WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Участь молоді у розвитку місцевої демократії в Україні - Реферат

Участь молоді у розвитку місцевої демократії в Україні - Реферат

діяльності було визначено дієве залучення молоді до процесів державотворення, підвищення її громадсько-політичної активності та створення належних умов для самореалізації. Відповідно до угоди Житомирська обласна рада, крім іншого, зобов'язується всіляко підтримувати діяльність Парламенту, пов'язану з впровадженням нових, ефективних форм роботи з молоддю, а також надавати допомогу та всебічно сприяти Парламенту у стажуванні представників його молодіжних організацій в органах місцевого самоврядування.
У свою чергу Молодіжний парламент Житомирської області зобов'язується, зокрема:
- розробляти окремі рекомендації, проекти рішень з питань молодіжної політики та вносити їх на розгляд постійних комісій; брати участь в їх обговоренні та за рішенням комісій вносити на розгляд сесій ради;
- щорічно готувати та вносити голові обласної ради пропозиції щодо програм та заходів молодіжних організацій області, їх фінансування; аналізувати ефективність використання наданих коштів [15].
Прикладом діяльності подібної молодіжної структури на рівні міста є Миколаївський молодіжний муніципалітет, який було створено у жовтні 2000 р. як спілку молодіжних організацій, до якої увійшли представники 23-х молодіжних НДО, студентських профспілок та органів студентського самоврядування.
Завданнями молодіжного муніципалітету зокрема є: забезпечення впливу молодих громадян на ухвалення рішень усіма органами державної влади та місцевого самоврядування, привернення уваги до важливості активної участі молоді в політичному житті України; сприяння виконанню молодіжної політики в м. Миколаїв; лобіювання інтересів та захист прав молоді під час ухвалення нормативних актів органами державної влади та місцевого самоврядування.
Молодіжний муніципалітет працює за принципом уряду і складається з комітетів, які відповідно до профілю молодіжних проблем займаються власним сектором діяльності: комітет з соціально-правових питань; з розвитку економіки і молодіжного підприємництва; екології та використання природних ресурсів; культури і дозвілля; науки і освіти; міжнародних зв'язків; у зв'язках з громадськістю та ЗМІ; фізкультури, спорту, оздоровлення та патріотичного виховання.
Миколаївський молодіжний муніципалітет є консультативно-дорадчим органом та виконує функції Ради з питань молодіжної політики при міському голові. Керівництво молодіжного муніципалітету (голова та його три заступники) є радниками з питань молодіжної політики міського голови, члени комітетів - молодіжними радниками відповідних підрозділів міськвиконкому. До того ж у приміщенні міськвиконкому проводяться регулярні наради, зустрічі, круглі столи Муніципалітету та міських управлінців, де, окрім молодіжних питань, обговорюються і загальноміські проблеми (наприклад, ліквідація побутового сміття у місті).
При Муніципалітеті задля поширення інформації про діяльність молодіжних громадських організацій, студентських та шкільних колективів створено проект "Молодіжна інформаційна агенція", за допомогою якого матеріали розміщуються в місцевих ЗМІ - пресі, на радіо, ТБ та в мережі Інтернет [13].
Ще один приклад запровадження ефективного інструменту впливу молодих громадян на процес прийняття рішень на місцевому рівні - проведення громадських слухань з актуальних питань місцевого розвитку Чернігівською міською молодіжною громадською організацією "Молодь - ХХІ століття", яка за підтримки Вестмінстерського фонду підтримки демократії (Велика Британія) протягом 2002 р. провела в місті Чернігові громадські слухання на такі теми: "Шляхи вирішення проблем негативних проявів у молодіжному середовищі та організації молодіжного дозвілля "; "Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в місті Чернігові "; "Сфера охорони здоров'я міста Чернігова: проблеми та перспективи розвитку". Активна позиція молоді у слуханнях, в яких брали участь представники владних структур, дала змогу реально вплинути на рішення, які безпосередньо стосувалися молоді.
* * *
Отже, підсумовуючи, варто зазначити, що спільними рисами всіх вищезгаданих механізмів та форм участі, які запроваджуються в Україні, є те, що вони перебувають у зародковому стані, і окремі випадки ефективної діяльності поки що залишаються радше винятком із правил.
Щоб активізувати вплив молоді, молодіжних об'єднань на розвиток місцевої демократії в Україні, на думку автора, необхідно посилити роботу в таких напрямах.
- Подальший розвиток спільних програм молодіжних об'єднань та органів місцевого самоврядування, які спрямовані на залучення молоді до роботи в представницьких (місцевих радах) та виконавчих структурах місцевого самоврядування, створення необхідних умов для професійного зростання молодих депутатів та посадових осіб місцевого самоврядування. Важливим також є зміцнення громадських професійних об'єднань молодих депутатів, молодих посадових осіб місцевого самоврядування у напрямі розширення сфери їхньої діяльності, залучення позитивного іноземного досвіду тощо. Наприклад, в Німеччині успішно функціонує Спілка молодих чиновників, яка
об'єднує понад 100 тис. молодих службовців, з-поміж яких і молоді працівники комунальних служб [22].
- Задля розвитку молодіжних громадських об'єднань на місцевому рівні вкрай необхідно зміцнити їхню ресурсну базу, зокрема, запровадити практику надання фінансової підтримки з боку місцевих органів влади (на конкурсній основі), втілити систему соціального замовлення. А що важливим чинником розвитку партії є активна участь у ній молоді, то місцевим партійним лідерам потрібно сприяти створенню молодіжних клубів прибічників партії. При цьому партійцям, окрім ідеологічних питань, варто роз'яснювати молоді можливості, які відкриває для них така участь, а саме: спілкування з тими, хто ухвалює рішення; розширення своїх політичних знань; можливість зустрічей з однодумцями. Добрим прикладом є діяльність Республіканської партії США, яка стимулює створення клубів молодих республіканців та розробляє для цього необхідні просвітницькі матеріали, які дають змогу молодій людині зрозуміти своє місце в місцевому партійному осередку [11].
- Аби підвищити електоральнуактивність молоді, необхідно впроваджувати дієві заходи, спрямовані на правову просвіту молоді як учасника виборчого процесу, роз'яснювати їй необхідність участі у голосуванні на місцевих виборах. Також потрібно активніше залучати молодих людей до організації виборів - роботи у складі виборчих комісій, офіційному спостереженні тощо.
- Для продовження розвитку структур співпраці молоді з органами місцевого самоврядування на кшталт молодіжних парламентів, муніципалітетів, рад, необхідним є становлення договірної форми взаємодії, коли співпраця базується на чітко визначених принципах та процедурах, які закріплюються відповідною угодою між молодіжною структурою та органом місцевого самоврядування. Також реальній участі молоді в ухваленні рішень на місцевому рівні сприятиме подальше запровадження систематичних громадських слухань із проблем, які прямо або опосередковано стосуються молоді.
Бібліографічний опис статті:
ПЛОСКИЙ К. В. Участь молоді у розвитку місцевої демократії в Україні: проблеми та перспективи // Український соціум. - 2005. - № 1 (6). - C.101-111
www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...