WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Перший досвід влаштування в Україні прийомних сімей тимчасового перебування для дітей-сиріт з функціональними обмеженнями - Реферат

Перший досвід влаштування в Україні прийомних сімей тимчасового перебування для дітей-сиріт з функціональними обмеженнями - Реферат

було б корисним створити відповідні юридичні підрозділи, які б взяли на себе ведення практичних справ, що могло б бути дійовим важелем поліпшення ситуації щодо продовження навчання, працевлаштування і вирішення житлових проблем дітей-сиріт з функціональними обмеженнями з прийомних сімей. Крім того, суттєва роль у подоланні зазначених проблем може бути надана прийомним батькам, але за умов їх суттєвої підтримки соціальними працівниками і, головне, визначення чинників їхньої зацікавленості у вирішенні цих питань. Можливо, слід взяти до уваги світовий досвід, щодо оплати праці прийомних батьків у пристойному розмірі.
Ще одна проблема, також пов'язана із сферою інтересів соціальних служб - залучення членів ПСТП до громадських організацій, які опікуються питаннями дитячої інвалідності. Наприклад, деякі організації батьків, які виховують дітей з функціональними обмеженнями, мають великий досвід з відстоювання прав дітей на навчання, участь у суспільному житті, розвиток творчих здібностей, працевлаштування. Участь ПСТП в діяльності подібних організацій могла б полегшити ряд проблем, які є спільними і для прийомних, і для рідних сімей, де виховуються діти з функціональними обмеженнями. Природно, співпраця ПСТП з зазначеними громадськими організаціями ніякою мірою не виключає потреби в інших складових соціального супроводу, але зняти з соціальних служб певну частину навантаження така взаємодія в змозі. Чималий потенціал громадських організацій можна використати для вирішення проблеми навчання батьків сучасним психолого-педагогічним і коригувальним засобам сприяння розвитку дітей з функціональними обмеженнями, розширення кола спілкування дітей ПСТП, їх участі у творчих програмах цих організацій. Адже об'єднання батьків дітей з функціональними обмеженнями за своєю природою бувають більш активними у пошуках усього нового, ніж деякі інтернатні заклади з усталеною десятиліттями системою навчання і виховання, стандартизованими навчальними програмами івимогами до вихованців.
Отже, співпраця прийомних батьків не тільки з інтернатними закладами і соціальними службами, а й з громадськими об'єднаннями батьків, які виховують дітей з функціональними обмеженнями, також може бути одним з перспективних напрямів удосконалення практики діяльності ПСТП. Соціальні служби, які мають великий досвід взаємодії з цими об'єднаннями, і знають їх реальні можливості, могли б у ході соціального супроводу ПСТП взяти на себе роль посередників у влаштуванні подібного альянсу.
Висновки. Зарубіжний досвід свідчить про ефективність тимчасових форм сімейної опіки, коли діти з функціональними обмеженнями перебувають в сім'ях не постійно, а лише визначений час. Це підтверджує і вітчизняна практика, що стало підґрунтям для створення нової форми сімейного виховання прийомної сім'ї тимчасового перебування, де прийомними батьками є працівники інтернатного закладу, в якому виховується дитина. Така форма співпраці прийомної сім'ї та інтернатного закладу має певні переваги, оскільки вона не передбачає тривалого етапу підготовки прийомних батьків, дає практично необмежений, з періодичними перервами, час взаємного звикання членів прийомної сім'ї, можливість прийняття обґрунтованого і зваженого рішення в тому випадку, якщо виникне бажання створити традиційну прийомну сім'ю або усиновити дитину, взяти під опіку тощо. Функціонування прийомної сім'ї тимчасового перебування, порівняно з традиційною прийомною сім'єю, зменшує навантаження працівників соціальної служби, які здійснюють соціальний супровід, припускає спрощений порядок документального оформлення.
Перший досвід функціонування прийомних сімей тимчасового перебування в Україні довів реалістичність цієї ідеї. Спостереження науковців і соціальних працівників, думки прийомних батьків та інших працівників інтернату засвідчили, що діти, які перебувають в сім'ях, задоволені новим оточенням, прагнуть якомога частіше зустрічатися з членами прийомних сімей, демонструють відчутні успіхи щодо набуття побутових навичок, опанування новими знаннями, розвитку особистісних якостей, підвищення рівня загальної соціалізації. Вони відчувають себе щасливими, і це дає підстави вважати за доцільне подальше поширення практики створення прийомних сімей тимчасового перебування для дітей з функціональними обмеженнями.
Одночасно виявлені й проблеми у діяльності цих сімей, і шляхи їх вирішення треба визначити до того, як запроваджувати цю форму опіки у широкому масштабі. Маються на увазі проблема психологічної сумісності дітей з прийомних сімей з іншими вихованцями інтернату в перші місяці створення сімей; проблема недосконалості нормативної бази щодо матеріально-технічної підтримки прийомних сімей тимчасового перебування; визначення механізму оформлення тимчасової відповідальності за дітей з боку сторонніх осіб; відстоювання законних прав дітей з функціональними обмеженнями з прийомних сімей тимчасового перебування.
До соціальної підтримки діяльності прийомних сімей тимчасового перебування слід залучати громадські організації, які працюють на засадах само-
і взаємодопомоги людей зі схожими проблемами, зокрема об'єднання батьків, які виховують дітей з функціональними обмеженнями.
Значною мірою сприяти соціалізації вихованців прийомних сімей в змозі також державні організації, які здійснюють соціальну підтримку дітей з функціональними обмеженнями. Але поки що практика взаємодії державних і громадських організацій стосовно соціальної підтримки цієї категорії дітей, особливо в частині спільного фінансування і координації цієї діяльності, не може вважатися досконалою і суттєво обмежує їх потенційні можливості.
Загалом є усі підстави сподіватися, що завдяки спільній діяльності прийомних батьків, інтернатних закладів, соціальних служб і громадських об'єднань може бути створено сприятливе поле для поширення набутого досвіду функціонування прийомних сімей для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування з функціональними обмеженнями. У перспективі такі сім'ї спроможні забезпечити багатьом дітям України щасливе дитинство і відповідні умови для навчання, виховання, набуття потрібних побутових навичок та подальшої соціальної інтеграції у доросле життя; запобігти загрозі їх утримання у дорослому віці в інституціональній системі догляду по інвалідності.
Література:
Перший досвід влаштування в Україні прийомних сімей тимчасового перебування для дітей-сиріт з функціональними обмеженнями (О. О. Яременко, Р. Я. Левін) // Український соціум. - 2004. - № 2 (4). - C.85-97
www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...