WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Соціальне самопочуття як чинник формування суспільно-політичних орієнтацій української молоді - Реферат

Соціальне самопочуття як чинник формування суспільно-політичних орієнтацій української молоді - Реферат


Реферат на тему:
Соціальне самопочуття як чинник формування суспільно-політичних орієнтацій української молоді
У суспільствах, в яких відбуваються швидкоплинні соціальні зміни, спостерігаються істотні відмінності у ставленні до важливих соціальних проблем між представниками різних вікових груп. Традиційно у старших вікових групах переважають консервативні погляди, які домінували в суспільстві в часи формування їх представників як особистостей. Молодші, у свою чергу, частіше заперечують усталені соціальні цінності та підтримують інноваційні соціальні ідеї.
Для України, як і для країн Східної та Центральної Європи в цілому, наприкінці вісімдесятих років такою стала ідея, яка поєднувала ідеї демократизації суспільно-політичного життя і ринкового реформування економіки. І насамперед молодь сприйняла ідеї соціально-політичних та економічних реформ і взяла в них активну участь.
Яке ж ставлення молоді до результатів цих реформ і до сьогоднішніх соціальних реалій? Адже відомо, що втілення будь-яких соціальних задумів часто приносить розчаруванням тим, хто їх підтримував. Сталося таке розчарування чи ні, яким є соціальне самопочуття різних груп молоді і як воно впливає на суспільно-політичні орієнтації молодих людей та на інтерес до політики в цілому, нам допоможуть відстежити результати соціологічних опитувань, які проводилися Державним інститутом проблем сім'ї та молоді, Українським інститутом соціальних досліджень та Центром "Соціальний моніторинг".
Соціологічне опитування, яке проводилося цими дослідницькими установами у травні 2002 року*, показує, що соціальне самопочуття молоді істотно впливає на інтерес до політичного життя. Загалом серед молоді широко представлені як ті, хто активно цікавиться проблемами політичного життя, так і ті, кого політика не цікавить. Серед молоді віком від 14 до 28 років близько третини зовсім не цікавляться політичним життям, 28% відповіли, що цікавляться, коли їх це стосується, 36% - "намагаються бути в курсі справ", 1% - не лише цікавляться, але й беруть активну участь в політичному житті.
При цьому молоді люди, невдоволені своїми умовами життя в суспільстві, частіше, ніж ті, хто умовами життя вдоволений, виявляють ситуативний інтерес до політичних подій, частіше вибираючи варіант відповіді "цікавлюся, коли вони мене стосуються (відповідно 30 і 21%). Молоді люди, задоволені своїм життям, частіше не проявляють інтересу до політики взагалі (відповідно 34 і 45%). Тобто інтерес до політики у молодих людей певною мірою є проявом "нещасної свідомості", соціального невдоволення.
Більшою мірою політичним життям цікавляться соціально активні молоді люди, які покладаються переважно на себе щодо влаштування власного життя. Так, якщо серед тих, хто відповів, що сам визначає свій життєвий шлях, хто відчуває при цьому себе незалежним у власному виборі, цікавляться політикою (намагаються бути "в курсі справ") або беруть участь у політичному житті, 43%, то серед тих, хто вважає, що реально не впливає на те, що з ними відбувається, помітно менше - 30%.
Якщо говорити про взаємозв'язок ідейно-політичних орієнтацій та соціального самопочуття молодих людей, то, як свідчать результати опитування, молоді люди, які мають комуністичні орієнтації, рідше висловлюють задоволення власним життям (38%), ніж, скажімо, молоді люди з національно-демократичними орієнтаціями (52%). Найбільш високий рівень задоволення власним життям серед тих, хто не орієнтується в політичних течіях (57%), що, на думку автора, є проявом низького інтересу до політики в цій групі молодих людей, про що йшла мова вище.
Тут можна відзначити ще одну цікаву обставину - рівень задоволення життям молодих прихильників національно-демократичної ідеології і тих її симпатиків, чий вік вищий 50 років, практично не відрізняється (відповідно 52 і 50%), тоді як рівень задоволення життям молодих симпатиків комуністичних ідей істотно вищий, ніж рівень задоволення їхніх однодумців старшого віку (відповідно 38 і 18%). Тобто можна говорити про помітний "емоційний консонанс" різних поколінь симпатиків національно-демократичних ідей і "емоційний дисонанс" різних генерацій симпатиків комуністичної ідеології в Україні. Тобто "розрив поколінь" у комуністичному русі має чіткі емоційні прояви, чого не можна сказати про націонал-демократів.
Загалом молоді люди частіше, ніж представники середнього і старшого поколінь, висловлюють підтримку незалежності України, демократії, інтеграції з західноєвропейськими країнами (див. табл. 1).
Якщо серед представників старшої вікової групи ставлення до незалежності України істотно зумовлене соціальним самопочуттям (підтримують незалежність 60% представників цієї вікової групи, задоволених своїм життям, і лише 41% невдоволених), то у молодіжному середовищі ставлення до незалежності мало залежить від соціального самопочуття (відповідно 63 і 58%).
Як відомо, визначення шляхів економічного розвитку було протягом останніх років і залишається зараз однією з пріоритетних тем політичних та суспільних дискусій. Врешті решт, прихильники яких саме поглядів здобудуть перемогу в цих дискусіях, значною мірою залежатиме від того, чию позицію підтримає громадська думка.
Як і на початку 90-х років, підтримка ринкових реформ частіше спостерігається серед представників молодших вікових когорт - якщо
з-поміж респондентів віком понад 28 років прихильників ринкових реформ ненабагато більше, ніж симпатиків планової соціалістичної економіки, то серед тих, кому від 18 до 28 років, вони становлять переважну більшість (див. табл. 2).
У обох вікових групах підтримка ринкової економіки зростає із підвищенням добробуту. Проте якщо в старшій когорті серед представників найбіднішої групи населення (тих, хто зазначив, що вони "ледве зводять кінці з кінцями, грошей не вистачає навіть на необхідні продукти") переважає підтримка соціалістичної економіки (відповідно 32 і 52%), то навіть у найбіднішій групі молодшої вікової груп більше симпатиків ринкових реформ (відповідно 57 і 31%), а з-поміж тих, хто зазначає, що в цілому їм на життя вистачає, - відповідно 81 і 12%.
До того ж, слід зауважити, що частка незаможних у молодшій віковій групі значно нижча, ніж у старшій: зазначили, що їхня родина "ледве зводить кінці з кінцями", відповідно 14 і 38%. Така різниця зумовлена насамперед тим, що у молодшій віковій групі значно більше економічно активних людей. Окрім того, у представників цієї групи більше можливостей знайти високооплачувану роботу (у тому числі й завдяки більш високому

 
 

Цікаве

Загрузка...