WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Модель соціального експерименту із запровадження інституту прийомної сім’ї в Україні - Реферат

Модель соціального експерименту із запровадження інституту прийомної сім’ї в Україні - Реферат

програми. Не останню роль у цьому процесі відіграє вплив Інституту на формування напрямів та форм реалізації програми Державним комітетом у справах сім'ї та молоді та Державним центром соціальних служб для молоді.
Розглянемо результати діяльності Державного інституту проблем сім'ї та молоді у розрізі "рівнів впливу", що безперечно, є дуже умовним поділом:
Державний рівень - формування позитивного іміджу розвитку інститутів сімейного влаштування дітей-сиріт;
- розробка нормативної бази;
- розробка соціальних програм впровадження інституту ПС
Науково-методичні розробки - обґрунтування необхідності розвитку сімейних форм влаштування дітей-сиріт;
- механізми створення та діяльності прийомних сімей: юридичне оформлення, соціальний супровід, фінансове обґрунтування, оцінка ефективності;
- науковийсупровід проектів;
- методики роботи зі спеціалістами, прийомними батьками та дітьми;
- науково-методичні публікації
Місцевий рівень - навчання спеціалістів різних рівнів з питань функціонування ПС; - навчання кандидатів на створення прийомних сімей та прийомних батьків;
- робота з відділами сім'ї та молоді та ЦССМ, які забезпечують функціонування ПС
Розроблені та впроваджені методики і технології створення та соціального супроводу прийомних сімей в Україні мають перевагу в тому, що правильність і виваженість наукових розробок вивірялася в практичній діяльності спеціалістами, які безпосередньо на місцях працювали з прийомними сім'ями. Запропоновані технології соціальної роботи стали результатом плідної співпраці спеціалістів Інституту та працівників центрів соціальних служб для молоді та відділів (управлінь) у справах сім'ї та молоді. У свою чергу досвід практичного впровадження соціального експерименту використовувався при розробці нормативних та юридичних документів щодо функціонування прийомних сімей.
Сфери впливу науково-методичного супроводу програми запровадження інституту прийомної сім'ї, що здійснювався Державним інститутом проблем сім'ї та молоді, можна зобразити у вигляді схеми (див. рис. 2).
Прийомна сім'я як соціальний інститут захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, потребує налагодження міжгалузевої співпраці спеціалістів різних державних структур, які є партнерами відділів у справах сім'ї та молоді як структури, на які безпосередньо покладаються обов'язки по роботі з такими сім'ями. Таким чином, з одним із напрямів реалізації соціального експерименту стало визначення структур-партнерів, розробки та впровадження методик підготовки спеціалістів таких структур до роботи з прийомними сім'ями.
Науковий супровід соціального експерименту
Науковий супровід соціальних проектів - це спеціально організований процес, що дає можливість об'єктивного вибору оптимальних шляхів і засобів діяльності, уникнення (коригування) помилкових рішень і зайвого витрачання ресурсів*.
Науковий супровід соціального проекту із запровадження інституту прийомної сім'ї в Україні реалізувався спеціалістами Державного інституту проблем сім'ї та молоді і мав такі складові: розробка основних напрямів реалізації проекту - мета, об'єкт, завдання, кінцевий результат; обґрунтування впровадження інституту прийомної сім'ї - вивчення закордонного досвіду, державної системи влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, досвіду функціонування дитячих будинків сімейного типу; розробка та впровадження методик реалізації проекту, спрямованих на різні категорії учасників; оцінка ефективності на окремих етапах реалізації.
Виробленню стратегічних напрямів реалізації проекту було присвячено тренінг спеціалістів, які будуть працювати в проекті (лютий 1998 р.), проведений спеціалістами університету Де Монфорд (Велика Британія). Тренінг тривав 5 днів, участь у ньому взяли 20 чоловік.
Обговорення дозволило розробити модель та стратегічні напрями діяльності на перший рік роботи та на перспективу. Передбачалося:
Вивчити причини та наслідки соціального сирітства;
закордонний досвід створення сімейних форм опіки;
законодавчу базу; особливості дітей, які можуть бути влаштовані до прийомної сім'ї
Розробити методики роботи з кандидатами на створення прийомних сімей; технології відбору та підготовки дітей до влаштування у прийомну сім'ю
Організувати підготовку спеціалістів, які будуть реалізувати проект в окремих областях; інформаційну кампанію з пошуку потенційних прийомних батьків; підготовку кандидатів на створення прийомної сім'ї; юридичне оформлення прийомних сімей в окремих регіонах.
Проведення спеціалістами, які залучаються до реалізації проекту, "мозкового штурму" щодо концепції його реалізації дозволило чітко усвідомити перспективу роботи, визначити форми і методи, очікувані конкретні результати. Суттєвим результатом стало створення команди спеціалістів, які в подальшому провадили науковий супровід проекту.
Недоліком навчань стало те, що вони проводилися спеціалістами з Великої Британії, які погано уявляли соціальну структуру та юридичні засади українського суспільства. Розробляти концепцію програми мають фахівці, які цілковито орієнтуються в проблемі і чітко уявляють вихідні аспекти проекту та кінцеву мету його реалізації.
Недоліком проведеної роботи було те, що на першому етапі не були чітко сформульовані кінцеві результати експерименту - робота була розпочата на рівні наукових розробок, а практична складова - безпосереднє створення прийомних сімей в областях, не була чітко окреслена.
Проведенню роботи передувало вивчення передумов створення прийомних сімей в Україні та узагальнення існуючого досвіду влаштування долі дітей, позбавлених батьківського піклування, як вітчизняного, так і закордонного.
Було проведено роботу з (див. рис. 3):
- працівниками державних установ опіки над дітьми-сиротами (школи-інтернати, дитячі будинки);
- вихованцями державних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу;
- спеціалістами соціальних служб та науковцями з Великої Британії.
Також було проаналізовано наукові публікації та офіційні звіти:
- статистична звітність щодо кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, форм влаштування таких дітей;
- звіти служби у справах неповнолітніх стосовно вихованців притулків для неповнолітніх;
- законодавчі акти стосовно захисту прав дітей-сиріт, форм їхнього влаштування;
- наукові публікації стосовно особливостей розвитку та психології

 
 

Цікаве

Загрузка...