WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Чоловіки, які змінюються у мінливому світі (“Криза маскулінності” і чоловічі рухи ) - Реферат

Чоловіки, які змінюються у мінливому світі (“Криза маскулінності” і чоловічі рухи ) - Реферат

труднощів.
Своєрідним маніфестом цих чоловіків стала продана величезним накладом (понад 500 тисяч екземплярів у твердій обкладинці) книга поета Роберта Блая "Залізний Джон" (1990) [4].
На думку Блая та його однодумців, головне завдання сучасности - скерувати чоловіків на шлях духовного пошуку, щоб допомогти відновити загублені ними базові чоловічі цінності. В усіх древніх суспільствах існували особливі ритуали й ініціації, за допомогою яких дорослі чоловіки допомагали хлопчикам-підліткам утвердитися в їхній глибинній, природній маскулінності. Міське індустріальне суспільство розірвало зв'язок між різними поколіннями чоловіків, замінивши їх відчуженими, змагальними, бюрократичними стосунками, і тим самим відірвало чоловіків один від одного і від їхньої власної чоловічої сутности. (Подібні ідеї розвивали деякі німецькі мислителі на початку XX століття). Місце здорових чоловічих ритуалів посідає, з одного боку, руйнівна, аґресивна гіпермаскулінність вуличних зграй, а з іншого боку - розм'якшуюча й убивча для чоловічого потенціалу жіночність.
Блай і його послідовники барвисто описують емоційну бідність і ущербність сучасних чоловічих взаємин, чи то відносини синів з батьками чи відносини між чоловіками на роботі й у побуті, і мріють відновити традиції старовинного чоловічого братерства і міжґенераційного наставництва. Чимало з цих людей політично не реакційні, але їм притаманний ірраціоналізм і антиінтелектуалізм, їхній позитивний ідеал "нового чоловіка" дуже розпливчастий.
Кажучи про реально існуючі та усім знайомі речі, мітопоетична ідеологія володіє великою емоційною привабливістю. Однак вона довільно витлумачує дані мітології й антропології, не бачить конкретних соціальних причин описуваних нею процесів, міркує про чоловіків узагалі як про єдиний тип і абсолютизує відмінності між чоловіками та жінками. Її головна філософська база - напівмістичне вчення К.Ґ. Юнґа, зокрема, розмежування чоловічого духу (анімус) і жіночої душі (аніма).
При усіх своїх відмінностях, чоловічі рухи не становлять реальної й організованої політичної сили. У суперечках про кризу маскулінности більше емоцій та ідеології, аніж спокійної рефлексії. Соціально активні чоловіки знаходять собі інші канали самореалізації, а решті ці питання байдужні. Тим більше, що прикладні аспекти теми - чоловіче здоров'я, сексуальність, педагогіка батьківства тощо - широко висвітлюються в комерційних виданнях і засобах масової інформації.
Проте чоловічі рухи сприяли вичленовуванню низки специфічних чоловічих проблем і уточненню категоріального апарату ґендерних досліджень.
Чоловічі дослідження і парадигми маскулінности
До середини 1980-х років чоловічим проблемам присвячували переважно популярні книги і дослідження медико-біологічного характеру. Потім кількість публікацій почала зростати в геометричній прогресії, захоплюючи все нові теми і галузі знання. З'явилися численні серійні публікації, деякі хрестоматії стали бестселерами. Наприклад, хрестоматія Майкла Кіммеля і Майкла Месснера "Чоловічі життя" (Men's Lives) від 1989 до 1998 р. перевидавалася масовим накладом чотири рази. Найповніша бібліографія літератури про чоловіків і маскулінність, яку уклав і регулярно перевидає Майкл Фут (Австралія), складається з 50 розділів і налічує понад 3000 назв [5].
Американська Асоціація з вивчення чоловіків (The American Men's Studies Association - AMSA) об'єднує чоловіків і жінок, зайнятих викладанням, дослідженнями і клінічною практикою в сфері чоловічих досліджень і роботи з чоловіками. Її мета - шляхом вивчення життєвих досвідів чоловіків як "соціо-історико-культурних конструктів" "сприяти критичному обговоренню питань, що стосуються чоловіків і маскулінностей та ширити знання про життя чоловіків серед широкої публіки".
Наче гриби після дощу, з'являються спеціальні журнали про чоловіків і для чоловіків. В Австралії це XY: Men, sex, politics (з 1990), Certified Male (з 1995) і Journal of Interdisciplinary Gender Studies (з 1996) , в Англії - Achilles Heel і Working With Men, у США - The Journal of Men's Studies (з 1992) та ін. Найавторитетніший міжнародний міждисциплінарний науковий журнал Men and Masculinities (головний редактор Майкл Кіммел) видає видавництво Sage з 1998 року.
Ці видання містять масу нової цікавої інформації про різні сторони й аспекти чоловічого буття. Однак співвідношення понять "чоловіче життя" і "маскулінність" залишається суперечливим. Під "чоловічими дослідженнями" зазвичай розуміють предметну галузь знання, яка охоплює все те, що стосується чоловіків, включно з біологією чоловічого тіла, здоров'ям чоловіка тощо. Цей чоловічий аналог фемінології (але не гінекології) можна було б назвати соціальною андрологією. Натомість маскулінність частіше трактують як особливу соціальну ідентичність, яка існує винятково у певному соціумі і змінюється разом з ним.
Як і інші ґендерні категорії, "маскулінність" не має однозначного визначення і має принаймні три різних значення. (Я віддаю перевагу латинізованому термінові, а не похідному від слов'янського кореня слову "мужність" (російською "мужественность"), оскільки він означає не тільки "чоловічність", тобто те, що стосується чоловіків і відрізняє їх від жінок, але й позитивну моральну якість, не пов'язану ні зі статтю, ні з ґендером. "Мужня жінка" звучить чудово, "маскулінна" ж означає не стільки мужність, скільки чоловікоподібність, мужлануватість. Вираз "жіночний чоловік" узагалі звучить погано. Отож, краще користуватися міжнародним терміном).
1. Маскулінність як дескриптивна, описова категорія означає сукупність поведінкових і психічних рис, властивостей і особливостей, об'єктивно притаманних чоловікам на відміну від жінок.
2. Маскулінність як аскриптивна категорія позначає один з елементів символічної культури суспільства, сукупність соціальних уявлень, установок і вірувань про те, чим є чоловік, які якості йому приписують.
3. Маскулінність як прескриптивна категорія - це система приписів, які мають на увазі не середньостатистичного, а ідеального "справжнього" чоловіка, нормативний еталон чоловічости.
Однак індивідуальні властивості, стереотипи масової свідомости і соціальні норми, як і наші уявлення про реальне, бажане і належне, ніколи не співпадають. Тому існують не лише різні канони маскулінности, але й різні парадигми її вивчення, які на перший погляд виключають одне одного, але насправді є взаємодоповнюючими. Тим більше, що вони реалізуються різними науковими дисциплінами.
У сучасній науці існують 4 головні парадигми маскулінности: біологічна, психоаналітична, соціально-психологічна і постмодерністська. Перші дві парадигми є есенціалістськими, за замовчуванням припускаючи, що найважливіші властивості, які відрізняють чоловіків від жінок, є об'єктивною даністю, культура тільки оформлює і регулює їхній прояв. Другі дві парадигми - конструктивістські, вони

 
 

Цікаве

Загрузка...