WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Модель соціального експерименту із запровадження інституту прийомної сім’ї в Україні - Реферат

Модель соціального експерименту із запровадження інституту прийомної сім’ї в Україні - Реферат

дітей, позбавлених батьківського піклування, що виховуються в різних умовах - сім'ї, державні заклади, притулки;
- методики роботи з різними категоріями дітей.
Проведені дослідження та аналіз матеріалів дозволили окреслити базові положення розвитку в Україні нового соціального інституту прийомної сім'ї, а саме: нормативно-законодавчу базу щодо захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, структуру і особливості діяльності державної системи опіки над дітьми-сиротами, причини та тенденції поширення соціального сирітства в Україні, особливості розвитку та поведінки дітей, які потребують влаштування в сім'ю.
На основі зібраної інформації та практичних занять були розроблені наукові засадита організаційні методики функціонування прийомних сімей в Україні:
- технологія соціального супроводу прийомних сімей;
- методика підбору дітей до влаштування в прийомну сім'ю;
- тренінг-курс з підготовки кандидатів на створення прийомних сімей;
- оцінка ефективності функціонування прийомних сімей;
- методика інформування спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади;
- обґрунтування розмірів матеріального утримання дитини в прийомній сім'ї.
Організація соціального супроводу є специфічною особливістю функціонування прийомної сім'ї як форми сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Соціальний супровід - це цілеспрямована діяльність соціального працівника (або групи соціальних працівників), спрямована на створення необхідних соціально-психологічних умов розвитку прийомних дітей в прийомних сім'ях. Завданням соціального супроводу є створення позитивного психологічного клімату в сім'ї, умов для розвитку дітей з урахуванням індивідуальних потреб кожної дитини, формування партнерських стосунків між прийомними батьками, державними і громадськими установами для забезпечення оптимальних умов життя та захисту прав дітей*. Основний принцип функціонування прийомної сім'ї - співпраця соціального працівника і прийомних батьків, зміцнення доброзичливих стосунків.
Основними завданнями соціального супроводу є:
- ефективне використання наявних ресурсів для оптимальної та швидкої адаптації прийомної сім'ї і прийомної дитини;
- надання допомоги прийомній сім'ї для того, щоб в подальшому вона могла вирішувати проблеми шляхом мобілізації власних ресурсів;
- забезпечення партнерських стосунків між прийомною сім'єю, соціальною службою, іншими державними громадськими установами для комплексного забезпечення прав прийомної дитини.
У розробку методики підбору дітей на влаштування до прийомної сім'ї було закладено досвід діяльності батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу - налагодження контакту з новим вихованцем - та методики підготовки дітей до всиновлення, які використовуються працівниками інтернатних закладів.
Попередні умови виховання і утримання накладають специфічний відбиток на особистість дитини, її розвиток і звички. Ці особливості мають бути враховані прийомними батьками при прийнятті остаточного рішення про влаштування вихованця в сім'ю, і вони розглядаються у ході тренінгу з підготовки кандидатів на створення прийомної сім'ї. Основна умова влаштування дитини в прийомну сім'ю - налагодження психологічного контакту між прийомними батьками та дитиною під час знайомства дитини і членів сім'ї.
Контакт батьків з дитиною налагоджується ненав'язливо, поступово. Моделі організації знайомства прийомних батьків з дитиною розглядаються соціальним працівником і кандидатами на створення прийомної сім'ї в ході занять з підготовки кандидатів. Тривалість встановлення психологічного контакту залежить від багатьох факторів: вік дитини, умови виховання, тeмпeрамeнт тощо.
Розроблено і впроваджено курс підготовки кандидатів на створення прийомної сім'ї до нової соціальної ролі - вихователя дитини, позбавленої батьківського піклування. В основу його методики покладені підходи, які використовуються спеціалістами Великої Британії, проте вони адаптовані до конкретних умов з урахуванням досвіду і реальних особливостей розвитку українського суспільства. В основу ідеологічних аспектів тренінгу покладено досвід роботи дитячих будинків сімейного типу як подібного соціального інституту влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Курс тренінгу орієнтований на вирішення різних проблем сім'ї на різних етапах її життєдіяльності: від часу приходу дитини в сім'ю до того часу, коли вона її залишає. Основним завданням такої підготовки є активізація досвіду, почуттів, навичок, якими володіють потенційні прийомні батьки, для того, щоб зрозуміти почуття прийомних дітей, визначити шляхи взаємодії, набути вміння спрямовувати набуті навички на створення найкращих умов життя та виховання прийомних дітей.
У ході підготовки потенційні прийомні батьки мають чітко усвідомити особливості розвитку дітей, які приходять на виховання в сім'ю, специфіку прийомної сім'ї у порівнянні з біологічною родиною.
Упровадження соціальних проектів передбачає проведення оцінювання ефективності їхньої реалізації. Соціальний супровід як різновид соціальної роботи також передбачає проведення періодичного визначення позитивних та негативних аспектів роботи, що дозволяє здійснювати коригування методик та форм соціальної роботи з клієнтом.
Оцінювання функціонування прийомної сім'ї передбачає збір інформації, її аналіз, складання висновків про створення оптимальних умов виховання дитини та розробку рекомендацій щодо шляхів удосконалення виховного впливу сім'ї на розвиток прийомної дитини та характеру допомоги, якої потребує сім'я і прийомна дитина.
На етапі соціального експерименту методику оцінювання ефективності діяльності прийомної сім'ї було запропоновано у вигляді апробації закордонного досвіду. Проте запропоновані науково-методичні розробки не мали конкретних алгоритмів організації базової та поточної оцінки діяльності сім'ї та впливу сімейного оточення на особистість дитини, форм звітності про результати оцінювання. Конкретні форми і вимоги щодо методики проведення оцінки ефективності були розроблені й апробовані в ході практичного впровадження результатів соціального експерименту зі створення прийомної сім'ї в м. Києві протягом 2001 р.
Одним із етапів реалізації програми створення прийомних сімей є інформування та підготовка спеціалістів різного рівня. Починаючи з 2000 р., запроваджені методики проведення семінарів-навчань працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади: заступників голів райдержадміністрацій /

 
 

Цікаве

Загрузка...