WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Молодіжна субкультура: сучасні вияви - Реферат

Молодіжна субкультура: сучасні вияви - Реферат

наркотиків. Серед модних явищ респондентами було відзначено також татуювання. Частина подібних до татуювання знаків, які застосовуються в молодіжному середовищі, має прямий зв'язок з субкультурою "зони", інші відображають зразки татуювань військовослужбовців спецпідрозділів США або орієнтацію на кіногероїв певного ґатунку, ще частина - сягає корінням у містику (містичні культи).
Більше половини опитаних відзначило існування моди на читання художньої літератури. Вочевидь, це можна пояснити великою кількістю детективних та розважальних романів відомих та досить популярних серед молоді письменників таких, як О. Мариніна, А. Константинов та ін. Мода на "сексуальний досвід" також є популярною серед більшості опитаних. Половина респондентів визнала існування моди на заняття спортом. Можливо, це є результатом трансляцій по ТБ великої кількості передач про змагання з популярних видів спорту та життя видатних спортсменів, які користуються авторитетом у молодіжному середовищі.
Для чверті молодих людей існує мода на "крутий" одяг та відвідування дискотек і нічних клубів. Зауважимо, що відповіді на запитання не виявили суттєвих розбіжностей за статтю.
Модним молоді люди вважають також спілкування з іноземцями, матеріальну забезпеченість та вміння бути неординарним.
На запитання "Останнім часом стало модним належати до певної компанії. Чи Ви є членом такої компанії?" дещо менше половини опитаних підтвердили, що мають відношення до певної компанії. Свою належність до неї молодь пояснює тим, що у членів їхніх компаній збігаються інтереси та погляди на життя, вони мають однакове хобі та захоплення. Взаємовідносини між молодими людьми, їх ділові та особисті контакти створюють своєрідний психологічниймікроклімат, той настрій, який
А. С. Макаренко свого часу називав "гуртовим тоном" колективу. Там, де переважає добропорядність у взаєминах, симпатії та взаємодопомога, легше побудувати й ділові контакти. У свою чергу, чітка система ділових взаємозв'язків, хороша організація спільної справи створюють підґрунтя для розвитку особистих стосунків, мажорного настрою в групі12 .
Члени молодіжної компанії - люди різного віку, різних професій, які сходяться між собою у своїх поглядах та смаках - "збираємося увечері, граємося в різні розважальні ігри, ходимо на дискотеки, ділимося своїми враженнями, розповідаємо цікаві історії та анекдоти. А якщо є можливість, то відвідуємо друзів з інших міст. Разом живемо, разом навчаємось, маємо спільні інтереси - просто друзі".
Також не менш важливою рисою компанії є порядність, дружність, розуміння один одного, відповідальність та повага один до одного - "це компанія, де з повагою ставляться до кожного, хто входить до її складу, особливо до дівчат. Кожна людина - це особистість зі своїми, не залежними ні від кого з членів компанії інтересами, поглядами на життя, але ці уподобання майже збігаються (бо це ж компанія); не має тиску на слабших (за характером і т.д.)".
Більше половини респондентів не належить до тієї чи іншої компанії тому, що вважає це непотрібним і нецікавим: серед їхніх друзів та знайомих немає спільних тем для розмов та не збігаються інтереси. Один юнак зазначив, що йому взагалі краще "бути самому, ніж з купою народу". Інший відзначив, що "компанія це одне, а друзі - це зовсім інше, краще мати одного друга, ніж галасливу компанію". "Бути членом однієї компанії взагалі-то добре, але люди цієї компанії мають бути схожі між собою у своїх поглядах та смаках, а зараз взагалі важко підібрати таку компанію, тому респондент не належить ні до якої компанії, але має багато друзів і знайомих".
Велика кількість респондентів вважає компанію неможливим явищем: "важко знайти людей, які б розуміли тебе в усьому. Я маю друга, на якого можу покластися в усьому, але багато таких людей не знайдеш".
Кілька опитаних відзначили, що компанія може існувати тільки серед людей, які разом або навчаються, або працюють. Коли навчаються - кожен день разом, а коли йдуть працювати в різні місця - відвикають одне від одного, не мають спільних тем, немає чого розказати один одному, чимось поділитися.
Серед причин, чому респонденти не належать до певної компанії, найчастіше називалися:
o "робота, яка займає більшу частину мого часу";
o "на мій погляд, люди належать до певної компанії до певного віку, хоча бувають і винятки";
o "в компанії повинен бути лідер, який би згуртовував усіх, а серед моїх друзів - кожен трохи лідер, тому виникають певні проблеми".
Кілька респондентів не переймаються відсутністю компанії, тому що мають кохану людину, якій присвячують увесь свій вільний час.
В умовах, коли професійні та життєві навички старших поколінь виявляються не повною мірою адекватними новим соціально-економічним умовам, молодь, не обтяжена старими стереотипами, активно займається бізнесом, підприємницькою діяльністю, самозабезпеченням. Молодіжна субкультура виявляється більш адекватною новим умовам за рахунок притаманних їй прагнень проявляти та демонструвати свою індивідуальність, а також завдяки тенденції до групових форм активності13 .
За даними проведеного автором дослідження можна дійти висновку, що молоді люди найбільше переймаються питаннями дозвілля, вільного часу та модних тенденцій сучасності. Не менш важливим явищем у молодіжному середовищі є наявність компанії, де підлітки та молодь перенесли питання організації свого дозвілля з макрорівня на рівень своєї компанії, а саме тут вирішується проблема - чим заповнити вільний час?
Отже, сучасна молодіжна культура - є субкультурою з виразно окресленими межами. Її характеризують такі особливості, як досить помітна відчуженість від старшого покоління, від його цінностей і норм, переважна орієнтація на сферу дозвілля, в якій головними є спілкування і розваги, пов'язані з комунікативною діяльністю. У ставленні до культури надають перевагу творчості, що в цілому відображає життєві орієнтації і пріоритети сучасної молоді.
Література:
Молодіжна субкультура: сучасні вияви (Т. В. Бондар) // Український соціум. - 2003. - № 1 (2). - C.24-29
www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...