WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Проблеми розвитку українського молодіжного руху на сучасному етапі - Реферат

Проблеми розвитку українського молодіжного руху на сучасному етапі - Реферат


Реферат на тему:
Проблеми розвитку українського молодіжного руху на сучасному етапі
Процеси, що відбуваються у зв'язку з розбудовою української держави, привели до значних змін у політичному житті суспільства. З одного боку, формується нова структура політичної системи, а з іншого - якісно змінюються її складові частини.
Виступаючи в лютому 2000 р. у Верховній Раді України з "Посланням про стратегію економічного і соціального розвитку країни на 2000-2004 роки", Президент України Л. Кучма підкреслював: "Україна є новим державним утворенням. Тобто молодим державним організмом, який постійно й активно шукає нові форми свого розвитку і, якщо хочете, просто приречений на динамізм та здоровий реванш за віки бездержавного існування. Зрозуміло, що для цього потрібна відповідна політика… Перехід до нових форм життя висуває на передній план нову генерацію людей, які прагнуть до самореалізації і мають для цього об'єктивні передумови. Їхня амбітність, підприємливість і працездатність спроможні слугувати локомотивом у прискоренні економічного і соціального розвитку держави. Такі люди вже на підході. Завдання полягає у тому, щоб відкрити їм доступ до політики влади, до живої конкретної роботи"1 .
Важливим фактором виховання таких людей, прискорення процесу соціалізації молоді в цілому є реалізація в країні державної молодіжної політики, яка стала нині одним з найважливіших, пріоритетних і специфічних напрямів діяльності держави і здійснюється в інтересах як молодих громадян, так і суспільства в цілому. Механізмом здійснення цієї політики, як на думку автора, є молодіжний рух, структури якого представлені практично у всіх формах політичної і соціальної організації суспі льства.
У ході становлення правової, демократичної держави в Україні молодіжний рух формується як самостійна складова частина структур самоорганізації суспільства, стає якісно іншим організаційно і за змістом діяльності. Створено державні органи для роботи з молоддю, прийнято основи ювенального законодавства, змінюються методи та напрями роботи молодіжних організацій з молоддю, співпраці з органами влади, інтеграції у міжнародні молодіжні структури. В структурі молодіжного руху виділилися такі три основні складові підсистеми: інституційна (або організаційно-інституційна), регулятивна (або нормативна) та комунікативна (або інформаційна).
Упродовж останніх п'ятнадцяти років свого розвитку український молодіжний рух у складних політичних та економічних умовах (найважливішим, визначальним у політичному плані тут стало здійснення так званої "перебудови" та проголошення незалежності України) пройшов непростий шлях перш ніж набув тих рис, якими він нині характеризується.
По-перше, відбулося формування його регулятивної підсистеми. Перші підвалини були закладені ще законодавством СРСР, до складу якого до кінця 1991 р. входила Україна. Так, 1990 р. був прийнятий Закон СРСР "Про громадські об'єднання", який вперше за радянської доби виходив з реалій тієї багатопартійності, яка формувалася в країні. Ще більш значною подією для розвитку молодіжного руху стало прийняття 16 квітня 1991 р. Закону СРСР "Про загальні засади державної молодіжної політики в СРСР". Цей процес поглибився за доби незалежності України. Так, 16 червня 1992 р. було прийнято Закон України "Про об"єднання громадян", 15 грудня 1992 р. - Декларацію "Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні", 5 лютого 1993 р. - Закон України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", 1 грудня 1998 р. - Закон України "Про молодіжні та дитячі громадські організації". Окрім цих основних, базових законів, прийнято низку інших законодавчих актів, що регламентують порядок здійснення державної молодіжної політики.
Значну увагу проблемам молоді, молодіжного руху приділяє Президент України Л.Кучма, що засвідчується, зокрема, його Указами: від 4 грудня 1996 р. "Про додаткові заходи щодо реалізації державної молодіжної політики", від 6 жовтня 1999 р. "Про першочергові заходи щодо державної молодіжної політики та підтримки молодіжних громадських організацій" та від 29 березня 2001 р. "Про додаткові заходи щодо реалізації державної молодіжної політики".
На вирішення питань молодіжної політики, молодіжного руху націлена низка постанов Кабінету Міністрів України, зокрема основні з них: від 22 серпня 1996 р. "Про сприяння діяльності Українського національного комітету молодіжних організацій", від 20 березня 1998 р. "Про Комплексні заходи Кабінету Міністрів України щодо реалізації державної молодіжної політики в Україні ("Молодь України")", від 18 червня 1999 р. "Про стан реалізації державної молодіжної політики".
По-друге, впродовж останнього часу значно змінилася інформаційна підсистема молодіжного руху України. Вийшли з підпорядкування ЛКСМУ, а потім СМОУ всі молодіжні видання. Деякі з них отримали статус загальномолодіжних, наприклад, орган ЦК ЛКСМУ "Молодь України" стала загальнополітичною молодіжною газетою з такою ж назвою, інші змінили тематику і спрямованість своєї діяльності чи зовсім припинили існування. Появилися нові молодіжні, дитячі видання. Так, за даними Держкомінформу нині в Україні зареєстровано для загальнодержавного поширення 53 дитячі газети, 64 журнали і 7 альманахів для дітей2 . Низку газет і журналів почали видавати новоутворені громадські молодіжні та дитячі організації, серед них, наприклад, такі: "Молодіжний об'єктив" (Український національний комітет молодіжних організацій), "Українське студентство" (Українська студентська спілка), "Молодь" (Соціалістичний конгрес молоді), "Нова політика" (Асоціація молодих українських політологів і політиків), "Вірую" (Організація "Українська молодь - Христові"), "Цвіт України", "Пласт", "Пластовий шлях" (Пласт - Українська скаутська організація), "Поступ" (Перша студентська українська профспілка), "Нова генерація" (Всеукраїнське громадське об'єднання "Нова генерація") та інші. Почали виходити деякі молодіжні видання і на обласному рівні, наприклад, "Світ молоді" (Івано-Франківська область), "Молодежь Донбасса" (Донецька область), "Нова Україна" (Харківська область), "Ровесник" (Тернопільська область) та інші. 1994 р. було утворено Українське молодіжне агентство (УМА).
Але найбільш значимі зміни сталися впродовж останнього часу в організаційно-інституційній підсистемі українського молодіжного руху. Нині замість дітищ тоталітарної радянської системи - комсомольської та піонерської організацій, створено систему державних інститутів, що

 
 

Цікаве

Загрузка...