WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній українській сім’ї - Реферат

Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній українській сім’ї - Реферат


Реферат на тему:
Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній українській сім'ї
Формування та розвиток особистості починається від моменту народження дитини, і сім'ї у цьому процесі належить пріоритетне місце: саме вона є першим вихователем маленької людини, середовищем передачі їй духовного багатства, культурних традицій, формування ціннісних орієнтацій, практичних умінь та навичок. При цьому провідними чинниками виступають не стільки спеціально організовані дії, скільки моральна атмосфера, спосіб внутрішньосімейного життя та його стиль.
За всієї багатоманітності сімей, що живуть сьогодні в Україні, вони можуть бути умовно поділені на кілька груп, кожна з яких характеризується певним ставленням батьків до дітей, а саме:
1. Сім'ї, в яких побутують дружні стосунки між усіма членами. Батьки добре знають, чим цікавиться їхня дитина, поважають її, намагаються тактовно допомагати, підтримувати.
2. Сім'ї, в яких існують доброзичливі взаємини між батьками і дітьми, але батьки прагнуть повсякчас впливати на інтереси, захоплення, уподобання дітей. Між дорослими і дітьми спостерігається певна дистанція.
3. Сім'ї, де батьки багато уваги приділяють таким питанням, як благополуччя дитини, її здоров'я і навчальна діяльність. Головною метою виховання батьки вбачають у тому, щоб дитина успішно закінчила школу і вступила до ВНЗ; одягалася не гірше за інших. Зазвичай, у таких сім'ях духовний світ дитини прихований від батьків. При цьому вони й не намагаються його пізнати. Дуже часто батьки заперечують навіть можливість існування у дитини бажань, інтересів, прагнень, котрі не відповідають їх власним.
4. Сім'ї, у яких мають місце непедагогічні дії дорослих: неповага до дитини, прискіпливе стеження за нею, недовіра, тілесні покарання. Ставлення дітей до батьків найчастіше характеризується недружелюбністю; їм також буває важко спілкуватися з ровесниками.
5. Неупорядковані сім'ї, де батьки конфліктують між собою і з дітьми, зловживають алкоголем, виявляють жорстокість. У 30% випадків така поведінка дорослих спричиняє антисоціальні вчинки дітей.
Зважаючи на наявні відмінності в установках батьків щодо власних дітей, були проведені дослідження, які мали на меті з'ясувати вплив різних типів сімей (залежно від їхніх ціннісних орієнтацій, поглядів, установок, взаємин із дітьми) на соціальний розвиток дітей старшого шкільного віку. Опитування здійснювалося за допомогою спеціально розроблених анкет (для батьків і дітей); результати уточнювались у процесі бесід та інтерв'ювання фокус-груп.
Проведені дослідження засвідчили загалом правильне розуміння батьками сутності процесу виховання. Відповідаючи на запитання анкети, близько 35% дорослих членів сімей зазначили, що вони намагаються приділяти дитині якомога більше уваги, але на це в них не завжди вистачає часу. На думку 42% батьків і матерів, виховувати дітей віком 16-17 років дуже важко, "адже в них є вже свої уподобання", "вони не звертають уваги на батьківське слово, на все в них є своя думка". 21,5% респондентів переконані, що в них не існує непорозумінь з дітьми, тому що ті "завжди слухаються", "їх легко виховувати - щось сказав і знаєш, що все буде виконано".
Водночас батьки майже не замислюються над тим, що виховний вплив на дітей справляють не тільки цілеспрямовані дії, а й уся сімейна атмосфера. Особливо це притаманно сім'ям, де панує авторитарний стиль взаємин. Формула батьківського ставлення тут може бути визначена так: "Моє слово - закон для всієї сім'ї". 17,6% респондентів висловили занепокоєння і хвилювання, що "погані (напружені) взаємини з чоловіком (дружиною) негативно позначаються на стосунках з дітьми, на їхньому вихованні", хоча, як показало цілеспрямоване додаткове вивчення, загальна частка таких сімей значно більша.
Щодо пріоритетів, яким батьки надають перевагу у вихованні сучасних старшокласників, одержані результати можуть бути розподілені таким чином: успіхам у навчанні - 35,6%; манері поведінки, вмінню спілкуватися з іншими людьми - 18,7%; статусу в колі ровесників - 6,8%; здоров'ю - 59,3%; успіхам у громадській діяльності - 8,4%; інтересам, захопленням, уподобанням дітей - 19,2%; впливу друзів, з якими товаришують діти - 3,0%.
Враховуючи той факт, що батьки розуміють сутність виховання як спеціально організовані цілеспрямовані дії, опитування передбачало виявляння тих якостей, які, на їхню думку, слід насамперед прищеплювати дітям. Узагальнені результати наводимо в порядку їх пріоритетності: "незалежність, самостійність, впевненість у собі" - 83,9%; "рішучість, наполегливість, вміння діяти за будь-яких обставин" - 80,2%; "слухняність" - 79,0%; "повагу до батьків" - 69,1%; "любов до праці, працьовитість" - 65,4%; "релігійність" - 61,7%; "бережливість" - 54,3%; "звичку до здорового способу життя" - 50,1%; "повагу до традицій, обізнаність з національною культурою" - 43,1%; "патріотизм" - 42,0%; "чесність, порядність, відвертість" - 5,7%; "терпимість та повагу до інших" - 4,6%.
Однією з важливих характеристик ціннісних установок української сім'ї можна вважати орієнтири, які сповідуються батьками щодо майбутнього дітей. Порівняно з минулими роками означилася і продовжує зростати тенденція щодо акцентуації на таких особистісних якостях, як хитрість, уміння досягати своєї мети будь-якими засобами, навіть за рахунок інших. Опитування, проведене серед батьків, дозволили одержати такі дані: 48,1 % дорослих членів сімей прагнуть, щоб їхні діти були розумні, хитрі, вміли постояти за себе, не дозволяли обдурити себе. При цьому 24,5 % вважають, що означені якості є цілком виправданими не тільки стосовно інших людей, а й по відношенню до власної сім'ї. Обгрунтовується це тим, що "сучасне життя не терпить слабких", "сьогодні не можна бути чесним і добропорядним", "треба вміти завойовувати собі місце під сонцем".
Близько третини опитаних дорослих членів сімей вважають такі якості цілком нормальними, навіть необхідними для життєдіяльності поза рідною домівкою, але заперечують їх стосовно самих себе. Майже 80 % батьків бажають, щоб їхні діти "вміли легко пристосовуватися до різних незвичних умов", "були комунікабельні", "ні за яких обставин не впадали у відчай", "вміли виходити сухими з води". Досить низький відсоток (від 4,8 до 6,1 %) припадає на відповіді, в яких згадуються такі якості, як чесність, порядність, товариськість, доброчинність.
Результати, одержані в ході дослідження, дають підстави стверджувати, що переважна більшість сімей дотримується основних родинних звичаїв, зокрема відзначає хрестини, дні народження, Новий рік, Різдво, Великдень, поминальні дні, весілля тощо. Такі свята, як День сім'ї і День Матері ще не набули загального визнання. Майже 11% дорослих і дітей навіть не знають про їх існування. Решта ж чули, що такі свята є, але не вважають їх дійсно святами. Досить часто відповіді мали такий зміст: "Начебто знаю, що в нас тепер є такі свята, а коли саме їх святкують не можу сказати", "У нас майжекожного дня якесь свято проголошують. Усіх і не запам'ятаєш".
Аналізуючи названі батьками форми і методи виховного впливу на дітей (всього

 
 

Цікаве

Загрузка...