WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Старість як соціальна проблема - Реферат

Старість як соціальна проблема - Реферат


Реферат на тему:
Старість як соціальна проблема
ПЛАН
1. Проблеми старих людей.
2. Концептуальні погляди Організації Об'єднаних Націй на місце і роль людей літнього і старого віку в суспільстві.
3. Стратегія соціальної політики щодо організації соціальної роботи зі старими людьми.
Старіння населення є однієї з глобальних проблем сучасного світу. Відповідно до класифікації Всесвітньої організації охорони здоров'я до літнього віку відноситься населення у віці від 60 до 74, до старого - від 75 до 89 років, а до довгожителів - 90 років і більше. Соціологи називають ці періоди людського життя "третім віком", і демографи вводять поняття "третього" (60-75 років) і "четвертого" (понад 75 років) віків.
Геронтолог К.Вінтор виділяє наступні стериотипні погляди на старих людей:
1) усі старі схожі один на одного;
2) люди старого віку соціально ізольовані;
3) більшість з них має слабке здоров'я;
4) звільнення з роботи породжує більше проблем для чоловіків, ніж для жінок;
5) більшість старих людей ізольовані від своїх родин;
6) розумові якості з віком погіршуються.
Вчені виділяють чотири групи проблем, що спричиняють старіння сучасного суспільства.
По-перше, це демографічні та макроекономічні наслідки, яким властиві такі характеристики.
По-друге, відбудуться істотні зміни в сфері соціальних відносин:
По-третє, зміна демографічної структури відіб'ється на ринку праці.
По-четверте, зміни торкнуться функціональних здібностей і стану здоров'я людей літнього віку.
Проведені дослідження "соціальних установок людей літнього та старого віку" виявили проблеми людей даного віку:
- фрустрація свідомості (психологічний стан зростаючого емоційно-вольового напруження, що перешкоджає меті), перевага песимістичних поглядів на життєві перспективи;
- негативне ставлення до нинішньої влади ("раніше життя було краще");
- високий рівень суб'єктивного інтересу до політики держави і низька оцінка можливості впливати на неї;
- незадоволеність життям;
- наявність занижених стандартів життя: бідність, маргінальність сприймаються як дійсність.
Цій категорії людей властива висока прихильність загальним і груповим нормам, традиціям, висока оцінка почуття обов'язку, самопожертви і байдуже відношення до матеріальних цінностей.
Можливості та здібності людей літнього віку приносити матеріальні і духовні блага суспільству і тим більше стати визначеним фактором його розвитку залежать від того, чи готове суспільство змінити стереотипне відношення до людей літнього віку і соціально захистити їх.
Концептуальні погляди Організації Об'єднаних Націй на місце і роль людей віку відображені в Принципах ООН у стосовно літніх людей, прийнятих Генеральною Асамблеєю в 1991р. Ці принципи передбачають забезпечення літніх громадян:
- продуктами, житлом, одягом і медичним обслуговуванням; можливістю займатися діяльністю, що приносить дохід, жити в безпечних умовах;
- доглядом і турботою збоку родини і громади, медичним обслуговуванням з метою чи підтримки відновлення оптимального рівня фізичного, психічного й емоційного добробуту і попередження захворювань; можливістю одержувати соціальні і правові послуги;
- можливістю всебічної реалізації свого потенціалу, тобто доступу до суспільних цінностей в області освіти, культури, духовного життя і відпочинку;
- можливістю вести гідний і безпечний спосіб життя.
Люди старшого віку розглядаються світовим співтовариством як позитивний фактор, а не як тягар. Сучасне розуміння старіння з'єднує ідеї повноправної участі літніх і старих людей у житті суспільства і турботи про них.
Стратегія соціальної політики щодо організації соціальної роботи з людьми літнього віку складається з трьох елементів: селекції, оптимізації і компенсації.
Людям літнього віку властиво мати багато якостей, схожих з представниками інших поколінь. Але в літніх є одне, якого немає і не може бути в інших. Це - мудрість життя, знання.
Саме мудрість, властива людині, яка прожила досить довго на цій землі, може бути наймогутнішим стимулом і фактором розвитку суспільства. А в суспільстві літніх ця індивідуальна мудрість, зведена в колективну, зростає багаторазово, додавши соціальному розвитку суспільства нові якісні характеристики. Адже мудрість - це не тільки економіка, а політика, етика, моральність. Це творення нового світу - світу без воєн і насильства, світу розуму і справедливості. Це - нова якість соціального розвитку - єдності розвитку суспільства і розвитку самої людини. Тоді, мабуть, стануть дійсною реальністю пророчі слова давньоримського політичного діяча і філософа Марка Туллия Цицерона про те, що міць людського розуму зможе перемогти старіючу плоть!
Соціальний захист людей літнього віку має величезне значення у функціонуванні всього господарського механізму суспільства, тому Уряд України зацікавлений у зм'якшенні наслідків наростаючого старіння населення.
У технології соціального обслуговування населення України виділяються три основних напрямки соціального захисту людей літнього віку:
- пенсійне забезпечення;
- система пільг і переваг людям літнього віку;
- соціальне обслуговування людей літнього віку в стандартних і нестандартних умовах.
Література:
1. Винтор К. Старость в современном обществе: руководство по социальной геронтологии. - М., 1994
2. Колесов А.В., Альтшулер Е.А. Наука о долголетии. - М., 1974
3. Бреев Б.Д. К вопросу о постарении населения и депопуляции //Социологическое исследование, 1998, №2. - С.63
4. Бурльеф Ф. Старение и старость. - М., 1992
5. Технология социальной работы.: Учебное пособие для студ. Высш. Учеб. Заведений / Под ред. И.Г.Зайцева. - М.: Гуманит. Изд. Центр ВЛАДОС, 2000. - 240 с.
6. Холостова Е.И. Социальная работа с пожелыми людьми: Учебное пособие. - М.: Издательско-торговая корпорация "Дашков и К", 2002. - 296 с.
7. Елютина М.Е. Геронтологические направления в структуре человеческого бытия. - Саратов, 1999

 
 

Цікаве

Загрузка...