WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Інформованість громадян України щодо причин та наслідків соціального сирітства - Реферат

Інформованість громадян України щодо причин та наслідків соціального сирітства - Реферат

метою - сексуальна експлуатація, пересадка органів, отримання державних пільг тощо; 6% оцінюють таку практику як послаблення українського генофонду. Тих, хто байдуже ставиться до цього питання, небагато - 4% від загалу опитаних.
Щодо виховання дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім'ях громадян України, то історично визначеними й усталеними формами такого влаштування є усиновлення та оформлення опіки (піклування). Відносно новими соціальними інститутами сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу.
Аналіз рівня поінформованості респондентів стосовно різних форм влаштування дітей-сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування, в сім'ю визначає цікаву закономірність (див. рис. 6). На запитання "Чи знаєте Ви сім'ї, які виховують дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування?" третина опитаних (35%) дали позитивну відповідь щодо сімей усиновителів. Щодо опікунських сімей, то частка тих, хто знає такі родини, становить 23%, відповідно прийомних сімей - 14 %, дитячих будинків сімейного типу - 7%.
Найвищий рівень обізнаності населення щодо сімей усиновителів не відповідає дійсності, оскільки кількість дітей, позбавлених батьківського піклування, над якими оформлюється опіка (піклування), в кілька разів перевищує кількість усиновлених дітей. За даними державної статистики за 2003 рік кількість дітей, узятих під опіку, становить 14 тис. осіб, а кількість усиновлених українськими громадянами - 4,1 тис. Також слід враховувати бажання батьків зберегти таємницю усиновлення.
Пояснити показники опитування можна тим, що громадянами, які не стикаються з проблемами дітей-сиріт, часто факт влаштування в сім'ю чужої дитини сприймається як усиновлення без визначення юридичних аспектів оформлення такого проживання.
Щодо тих сімей, які безпосередньо виховують (або виховували) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, то із загалу опитаних (2021 особа) їх частка становила статистично незначиму кількість - 1%. Так, виховують (виховували) усиновлену дитину дев'ять осіб, під опікою (піклуванням) - десять осіб, на умовах прийомної сім'ї - одна, дитячий будинок сімейного типу - два будинки.
Одне з питань, стосовно якого було запропоновано визначитися респондентам, торкалося того, якою мірою на сьогодні вони оцінюють для себе можливість взяти на виховання дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, та перелічити, за яких умов це можливо. Попередньо респонденти були ознайомлені щодо особливостей різних форм сімейного влаштування таких дітей. З усіх опитаних менше половини змогли визначитися з цього питання, причому 15% категорично відповіли, що ні за яких обставин не підуть на такий крок, 8% не змогли дати конкретну відповідь, оскільки ніколи не замислювалися над такою можливістю.
Щодо тих респондентів, які розглядають можливість узяти на виховання дитину, позбавлену батьківського піклування, то 14% змогли б піти на усиновлення за певних умов. Першою із них названі певні сімейні обставини: немає власних дітей, безплідність, у разі згоди чоловіка, інших членів родини, забезпечення впевненості в завтрашньому дні, у будь-якому випадку. Наступною за значимістю визначено гарантування державної підтримки такої сім'ї: допомога від держави, державні доплати, пільги, повне фінансування, певний рівень оплати такої діяльності, допомога спеціалістів. Проте громадяни розраховують не лише на підтримку держави, суттєвою умовою прийняття дитини на усиновлення визначено забезпечення стабільного матеріального благополуччя сім'ї, достатнього рівня доходу, що дозволяє забезпечити нормальні умови виховання дитини, подальшого її навчання та працевлаштування. Також суттєво впливає на прийняття рішення про усиновлення факт попереднього знайомства з дитиною: дитина родичів, друзів, сусідів, близьких людей. Однією з умов, проте не настільки значущою, як попередні, є стан здоров'я - висловлюється бажання усиновити дитину здорову, без фізичних та психічних вад. Окремі респонденти висловилися також щодо необхідності забезпечення таємниці усиновлення, нормальних житлових умов родини, отримання інформації щодо біологічних батьків дитини.
Якщо проаналізувати перелік умов, які суттєво впливають на прийняття рішення про усиновлення дитини, то забезпечення таємниці не є визначальним фактором. Більше громадяни переймаються матеріальними статками сім'ї - це має бути або ж державна підтримка, або ж власне забезпечення стабільного доходу.
Відносно оцінки можливості оформити опіку на дитину позитивно висловилися 7% опитаних. Причому стимулюючою причиною такого рішення виступають життєві обставини, через які без піклування батьків залишається дитина, з якою сім'я знайома, - тобто дитина родичів, друзів, односельців. Другою вагомою умовою названо надання державної підтримки сім'ї - доплати, пільги, матеріальна підтримка, фінансування утримання дитини. Наступною за значимістю виступає гарантія стабільного матеріального статку родини, забезпечення достатньої кількості грошей на утримання та виховання дитини. Порівняно з усиновленням власні сімейні обставини, як умова прийняття рішення про опіку, відступають на другий план, більш суттєвою причиною виступає попереднє знайомство з дитиною, родинні або дружні стосунки.
Незначна частина опитаних позитивно розглядає можливість створити прийомну сім'ю або дитячий будинок сімейного типу (відповідно по 3% від загалу опитаних), і основною умовою реалізації такого рішення виступає надання допомоги родині з боку держави: забезпечення належною фінансовою підтримкою такої діяльності, гарантовані доплати, пільги. У разі визначення умов створення прийомної сім'ї також важливим є той факт, що на виховання приймається дитина, з якою батьки попередньо були знайомі, - родичів або знайомої сім'ї.
У переліку умов, за яких громадяни вважають можливим розглядати питання влаштування на виховання дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, однією із суттєвих називається державна підтримка такої діяльності - гарантія матеріальної підтримки родини. Ця вимога цілком співзвучна з факторами, які, на думку респондентів, мають сприяти розвитку сімейних форм влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україні (див. рис. 7).
Що ж, на думку респондентів, має стимулювати зацікавленість громадян України до прийому на виховання в сім'ї дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування? Дві третини таким стимулом визначають підвищення рівня матеріального забезпечення громадян (62%), що є цілком

 
 

Цікаве

Загрузка...