WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Інформованість громадян України щодо причин та наслідків соціального сирітства - Реферат

Інформованість громадян України щодо причин та наслідків соціального сирітства - Реферат

слушним, враховуючи той факт, що однією з основних причин поширення соціального сирітства в Україні називається бідність сімей з дітьми. 40% вважають за необхідне підвищити соціальну значимість прийняття дитини-сироти в сім'ю на виховання, оскільки такий вчинок не завжди сприймається як належне і з розумінням, не завжди має підтримку з боку оточення родини та спеціалістів, які займаються влаштуванням дітей. Проте поряд із моральними стимулами визначається необхідність матеріальної підтримки таких сімей, забезпечення достатнього рівня оплати такої діяльності (38%), що безпосередньо пов'язане з низьким матеріальним забезпеченням громадян, неможливістю утримувати дитину-вихованця за власні кошти.
Одним із напрямів державної підтримки сімей, що беруть на виховання дітей, позбавлених батьківського піклування, має стати створення і забезпечення кваліфікованими спеціалістами структур, які б надавали психологічну та педагогічну допомогу батькам у вихованні таких дітей (28%). Четверта частина опитаних (25%) вважає за необхідне забезпечення таємниці влаштуваннядитини в сім'ю, що суперечить аргументації необхідності підвищення соціальної значимості таких вчинків. Дієвим інструментом підвищення соціальної значимості прийому на виховання дітей 24% опитаних вважає особистий приклад громадян, які мають певну "вагу" в українському суспільстві - представники уряду, відомі політики, спортсмени, естрадні співаки тощо.
Респондентам було запропоновано визначитися щодо розвитку різних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На перший погляд пріоритетним напрямом розвитку державної системи виховання дітей, позбавлених батьківського піклування, має стати робота спеціалізованих закладів - шкіл-інтернатів, дитячих будинків, будинків дитини. Про необхідність розвитку таких закладів висловилися 60% опитаних (див. рис. 8).
Проте слід враховувати той факт, що перелічені далі форми влаштування дітей-сиріт, а саме усиновлення в сім'ї громадян України, міжнародне усиновлення, оформлення опіки (піклування), прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу є формами сімейного виховання. Аналіз відповідей стосовно підтримки сімейного або ж державного виховання свідчить, що дві третини респондентів (71%) пріоритетними визначають саме сімейне влаштування. Щодо розвитку спеціалізованих закладів для дітей, позбавлених батьківського піклування, то на їх підтримку висловлюється кожен п'ятий серед опитаних (19%), а 9% розглядають можливість запровадження нових форм влаштування дітей-сиріт.
З приводу пріоритетності розвитку в Україні саме сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, то перевага надається усиновленню таких дітей громадянами України (57%). Принципово не розрізняються за показниками опіка та піклування (45%), прийомні сім'ї (43%), дитячі будинки сімейного типу (42%), що свідчить про позитивну оцінку респондентами різних форм сімейного виховання дітей-сиріт за умови наявності державної підтримки - не важливо, яким чином оформлюються діти, головне - сімейне забезпечення. Трохи нижчий показник тих, хто підтримує розвиток міжнародного усиновлення (37%). Цікаво, що влаштування дітей у закордонні сім'ї позитивно оцінюють 69% опитаних, проте значно менше тих, хто підтримує подальший розвиток такої практики.
Опитування громадян України, проведене в ході дослідження, дозволяє зробити висновок про те, що сімейні форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, цілком позитивно сприймаються громадськістю. Розвивати та підтримувати в першу чергу потрібно усиновлення, як найбільш сприятливу форму з точки зору забезпечення інтересів дитини. Рушійним стимулом прийому на виховання в сім'ю дитини-сироти є бажання дорослих допомогти дитині, гуманістичні засади. Подальший розвиток сімейного влаштування дітей-сиріт в Україні стримується низьким матеріальним рівнем забезпечення українських сімей і потребує підвищення соціальної значимості такого вчинку в суспільстві та практичної матеріальної підтримки сімей незалежно від форми влаштування дітей.
Рис. 1. Найбільш суттєві причини поширення соціального сирітствав Україні
(відсоток від загальної кількості респондентів)*
* Респондент міг назвати усі варіанти відповідей.
Рис. 2. Розподіл відповідей на запитання: "Наскільки Ви обізнані щодо проблем дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування?" (відсоток від загальної кількості респондентів)
Рис. 3. Відповідь на запитання: "Яке з наведених тверджень найкращим чином відображає Ваше ставлення до дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківського піклування і виховуються в інтернатних закладах, та безпритульних дітей?" (відсоток від загальної кількості респондентів)
Рис. 4. Мотиви, якими керуються люди, коли вони беруть у сім'ю дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування
(відсоток від загальної кількості респондентів)
Рис. 5. Відповіді на запитання: "Ваше особисте ставлення доміжнародного усиновлення?" (відсоток від загальної кількості респондентів)
Рис. 6. Відповідь на запитання: "Чи знаєте Ви сім'ї, які виховують дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування?"
(відсоток від загальної кількості респондентів)
Таблиця
Відповіді на запитання: "Наскільки Ви вважаєте можливим взяти на виховання дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування?" (відсоток від загальної кількості респондентів)*
Ні за яких обставин 15
Так, могли б усиновити, за умови 14
Так, могли б узяти під опіку, за умови 7
Так, могли б оформити прийомну сім'ю, за умови 3
Так, могли б створити дитячий будинок сімейного типу 3
Ніколи не замислювалися над такою можливістю 8
* Респондент міг назвати кілька варіантів відповіді.
Рис. 7. Відповідь на запитання: "Що, на Вашу думку, має підвищити зацікавленість громадян України до прийому на виховання в сім'ю дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування?" (відсоток від загальної кількості респондентів)*
* Респондент міг дати всі слушні варіанти відповіді.
Рис. 8. Відповідь на запитання "Які форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, мають розвиватися в нашій державі?" (відсоток від загальної кількості респондентів)*
* Респондент міг дати всі слушні варіанти відповіді.
Література:
Інформованість громадян україни щодо причин та наслідків соціального сирітства (І. В. Пєша, Н. М. Комарова) // Український соціум. - 2004. - № 2 (4). - C.40-51
www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...