WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Особливості становлення та розвитку молодих сімей в Україні - Реферат

Особливості становлення та розвитку молодих сімей в Україні - Реферат

дорослішання, набуття навичок самостійного життя, формування відповідальності за родину, вміння покладатися на власні сили у вирішенні складних проблем.
Серед неповних сімей забезпеченість окремою квартирою становить 23%. Щодо повних сімей, то цей показник є значно більшим і дорівнює 35%. Треба також зазначити, що частка молодих сімей серед усіх опитаних, які наймають квартиру, становить 14%, у неповних і повних сім'ях - відповідно 7 і 15%. У гуртожитку проживає 14% опитаних молодих сімей, причому серед неповних сімей - 19%, а серед повних - 13%.
Решта молодих сімей, а це 39% усіх опитаних, проживають у своїх батьків чи бабусь і дідусів або ж у інших родичів. Особливістю є те, що у таких умовах проживає більше половини (52%) неповних сімей та 37% повних сімей. І якщо серед повних молодих сімей планують придбати власний будинок 32%, то серед неповних - лише 11%. Слід зазначити, що 60% неповних молодих сімей навіть не планують придбання власного житла.
Зрозуміло, що за таких умов значна частина молодих сімей незадоволена своїм житлом. Так, серед повних сімей практично кожна друга вважає свої житлові умови незадовільними і лише 17% повністю вдоволені умовами проживання. Серед неповних молодих сімей повідомили, що житлові умови їх повністю влаштовують, тільки 11% опитаних.
Серед молодих сімей, як і по країні в цілому, з року в рік знижується кількість тих, хто отримав житло. Так, у 2002 р. житло за державний рахунок надали лише 895 молодим сім'ям, що на 36% менше, ніж у 2000 р. У порівнянні з 1995 р. цей показник скоротився у 2,2 раза.
Практично кожна друга молода сім'я незадоволена своїми житловими умовами і бажає змінити їх на краще. Переважна більшість опитаних вважають житлову проблему одною з основних. Майже 80% бачать найефективнішу допомогу молодим сім'ям у наданні пільг та кредитів для покращення житлових умов. Це свідчить про бажання і готовність значної частини молодих сімей до отримання довгострокового кредиту на будівництво власного житла.
У останні роки в Україні збільшується кількість громадянських шлюбів. Стан взаємин між партнерами яскраво характеризує мотиви того, чому чоловік або жінка вирішили не реєструвати свій шлюб. Для членів повних сімей, які проживають у незареєстрованому шлюбі, більш характерне те, що їх цілком влаштовує існуюче становище, представники цих сімей задоволені своїми взаєминами ("не вважаю це за потрібне", "нам і так непогано", "реєстрація закоханим не потрібна") і не бачать доцільності в офіційній реєстрації шлюбу, яка, на їхню думку, аж ніяк не вплине на їхні стосунки ("штамп у паспорті нічого не вирішує"). Отже, представники повних сімей не прагнуть реєструвати шлюб перш за все в ситуації, коли зовнішні примуси або сподівання стосовно реєстрації відсутні, а внутрішня ситуація (взаємини з партнером) цілком благополучна.
Інші мотиви небажання укладати шлюб пов'язані з усвідомленням відповідальності за майбутнє сім'ї. Чоловік і жінка не поспішають укладати шлюб, якщо мають місце перешкоди для благополучного сімейного життя - незадовільне матеріальне становище, незавершене навчання, а також коли вони прагнуть поближче пізнати одне одного. Така позиція свідчить про відповідальне ставлення до шлюбу, до майбутнього сімейного життя (див. табл. 3).
У чоловіків і жінок із неповних сімей домінують інші фактори. Головною причиною того, що не відбулася реєстрація шлюбу, ця категорія респондентів називає небажання партнера (головним чином - чоловіка) або батьків. Тобто мало місце неблагополуччя стосунків з близькими людьми, що й стало на перешкоді не тільки офіційній реєстрації, але й, як показав час, - самого сімейного життя.
За обставин невлаштованості молоді, зменшення її чисельності на шлюбному ринку, послаблення установок на взяття шлюбу відбувається зменшення частки приросту молодих подружніх пар та зменшення дітності молодих сімей. У свідомості сучасної молоді відбувається радикальна переоцінка цінностей, формується чітке уявлення про важливість "проринкових" якостей для досягнення успіху в житті, змінюються ціннісні орієнтації у бік матеріального комфорту, успішної кар'єри, цікавого дозвілля.
Негативні зміни в процесах народжуваності в Україні, окрім матеріальних проблем та житлових умов, пов'язані у першу чергу з дітородними установками молодої сім'ї, можливостями їх реалізації в сучасних умовах, рівнем репродуктивного здоров'я молодих жінок. Крім цього, більшість сімей указали, що в них виникли проблеми, з якими вони зіткнулися після народження дитини. Лише чверть повних та 17% неповних сімей відповіли, що у зв'язку з народженням дитини у них майже нічого не змінилося і не виникло суттєвих проблем. Натомість більше половини сімей вказали на виникнення матеріальних труднощів, причому більш гострі вони в неповних сім'ях. Тому неповні (так звані материнські) сім'ї з дітьми, динаміка яких через збільшення розлучень протягом останніх років відзначається помітним зростанням, є досить уразливими щодо ризику бідності і потребують соціального захисту та дієвої підтримки з боку держави. При цьому основними потребами для неповних сімей є вирішення таких питань, як влаштування дитини до дитячого садка, збільшення розмірів допомоги на дитину, наявність хороших дитячих закладів для навчання та дозвілля дітей. Друге місце серед проблем, зумовлених народженням дитини, за визначенням респондентів, посідають труднощі, пов'язані з доглядом за дитиною, третє - загострення житлових проблем, що виявились більш характерними для повних сімей (рис. 1).
Лише кожна четверта опитана молода сім'я (25%) зазначила, що вона не відкладає народження дитини. Основними причинами відкладання народження дітей є як нестійке економічне становище сім'ї (нестача грошей) та відсутність належних житлових умов, так і бажання просто "пожити для себе": саме ці чинники назвало кожне п'яте подружжя. Серед причин, через які сім'я ще не має дітей, важливе місце посідає також прагнення молодих людей спочатку отримати освіту та професійно-кваліфікаційну підготовку. Звертає на себе увагу, що зростає питома вага відносно нових причин для відкладання народження дітей. Від 10 до 14% молодих сімей зазначили, що політична та економічна нестабільність у суспільстві, відсутність продуманої державної політики щодо підтримки сім'ї та значні грошові витрати на медичні послугипороділлям негативно впливають на їхнє рішення стосовно народження дитини (рис. 2).
В ідеалі більшість (64%) опитаних подружніх пар хотіли б мати дводітну сім'ю, але реалізувала ці дітородні установки поки що тільки незначна частина респондентів (11,4%). Таким чином, чітко вираженим є значний розрив та протиріччя між бажаною та наявною кількістю дітей у сім'ї, що зумовлює часто вимушену однодітність і певною мірою свідчить про відсутність у сучасний період належних умов для реалізації бажаних дітородних установок.
Значна частина запитань до респондентів спрямовувалася на вивчення перспектив, очікувань, бажань до самореалізації молодих сімей. За даними опитування, одним з основних чинників, який може негативно вплинути на майбутнє молодих сімей, є загроза безробіття - після зростання цін ця загроза, згідно з відповідями респондентів, стоїть на другому місці. Причому названа проблема однаково актуальна як для неповних (57%), так і для повних сімей (54%)

 
 

Цікаве

Загрузка...