WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Проблеми розвитку українського молодіжного руху на сучасному етапі - Реферат

Проблеми розвитку українського молодіжного руху на сучасному етапі - Реферат

організацій. Так, з року в рік зростає кількість всеукраїнських молодіжних та дитячих об'єднань: якщо на 1 січня 1995 р. їх було 28, 1996 - 35, 1997 - 46, 1998 - 52, 1999 - 66, то на початок 2000 р. - уже 796 . Причому необхідно підкреслити, що темп їх створення поступово підвищується: якщо впродовж 1997 р. відповідно до чинного законодавства було зареєстровано 6 всеукраїнських об'єднань, 1998 - 11, 1999 - 17, то 2000-го - 19.
Триває поглиблення процесу становлення структур громадських молодіжних та дитячих об'єднань на регіональному рівні. На початок 2000 р. було зареєстровано 302 обласних відділення всеукраїнських організацій, 587 обласних молодіжних і дитячих організацій. На міському та районному рівнях діяло 2054 громадських молодіжних та дитячих структури. Це набагато більше, ніж наприкінці 1998 р. (тоді в Україні існувало трохи більше 500 об'єднань з обласним і понад 1000 - з районним та міським статусом)7 .
Однак масштаби поширення громадськихмолодіжних і дитячих об'єднань у різних регіонах неоднакові. Наприклад, якщо на обласному рівні у Дніпропетровській області діє 69 громадських молодіжних та дитячих об'єднань, у Львівській - 67, у Донецькій - 64, у Рівненській - 61, то у Херсонській області - 10, Чернігівській - 48 .
Процес регіоналізації в цілому позитивне явище, оскільки сприяє загальному спрямуванню соціальної політики, наближує молодіжні і дитячі громадські об'єднання до особистості, вирішення її проблем. Це також відповідає загальносвітовим тенденціям.
Кількість громадських молодіжних та дитячих об'єднань продовжує зростати, але характерним є те, що вони малочисельні за складом. Більшість із них маловідомі для молоді, не користуються в неї належним авторитетом та престижем. Це підтверджують соціологічні дослідження. Так, за даними моніторингового дослідження громадської думки населення України, що проводиться Українським інститутом соціальних досліджень з 1992 р., у травні 1993 р. 3,5% молодих людей заявили, що вони є членами громадських молодіжних організацій, у червні 1994 р. - 1,4%, у жовтні 1995 р. - 5,3%, у вересні 1999 р. - 3%, у травні 2000 р. - 2%9 .
Це підтверджує і кількісний склад зареєстрованих відповідно до чинного законодавства всеукраїнських молодіжних об'єднань, в яких перебуває дуже невелика частина юнаків та дівчат. За свідченнями керівних органів самих молодіжних та дитячих об'єднань, найбільшою за складом залишається Спілка піонерських організацій України, яка об'єднує понад 700 тис. осіб10 . Але її членами, у першу чергу, є все ж таки діти, а не молодь. Асоціація профспілкових організацій студентів України налічує у своїх лавах близько 800 тис. фіксованих членів, яка, незважаючи на те, що є громадським об'єднанням молоді, як профспілка має свій специфічний напрям роботи і юридичний статус. Молодіжна морська ліга об'єднує майже 60 тис. осіб, близько десяти організацій мають у своїх рядах 10-15 тис. членів, а всі інші - лише по 2-3 тис.11
Враховуючи складне соціально-економічне становище в країні, настрої молодих людей, досить значна частина молодіжних організацій займається вирішенням різноманітних соціальних, професійних, освітніх питань молоді, намагаючись забезпечити їй певний соціальний захист. Серед усіх 79 всеукраїнських молодіжних і дитячих громадських об'єднань, зареєстрованих відповідно до чинного законодавства на початку 2000 р., питаннями соціальної адаптації молоді тою чи іншою мірою займалися більше 4012 .
Останнім часом в Україні все більших масштабів набуває волонтерський рух. Причому волонтерські загони створюються і діють як при громадських об'єднаннях, так і при державних органах. Так, наприклад, тільки у Києві під патронатом Київського центру соціальних служб для молоді працює близько 3 тис. волонтерів. Вони добровільно і безкоштовно надають допомогу інвалідам і сиротам, підтримують багатодітні сім'ї, працюють у центрах реабілітації для дітей та молоді, що постраждали від насильства, в кризових стаціонарах, беруть участь у реалізації програми "Діти вулиці". У листопаді 1999 р. за ініціативи Українського державного центру соціальних служб для молоді у Києві відбувся Всеукраїнський з'їзд волонтерів.
З іншого боку, впродовж останніх років поглиблюється процес певної політизації українського молодіжного руху, хоча молодь у своїй масі залишається аполітичною. Це підтверджують соціологічні дослідження, зокрема вищеназване, яке було проведене УІСД та Центром "Соціальний моніторинг" у травні 2000 р.: відповідаючи, наприклад, на запитання "Який ідейно-політичний напрям найбільше відповідає Вашим власним переконанням?", 27% респондентів віком 14-28 років відповіло, що вони не орієнтуються в політичних течіях, 23% - що їх переконанням не відповідає жодний ідейно-політичний напрям, лише 3% сказали, що є членами політичних партій13 .
Проте все більше спостерігається тенденція до створення припартійних молодіжних організацій, таких об'єднань молоді, що намагаються залучати її до активної політичної діяльності. Так, 1999 р. Мінюст України зареєстрував 6 таких всеукраїнських організацій, що становить 35,3% всіх узаконених впродовж цього часу організацій, тоді як на кінець 1998 р. об'єднання такого спрямування становили близько 15%. Нині майже всі провідні політичні партії України мають молодіжних партнерів. І на регіональному рівні організації такого напряму становлять значну частку серед всіх громадських об'єднань молоді. Так, наприклад, у Сумській області серед 26 молодіжних та дитячих об'єднань такими є 12, або 46,2%, у Волинській області 7 з 24 (29,2%)14 .
На політичній карті країни появилися "молодіжні" партії: партія "Молода Україна", Організація політичного розвитку - Молодіжна партія України та партія "Нова генерація"15 .
Важливого значення у діяльності багатьох молодіжних і дитячих об'єднань надається виховній роботі серед молоді та дітей (з усіх зареєстрованих всеукраїнських організацій її проводять близько 30%). Усе більшого розмаху набуває така форма роботи з дітьми, як організація таборів, що, на жаль, постійно ускладнюється через фінансові проблеми, слабку матеріальну базу, відсутність необхідної кількості підготовлених кадрів.
Активно заявляють про себе релігійні молодіжні об'єднання. Успіхом їх діяльності стало проведення 12-19 вересня 1999 р. З'їзду християнської молоді України, що проводився за ініціативи та підтримки восьми основних українських християнських церков.
Впродовж останніх років поглиблюється консолідуюча роль у молодіжному русі Українського

 
 

Цікаве

Загрузка...