викликати багато негативних наслідків. Тому, сьогодні в Англії росте тенденція на домашній спосіб життя жінок з метою ефективного виховання дітей.
Сутність сім'ї, як малої групи, заснованої на шлюбі, члени якої пов'язані спільним побутом та бюджетом, соціальними обов'язками, взаємною моральною відповідальністю та взаємодопомогою сьогодні значно змінилася. Зокрема, серед багатьох функцій у міських сім'ях залишилася функція спільного побуту, і загального бюджету. Більшість сімей сьогодні є нуклеарними (складаються лише із батьків та дітей), що теж впливає негативно на процеси соціалізації молоді в таких нуклеарних сім'ях. В сім'ях проходить перерозподіл обов'язків чоловіка і жінки під час ведення

 
 

Цікаве

Загрузка...