WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Українська сім’я у сучасному соціумі: реалії і тенденції - Реферат

Українська сім’я у сучасному соціумі: реалії і тенденції - Реферат

характеру, з них 61% зазначають, що можуть мужньо перенести фінансові труднощі; серед жінок таких лише 41%. В останні роки спостерігається стійка тенденція щодо активної трудової діяльності членів молодих сімей, які намагаються покращити матеріальне становище своєї сім'ї. Так, 25% чоловіків та 8% жінок підробляють після основної роботи. Соціологічні дані доводять, що 43% молодих одружених жінок вважають себе фінансово залежними від чоловіків, 26% - частково залежними і лише 17% - незалежними.
Найбільше молодих людей хвилюють повільність економічних реформ і підвищення цін (67% відповідей), низький рівень медичного обслуговування (55%), загальне зниження рівня життя і загроза безробіття для себе особисто і членів своєї сім'ї ( 54% ), складнощі із житлом (53%), зростання злочинності (52%). Результати соціологічних досліджень свідчать також і про те, що молоді сім'ї не обминають конфліктні ситуації. Так, щодо наявності сімейних конфліктів, третина молодих подружніх пар зазначила, що сваряться передусім через житлові умови, втручання батьків у їхні взаємини (у разі спільного проживання в одній квартирі), постійну нестачу грошей. Причинами конфліктних ситуацій називаються такі: надзвичайна стомленість (33%), непорозуміння щодо розподілу домашньої роботи (22%), зловживання алкоголем чоловіка (15%), несерйозне ставлення до виконання обов'язків чоловіка та батька (13%), відсутність кохання та поваги один до одного (2%).
Загальна характеристика рівня життя неповних сімей свідчить про те, що саме ця група населення є найбільш уразливою. Про це свідчать і різні індикатори доходів, витрат, рівня бідності, забезпеченості житлом та допоміжними засобами існування (передусім земельними ділянками), раціону харчування тощо. Так, за рівнем загальних і грошових доходів неповні сім'ї помітно поступаються середній українській родині: якщо в середньому на умовного дорослого загальні доходи становлять 148,16 грн. на місяць, а грошові - 96,68 грн., то в неповних сім'ях - відповідно 129,54 грн., і 86,11грн.
Таблиця 5.
Рівень загальної суми та основних компонентів загальних доходів різних типів сімей України грн./ міс.
(за даними обстеження умов життя домогосподарств Держкомстатом України 1999 р.)
Все населення Неповні сім'ї В тому числі
Однопоколінні Багатопоколінні
Загальні доходи - всього 148,16 129,54 135,34 126,43
Грошові доходи - всього 96,68 86,11 90,57 83,72
Основною статтею загальних витрат є харчування, місячна вартість якого оцінюється в неповній сім'ї в 74,05 грн. у розрахунку на умовного дорослого (в цілому по Україні - 125,83 грн.). Внаслідок крайньої обмеженості грошових (та й натуральних) ресурсів неповні сім'ї вимушено нехтують майже всіма другорядними потребами: витрати на непродовольчі товари зводяться до придбання одягу та взуття. З усіх видів послуг неповні сім'ї користуються тільки житлово-комунальними (при тому, що значну частину їх вартості покривають пільги та субсидії).
Результати опитування, що проводилося Українським інститутом соціальних досліджень серед членів сімей, в яких дітей виховує один із батьків, дозволили визначити основні проблеми неповних сімей в сучасних умовах. Серед них: складне матеріальне становище, постійна нестача грошей; труднощі у влаштуванні на роботу матері з малою дитиною; мізерна державна допомога матерям, які самі виховують дітей; соціальна незахищеність одинокої матері - постійне приниження через необхідність оформлення соціальних виплат, збір великої кількості документів; проблеми з підготовкою дитини до школи, труднощі у разі продовження навчання дитини у вищих навчальних закладах, а також з отриманням безкоштовної освіти.
Викликає тривогу матеріальне становище і соціальне-психологічне самопочуття багатодітних родин. Рівень доходів і витрат, поширення бідності і раціон харчування таких сімей визначаються значно гіршими показниками, ніж в цілому по Україні. Так, в сім'ях з чотирма дітьми і більше споживання яєць і риби, рибопродуктів становить лише 34% середнього рівня по країні, м'яса і м'ясопродуктів - 41%, овочів - 55%, а молока та молочних продуктів навіть на 25% менше, ніж в цілому по країні.
Близько 2% сукупних витрат сімей з дітьми становить оплата медичних послуг та оздоровлення, хоча сума, безумовно, знижується пропорційно кількості дітей: якщо в середній сім'ї з однією дитиною щомісячно на ці потреби витрачається 4,7 грн. у розрахунку на умовного дорослого, то в сім'ї, з чотирма дітьми - тільки 3,0 грн.
Значне підвищення цін на підручники, канцелярські товари та на перебування дітей у дошкільних закладах призвело до істотного зростання витрат на навчання та дошкільне виховання в бюджетах сімей з дітьми. Так, середня родина витрачає на ці потреби щомісячно 2,1 грн. у розрахунку на умовного дорослого (1,1% сукупних витрат), у тому числі сім'я з однією дитиною - 2,5 грн. (1,3%), а з чотирма і більше - 1,0 грн. (0,9%). Незначний відсоток грошей витрачається на товари першої необхідності та одяг. Багатодітна сім'я не має змоги витрачати кошти на проведення дозвілля, культурний розвиток.
Опитування багатодітних родин, проведене Українським інститутом соціальних досліджень у серпні 2000 р., свідчить, що окрім матеріальних проблем багатодітні сім'ї стикаються і з такими, як недоброзичливість, негативне ставлення з боку оточуючих, працівників державних установ, а також відсутність моральної підтримки, соціальної значущості багатодітної родини в державі; відчуття відмежованості від соціуму; низький матеріальний достаток - не вистачає грошей на найнеобхідніше: продукти харчування, одяг, медикаменти; відсутність соціального захисту дітей, а саме - пільг на лікування, оздоровлення, отримання освіти, придбання медикаментів; складнощі з отриманням освіти і підготовкою дітей до школи - придбання підручників, необхідного приладдя, одягу; є проблеми з безкоштовним влаштуванням дітей у позашкільні заклади - гуртки та секції.
Отже, шляхи розв'язання актуальних проблем сучасної української родини мають спрямовуватися на забезпечення державною політикою оптимальних соціально-економічних умов становлення, розвитку та повноцінного і самодостатнього функціонування сім'ї, народжування та виховання в ній дітей. Пріоритетними мають стати заходи щодо зміцнення іміджу, стану і статусу сім'ї, створення сприятливих умов для її морально-психологічного, соціального і культурного розвитку, недопущення бродяжництва, безпритульності дітей інасильства в сім'ї, формування у свідомості людей розуміння важливості ролі сім'ї у забезпеченні суспільної стабільності та прогресу.
Література:
1 Про становище сімей в Україні (доповідь). - К.: НВФ "Студцентр", 1999. - С. 8; Про становище сімей в Україні (Доповідь за підсумками 1999 року). - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2000. - С. 11.
2 Антонов А.И., Медков В.М. Социология семьи. - М.: Изд-во МГУ, 1996. - С. 43; Антонов А.И., Сорокин С. А. Судьба семьи в России ХХ1 века. - М.: Изд. дом "Грааль", 2000. - С. 28.
3 Про становище сімей в Україні (Доповідь за підсумками 1999 року). - С. 53; Голод С.И. Семья и брак: историко-социологический анализ. - СПб.: ТООТК "Петрополис", 1998. - С. 18.
4. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...