WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Стан захисту дітей від жорстокого поводження з ними та всіх форм насильства - Реферат

Стан захисту дітей від жорстокого поводження з ними та всіх форм насильства - Реферат

рамках дослідження "Становище дітей в Україні: весна 2003 р.", в нашій країні жорстоке ставлення до дітей має місце. Тільки 18% респондентів заперечили існування такого явища. Водночас, більше ніж третині опитаних (39%) було важко відповісти на це запитання (23% обрали відповідь "не знаю" та ще 16% взагалі не дали відповіді). Серед дівчат, порівняно з хлопцями, більше таких, які вважають, що жорстоке ставлення має місце (49 та 36% відповідно). Варто зазначити, що зі збільшенням віку респондентів не значно, але збільшується частка тих, хто вважає, що жорстоке ставлення до дітей в Україні існує: по 41% серед 14- та 15-річних, 42% - 16-річних, 43% - 17-річних.
Незважаючи на те, що майже половина опитаних дітей впевнена, що в Україні існує жорстоке ставлення до дітей, безпосередньо респонденти потерпали від проявів жорстокості та знущань не так часто. Про це свідчить аналіз відповідей на запитання щодо проявів жорстокості або знущань окремих осіб/груп стосовно респондентів. Так, жорстоке ставлення до себе часто (і дуже часто) зустрічали не більше 6% респондентів.
Варто підкреслити, що хлопці не значною мірою, але все-таки частіше за дівчат потерпають від жорстокого ставлення чи знущань. Найчастіше діти зазнають жорстокого ставлення від незнайомих ровесників. Сільське середовище менш жорстоке до підлітків, ніж соціальне оточення в містах, особливо великих (обласних центрах).
Що стосується жорстокого ставлення та знущань у сім'ї, то рідше діти потерпають від такого ставлення матері або мачухи. Порівняно більша частка - від батька/вітчима та старших братів та/або сестер (причому ця частка навіть більша, ніж від незнайомих дорослих). Чим молодший вік, тим більше дітей потерпають від жорстокого ставлення старших братів та/або сестер, однокласників.
Право дітей на захист від усіх форм жорстокого ставлення у сім'ї регулює Закон України від 15.11.2001 р. № 2789-ІІІ "Про попередження насильства в сім'ї". Відповідно до статті 7 Закону органи опіки і піклування:
- надають допомогу у відновленні порушених прав та захисті законних інтересів неповнолітнім, які мають батьків і проживають у сім'ях, дітям-сиротам, які залишилися без піклування батьків і виховуються в сім'ях опікунів (піклувальників), прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, а також членам сім'ї, визнаним в судовому порядку недієздатними, у випадках, коли стосовно них вчинено або існує реальна загроза вчинення насильства в сім'ї;
- представляють у суді інтереси неповнолітніх та недієздатних членів сім'ї, які стали жертвами насильства в сім'ї;
- здійснюють інші передбачені законом повноваження щодо попередження насильства в сім'ї.
Функцію захисту конституційних прав та свобод неповнолітніх покладено на судову владу. Значним досягненням держави щодо забезпечення права дітей на захист від жорстокого поводження та всіх форм насильства є закріплення Сімейним кодексом України права дитини самостійно звертатися до суду: кожен учасник сiмейних вiдносин, який досяг чотирнадцяти рокiв, має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або iнтересу (стаття 18 СК).
Крім судових, існують ще й позасудові методи захисту прав дитини через звернення до відповідних уповноважених органів та посадових осіб. Зокрема стаття 10 Закону України "Про охорону дитинства" проголошує право кожної дитини особисто звертатися до органу опіки та піклування, служби у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для молоді, інших уповноважених органів за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів. Держава через зазначені органи в порядку, встановленому законодавством, надає дитині та особам, які піклуються про неї, необхідну допомогу в запобіганні та виявленні випадків жорстокого поводження, передачі інформації про ці випадки для розгляду до відповідних уповноважених законом органів, проведення розслідування та вжиття заходів щодо припинення насильства.
Координація та контроль за діяльністю щодо здійснення соціального захисту неповнолітніх від жорстокого поводження покладено на служби у справах неповнолітніх. Вони разом з органами опіки та піклування мають право перевіряти умови виховання у сім'ях, батьки (усиновителі) або опікуни (піклувальники) в яких не забезпечують належних умов для повноцінного життя дитини. Так, за даними Держкомсім'ямолоді, у 2002 році службами у справах неповнолітніх перевірено умови проживання 52 599 неповнолітніх. Виявлено 33 442 неповнолітніх, які потребують соціально-правового захисту. Діти, які залишають сім'ю через жорстоке ставлення з боку батьків, можуть бути направлені до притулків служб у справах неповнолітніх.
Разом із тим, важливо відмітити, що школа, на думку дітей, є тим місцем, де вони найчастіше зустрічаються з жорстоким ставленням та знущаннями (з боку вчителів, однокласників, дещо меншою мірою - учнів старших класів).
За даними опитування "Здоров'я та поведінкові орієнтації молоді", лише 42,5% учнів 6-х, 48,4% - 8-х та 57,5% - 10-х класів зазначили, що їх не ображали в школі протягом останніх двох місяців жодного разу. По декілька разів на тиждень ображають 9,0% шестикласників, 6,9% восьмикласників, 4,1% десятикласників. При цьому частка ображених хлопчиків і дівчаток однакова. Майже половина учнів 6-10-х класів за останні 12 місяців потрапляли в бійку. З них: чотири і більше разів - 10,4 % учнів 6-х ; 7,9% -
8-х; 9,5% - 10-х класів.
Об'єктивні і суб'єктивні чинники, що викликали масовий відтік вчителів зі школи, одночасно спричинили зниження вимог до тих педагогів, які залишилися в школі. Мають місце непоодинокі випадки приниження гідності дітей вчителями. Нерідко конфіденційна інформація щодо проблем дитини та її сім'ї розголошується і стає предметом обговорення у класному колективі, серед батьків, що травмує психіку, погіршує моральний стандитини.
Засобом психологічного тиску в руках окремих педагогів стало оцінювання навчальних досягнень учнів. Нерідко 11-12 балів може отримати лише той учень, який ходить до вчителя на додаткові (платні) заняття. Вищезазначене, а також професійна солідарність, хибне тлумачення "захисту честі мундиру" формують у підростаючого покоління уявлення про сутність подвійних стандартів.
Насильство з боку дорослих стало серйозною загрозою для повноцінного формування особистості дитини. За даними Міністерства внутрішніх справ України, протягом 2002 року працівниками органів внутрішніх справ викрито понад 3,5 тис. дорослих осіб, які втягували неповнолітніх у злочинну діяльність за ознаками статті 304 Кримінального кодексу України (КК). Серед них 13%, або 450 осіб, які змушували чи втягували дітей до жебракування; 1%, або 41 особа, - схиляли неповнолітніх до вживання одурманюючих засобів (за ознаками статті 324 КК України); близько 3,5%, або 121 особа, - примушували до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів (за ознаками статті 315 КК України).
За 2002 рік в Україні порушено 92 кримінальні справи за ознаками ч. 2 статті 149 КК України (Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини). За ознаками ч. 3 цієї ж статті та за дії, вчинені організованою групою, пов'язані із незаконним вивезенням дітей за кордон чи неповерненням їх в Україну, з метою вилучення у потерпілого органів чи тканин для трансплантації, насильницького донорства, порушено ще 60 кримінальних справ. Крім цього, 10 кримінальних справ порушено за ознаками статті 150 КК України (експлуатація дітей).
Не припиняються спроби незаконного перевезення дітей-громадян України через державний кордон. Так, за даними Державного комітету в справах охорони державного кордону України, 13.06.2002 р. в пункті контролю "Хутір Михайлівський" під час здійснення прикордонного контролю потягу сполучення "Київ - Москва" було припинено спробу незаконного вивезення до Російської Федерації, а далі до Сполучених Штатів Америки 14 дітей віком від 8 до 16 років (у т. ч. 13 громадян України та 1 громадянина Республіки Польща).
На сьогодні пропуск дітей через державний кордон до Російської Федерації, Республіки Молдова і Республіки Білорусь здійснюється згідно з угодами між урядом України та урядами РФ,

 
 

Цікаве

Загрузка...