WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Діяльність земств у напрямку допомоги населенню - Реферат

Діяльність земств у напрямку допомоги населенню - Реферат

М.С.Уварова та його однодумців підтримав Ф.Ф.Ерісман. У своєму листі до М.С.Уварова, зачитанному на комісії, він повідомляв, що керівник кращої на той час Московської санітарної організації професор Є.О.Осипов вважає постановку питання херсонськими земськими лікарями вірною і єдино можливою для успішного ходу санітарної справи. Завдяки переконливій позиції М.С.Уварова, підкріпленої відомими фахівцями, комісія визнала необхідним негайно запросити у повіти санітарних лікарів і розробила для них спеціальну інструкцію.
Після консультації з професором Ф.Ф.Ерісманом управа запросила першими санітарними лікарями його учнів: в Херсонський повіт - М.Часовникова, в Одеський - В.Бекаревича, в Тираспільський - П.Вострикова. Ще в трьох повітах, також за порадою Ф.Ф.Ерісмана, почали працювати місцеві лікарі: в Ананьївському - К.Товстицький, в Єлисаветградському - П.Діатроптов; в Олександрійському повіті санітарним лікарем згодом став М.Тезяков.
До липня санітарні лікарі зайняли свої посади і після попередніх в кожному повіті лікарських з'їздів, за участю М.С.Уварова, відразу зайнялися вивченням місцевої медичної справи.
Вирішальну роль у довершенні формування санітарної організації відіграв X губернський з'їзд лікарів і членів управ, який проходив 22-29 серпня 1886 р. в Одесі. Він був присвячений, головним чином, питанням організації санітарної справи в губернії. Основну доповідь зробив М.С.Уваров, в ній він виклав загальну схему побудови і діяльності земської санітарної організації. Провідною тезою виступу М.С.Уварова було визначення санітарної медицини як соціально-громадської гігієни.
Для розробки найактуальніших питань з'їзд утворив чотири комісії. Особливе значення мала перша комісія, яка підготувала з'їзду доповідь про сутність санітарної справи. До складу комісії входили такі видатні вчені, як І.І.Мечников, М.Ф.Гамалія, Й.Й.Мочутковський. Ця авторитетна комісія погодилася з основними положеннями побудови санітарної організації, викладеними у доповіді М.С.Уварова, визначила цілі та задачі нової організації, накреслила шляхи їх реалізації. З'їзд прийняв доповідь комісії, регламентував обов'язки санітарних лікарів, запропонував управам створити медичні ради, розглянув ряд інших питань (про віспощеплення, лікування сифілісу та ін.). У постанові з'їзду говорилось: "Санітарна діяльність повинна складатися з санітарного дослідження і прийняття санітарних заходів". Це було надзвичайно важливе рішення, яке засвідчувало перемогу громадського погляду прогресивних представників земської медицини над лікувальним нахилом у роботі санітарних лікарів.
Створена в 1886 р. Херсонська земська санітарна організація стала першою в Україні і другою (після Московської) в Російській імперії. Тільки у 1896 р. санітарних лікарів запросили в Катеринославську і Харківську губернії (в повіти цих губерній - у 1902 р.), в Київській, Подільській і Волинській губерніях санітарні організації утворились у 1912 р., а в Полтавській і Чернігівській губерніях до 1917 р. їх взагалі не було. За устроєм медико-санітарної справи Херсонська губернія займала передові позиції протягом всього періоду існування громадської медицини. Тут почав свою діяльність як визначний громадський лікар талановитий діяч земської медицини, вчений-гігієніст М.С.Уваров, тут виросла ціла плеяда найвідоміших в Україні і поза її межами організаторів охорони здоров'я - М.І.Тезяков, П.М.Діатроптов, П.П.Кудрявцев, Є.І.Яковенко, В.В.Хижняков, О.В.Корчак-Чепурківський та інші.
Херсонська земська медицина - одна з найкращих сторінок історії вітчизняної охорони здоров'я. Використання її надбань у світлі сьогоднішнього бачення минулого може допомогти успішному проведенню комплексної реформи медицини в наш час.
Висновок
" Завдяки діяльності Петрозаводского земства сільське населення повіту одержало можливість доступу до кваліфікованого мед. допомоги, що позначилося на загальному рівні життя людей. Жителі Петрозаводського повіту мали можливість звертатися в губернську лікарню. ДО 1909 року вона складалася з декількох відділень: хірургічного, психіатричного, відділення офтальмології, терапевтичного, інфекційного, акушерського, також працював зуболікарський кабінет, а в 1912 році відкрився перший у губернії рентгенівський кабінет. Це забезпечувало одержання кваліфікованої мед. допомоги, тим більше що в лікарні працювали лікарі-професіонали, що запрошувалися з інших губерній (Г.Д. Ромм, А.Г. Кулябко-Корецкий, М.Д. Иссерсон і ін.)
" У ряді земств створювалися спеціальні капітали для допомоги обезземелившимся селянам. ДО 1900-1902 р. по 34 губерніям економічні заходи забирали вже 2,9% кошторису, а до 1912 - 6,4% . З'являються нові форми допомоги населенню: поширюється сільськогосподарськалітература, поліпшені знаряддя обробки землі, організуються случные пункти, розплідники садових рослин.
" Після революції 1905-1907 р. Уряд пішов по шляху надання допомоги земствам і містам у розвитку справи народної освіти. З 1908 р. Стали рости кошторисні відрахування на цю галузь у земствах.
" Важливим напрямком діяльності земств могла б стать і юридична допомога населенню. Думка про це виникла як результат боротьби земств із тілесними покараннями, їхніх спроб захистити селянство від сваволі влади. Однак на початку 1898 р. У повідомленні губернаторам товариша міністра внутрішніх справ нагадувалося про рішення Правительствующего Сенату, що "установа подібної консультації не підходить до жодного з розрядів справ, довірених земським установам і перерахованих у ст. 2 Положення про земські установи 1890 р." .
" Створена в 1886 р. Херсонська земська санітарна організація стала першою в Україні і другою (після Московської) в Російській імперії. Тільки у 1896 р. санітарних лікарів запросили в Катеринославську і Харківську губернії (в повіти цих губерній - у 1902 р.), в Київській, Подільській і Волинській губерніях санітарні організації утворились у 1912 р., а в Полтавській і Чернігівській губерніях до 1917 р. їх взагалі не було. За устроєм медико-санітарної справи Херсонська губернія займала передові позиції протягом всього періоду існування громадської медицини. Тут почав свою діяльність як визначний громадський лікар талановитий діяч земської медицини, вчений-гігієніст М.С.Уваров, тут виросла ціла плеяда найвідоміших в Україні і поза її межами організаторів охорони здоров'я - М.І.Тезяков, П.М.Діатроптов, П.П.Кудрявцев, Є.І.Яковенко, В.В.Хижняков, О.В.Корчак-Чепурківський та інші.
Херсонська земська медицина - одна з найкращих сторінок історії вітчизняної охорони здоров'я. Використання її надбань у світлі сьогоднішнього бачення минулого може допомогти успішному проведенню комплексної реформи медицини в наш час.
Отже, після Жовтневої революції земські установи майбутнього не мали.. Інша справа - наші дні, коли досвід земств знову вимагає самого уважного вивчення. Унікальність цього досвіду складається в співіснуванні на місцях двох рівнобіжних систем керування - державного і представницької від населення. Не маючи владних повноважень, залежачи від державних установ, земства зуміли організувати досить ефективно усю свою діяльність. Цьому успіхові сприяли як окремі земські діячі, дійсні ентузіасти земської справи, так і та обставина, що в цих установ була фінансова незалежність.
Література
1. Колканен Тетяна стаття "Земства в Росии".
2. Валерій Єрмілов (Миколаїв, Україна) "Перша вУкраїні Херсонська земська організація"
3. Белоконский И. П. Земское движение. М., 1914. С. 51
4. Пирумова Н. М. Земская демократическая интеллигенция. М., 1986.
5. Мякотин В. Идея земского собора в русском прошлом и настоящем. СПб., Б. г. С. 84.
6. Земство и народ: К вопросу о народном представительстве. М., 1905. С. 6, 12-13.
7. Русов А. А. Краткая энциклопедия земского дела в его историческом развитии. Киев, 1914. С. 90.
8. http://www.budgetrf.ru/Publications/Programs/Party/sps99/sps99-15/sps99-15000.htm
9. http://www.juristy.ru/statii/igp/igp3.htm
10. http://www.chuvsu.ru/~kojin/rezults/winnergpa.html

 
 

Цікаве

Загрузка...