WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Євгеніка - проблема науковості та псевдонауковості науки про "чистоту роду". - Реферат

Євгеніка - проблема науковості та псевдонауковості науки про "чистоту роду". - Реферат

недооцінювати значення соціальної гігієни, фізичної культури і виховання". [Д3]
До кінця 20-х років євгенічний рух у СРСР пішов на спад і поступово зовсім зник. Припинили існування Російське євгенічне товариство і його філії, Російський євгенічний журнал, закрилися євгенічні лабораторії. Такий же відхід від євгеніки відбувся і в поглядах найбільш прогресивних закордонних учених, які колисьзахоплювались євгенікою, а тепер у ній зневірелись. Це було викликано двома причинами.
По-перше, наприкінці 20-х - на початку 30-х років спершу в деяких західних країнах, а потім і в СРСР зародилися і стали швидко розвиватися наукові праці з генетики людини, зокрема, з її найважливішого розділу - медичної генетики.
Ще серйознішою виявилася інша причина. У ряді країн, у першу чергу в США і Німеччині, найреакційніші представники правлячих кіл домоглися прийняття ряду обурливих антигуманних законів (про які мова йтиме нижче), оголошених їхніми авторами заснованими на "наукових євгенічних положеннях". Для створення сприятливої суспільної думки в "класичну" гальтоновскую євгеніку були вбудовані дві псевдонаукові концепції.
По-перше, стверджувалося, ніби-то наукою доведено, що серед багатьох рас, що утворюють людство, існують дуже значні розходження не тільки в зовнішньому вигляді, але і у вроджених розумових і моральних якостях. Зовсім необґрунтовано вважалося, що є від природи високо обдаровані раси, з яких найбільш цінна за своїми спадковими властивостями північноєвропейська ("арійська") раса, представлена переважно германцями й англосаксами. Ряд інших рас у цьому відношенні значно гірші, а деякі нижчі раси генетично зовсім неповноцінні - це негри, негроїди, цигани, євреї і слов'яни (на думку німецьких расистів, цигани і євреї підлягають повному знищенню, представники інших "нижчих" рас можуть бути збережені як некваліфікована робоча сила, безправна, що підкоряється пануючим "вищим" расам).
Ця концепція не досить обґрунтована. Історія різних рас і об'єктивні сучасні дослідження показують на численних прикладах, що у всіх расах з'являються видатні за своїми здібностями особистості, і число таких особистостей зростає в міру поліпшення умов життя даної раси. Більш того, на підставі вивчення мітохондріальної ДНК показана можливість загальної родоначальниці ("Єви")для всіх існуючих рас і народностей. Як правильно писав у 1929 році М.К. Кольцов, спираючись на існуючі вже тоді великі наукові дані, для виявлення вроджених талантів "потрібно, щоб кожна дитина була поставлена в такі умови виховання і освіти, за яких його специфічні спадкові особливості знайшли б найбільш цільне і найбільш цінне вираження в його фенотипі... Найбільшою і найбільш цінною особливістю (кожної) людської раси є саме величезна розмаїтість її генотипів, що забезпечує прогресивну еволюцію людини"[Д3]. Багатий генофонд популяції - це різноманітний генофонд, у якому присутні безліч мутантних алелей одного гена. Чиста раса - це бідна, виснажена раса.
Починаючи з кінця позаминулого (XIX) сторіччя і протягом перших десятиліть минулого (XX), євгеніку, перекручену включенням у неї псевдонаукових положень, стали пропагувати пануючі реакційні кола суспільства ряду закордонних країн, домагаючись прийняття законів, нібито спрямованих на поліпшення спадкових якостей населення. Узаконені "євгенічні" заходи були широко розгорнуті в США і Німеччині, і ми зупинимося тільки на них, не торкаючись подібних заходів, що проводились у незрівнянно більш скромних масштабах в деяких інших країнах.
Із самого початку існування євгеніки в ній обговорювалися два роди дій, що можуть сприяти поліпшенню спадкових якостей раси чи населення країни: заборонні ("негативна євгеніка") і заохочувальні ("позитивна євгеніка") . Євгенічні програми США і Німеччини включали майже винятково заходи, що відносяться до "негативної євгеніки".
Наприкінці ХІХ і на початку ХХ сторіччя в США стала активно пропагуватися ідея: "найбільш цінну" англосаксонську частину жителів витісняють спадково "набагато гірші" іммігранти, що приїжджають з південної і східної Європи. У результаті натиску, зробленого на сенат і уряд, у 1924 році з'явився закон, що заохочує в'їзд у США жителів півночі й англосаксів з Європи і різко утрудняє в'їзд іммігрантів з південної і східної Європи, особливо євреїв.
Перший закон про примусову стерилізацію був прийнятий у США в 1907 році у штаті Індіана, а останній - у 1937, у штаті Джорджія. За час їхньої дії в країні, згідно зі статистичними даними, було насильно стерилізовано понад 100 тис. чоловік, у тому числі багато негрів. У більшості штатів стерилізації підлягали психічно ненормальні, розумово відсталі, засуджені за статеві злочини; у деяких, крім того, - хронічні алкоголіки, епілептики, повії, круглі сироти, бомжі. Ніяких доказів, що стерилізовані - носії якихось шкідливих генів, не було. Це відноситься і до тих, кому було відмовлено в імміграції.
Євгенічні програми в Німеччині почалися з появи наприкінці ХІХ на початку ХХ сторіччя статей і книг з "расової гігієни", що вихваляли "істинно німецьку вищу расу" і що закликали захистити її від забруднення "нижчими" расами. Цей расистський рух різко підсилився з приходом Гітлера до влади в 1933 році і перетворилося у всіляко підтримувану програму, що розвивається державою. Почалося з примусової стерилізації психічно хворих, а також деяких метисів, народжених німкенями від солдатів-негрів французької армії, що опинилися в Німеччині наприкінці 1-ої світової війни. Слідом за цим перейшли до тотального знищення в таборах смерті всіх циган і євреїв, незалежно від статі і віку. Число знищених циган невідомо, а в ході "остаточного вирішення єврейського питання" гітлерівцями було знищено понад 6 млн євреїв. З тисяч військовополонених (захоплених, головним чином, у боях на території СРСР і Польщі) відразу знищувалися поранені, хворі, фізично слабкі, а інші використовувалися як робоча сила. Їх утримували в тяжких умовах доти, поки вони могли працювати, а після цього теж знищували.
Ці й інші трагічні факти сьогодні широко відомі. Але часто забувають, що мова йшла про досягнення цілей, поставлених "негативною" євгенікою - "очищення" популяцій людини від шкідливих спадкових задатків. Причому, спекуляції на принципах, сформульованих основоположниками євгеніки, доповнювалися, повторимо, антинауковими положеннями расизму і вченням про спадкову передачу набутих ознак.
Яка ж доля "позитивної" євгеніки, ціль якої - збагатити популяції людини цінними спадковими задатками. Нам відомо тільки про одну практичну спробу такого роду. Кілька років тому в

 
 

Цікаве

Загрузка...