WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Діяльність земств у напрямку допомоги населенню - Реферат

Діяльність земств у напрямку допомоги населенню - Реферат

галузі місцевого господарства більше уваги. Земства стали давати дешевий кредит для захисту кустаря від скупників і лихварів. З 1907 р. земства одержали право влаштовувати каси дрібного кредиту і допомагати ощадно-позичковим кредитним товариствам. Основною задачею була організація збуту.
У ряді земств створювалися спеціальні капітали для допомоги обезземелившимся селянам. ДО 1900-1902 р. по 34 губерніям економічні заходи забирали вже 2,9% кошторису, а до 1912 - 6,4% . З'являються нові форми допомоги населенню: поширюється сільськогосподарська література, поліпшені знаряддя обробки землі, організуються случные пункти, розплідники садових рослин.
Агрономічна служба до 1910 р. була налагоджена в 310 повітах 34 губерній. 1500 земських агрономів робили допомога селянам. Земських складів сільськогосподарських машин до 1891 р. було 37 на всю Росію, а в 1910 - 311 (не було в 35 повітах) . Склади полегшували покупку машин, знижували ціни, що бідує відпускали технікові в кредит.
Активність земств і перші успіхи в об'єднанні зусиль дозволили їм успішно протистояти деяким законодавчим починанням уряду. Так , протест проти прийнятого 12 червня 1902 р. ветеринарного закону був так великий, що міністр внутрішніх справ Пліві скликав у січні 1903 р. (до введення закону в дію) спеціальна нарада в Петербурзі. Хоча на ньому були присутні земці на вибір самого Пліві, закон був провалений. До цього так само удалося протистояти лікувальному статутові і наказові училищним радам.
3.Народна Освіта.
Після революції 1905-1907 р. Уряд пішов по шляху надання допомоги земствам і містам у розвитку справи народної освіти. З 1908 р. Стали рости кошторисні відрахування на цю галузь у земствах. Саме в цей період земствами знову піднімається питання про загальне навчання. Міністерство народної освіти внесло в II Думу законопроект про введення загального навчання. Для цього земства і міста повинні були виробити мережі шкіл для загального навчання і плани їхнього здійснення. У цьому випадку міністерство обіцяло призначити допомога на зміст учительського персоналу - 390 руб. На шкільний комплект (учитель, законовчитель і 50 душ учнів). II Дума була розпущена, не устигнувши вирішити це питання.
Проте 13 червня 1907 р. Постановою Ради міністрів у розпорядження міністерства народної освіти на другу половину 1907 р. Було передано з цією метою 700 тис. Карбованців. III Державна Дума прийняла закон 3 травня 1908 р. Про підвищення асигнувань на початкове утворення. 22 червня 1909 р. Був утворений шкільно-будівельний фонд для видачі позичок земствам і містам. На це виділили 1 млн. Карбованців. Були встановлені правила видачі позичок з цього фонду і безповоротних посібників із засобів скарбниці. Законопроект 1907 р. Більше не розглядався. Однак до 1 жовтня 1909 р. більшість земств устигло провести підготовчу роботу і збудити клопотання про допомога на введення загального навчання. Залишався вкрай незначним і був значно менше передбаченого проектом 1907 р.
Важливим напрямком діяльності земств могла б стать і юридична допомога населенню. Думка про це виникла як результат боротьби земств із тілесними покараннями, їхніх спроб захистити селянство від сваволі влади. Однак на початку 1898 р. У повідомленні губернаторам товариша міністра внутрішніх справ нагадувалося про рішення Правительствующего Сенату, що "установа подібної консультації не підходить до жодного з розрядів справ, довірених земським установам і перерахованих у ст. 2 Положення про земські установи 1890 р." .
4.Перша вУкраїні Херсонська земська організація.
Одразу після введення в 1864 р. в Російській імперії земства як своєрідної форми місцевого самоврядування в Херсонській губернії почала створюватись унікальна система медичної допомоги сільському населенню. Протягом більше ніж півстоліття існування в губернії земської медицини вона займала гідне місце в громадській медицині держави, була ініціатором і провідником багатьох передових форм і напрямків у медичній справі. Найвидатнішим здобутком херсонської земської медицини було утворення санітарної організації.
Взявши з самого початку напрямок на максимальне розширення лікарської допомоги, Херсонське земство вже у 1866 р. вийшло на перше місце в імперії по можливому на той час забезпеченню лікарями: всі 6 повітів мали земських лікарів (15 чол.). Поряд з цим уже на ранньому етапі діяльності земської медичної організації місцеві лікарі дійшли висновку про недостатність тільки лікувальної допомоги і зрозуміли необхідність доповнення земської медицини санітарною частиною. Херсонська губернія раніше від інших зробила спробу започаткувати її. Наприкінці 60-х років Херсонське губернське земство з метою запобігання епідеміям постановило звернутися до повітових зборів і управ з проханням розглянути питання устрою санітарної справи в губернії та виробити в подальшому єдиний для всіх повітів санітарний кодекс. У 1871 р. губернське земство планувало запросити спеціального лікаря для ведення медико-статистичної роботи і організації протиепідемічних заходів. Але товариство лікарів Херсона тоді висловилось негативно. Цілком слушно заявивши, що усунення причин захворювань, найпоширеніших серед сільського населення, можливе тільки шляхом підвищення рівня народної освіти і зміни економічних умов життя, лікарське товариство в той же час не схвалило рішення земського керівництва. Така позиція міського товариства лікарів загальмувала утворення санітарної організації в губернії. Знадобилось ще 15 років, щоб вирішити, нарешті, це питання.
Санітарна справа була предметом обговорення на кожному з'їзді земських лікарів губернії. Так, уже на I з'їзді (1874) рекомендувалось "приступити до питання про покращення лікарської частини в повітах, не випускаючи з погляду вказаних земством необхіднихі можливих покращень санітарних умов, серед яких живе народ". Більш виразно висловився II з'їзд (1875), на якому було заявлено: "Організація санітарного нагляду може бути започаткована утворенням при управах санітарних комісій і покладанням на земських лікарів деяких санітарних обов'язків". Але життя показало, що земські дільничні лікарі надмірно завантажені лікувальною роботою і займатися збором і розробкою медико-статистичних даних не можуть, для цього потрібний особливий персонал. VI губернський з'їзд лікарів з приводу нової постановки питання прийняв таку резолюцію: "До існуючої організації клінічної медицини має бути додана організація санітарної медицини; клінічна частина повинна складати предмет ведення повітових земств, а санітарна частина із заходами проти епідемій повинна складати предмет ведення губернського земства".
Після наполегливих зусиль земських лікарів Херсонське земське зібрання у 1885 р. знову розглянуло питання про санітарну справу, визнало недостатність неорганізованої боротьби з епідеміями і, нарешті, остаточно висловило бажання дати земській медицині санітарно-протиепідемічний напрямок. Для цього вирішено було ввести у кожному повіті посади санітарного лікаря, зобов'язавши його проводити збір і опрацювання медико-статистичних і медико-топографічних відомостей, розробку протиепідемічних заходів.
Приступаючи до такої надто важливої роботи, губернська земська управа звернулась за допомогою до засновника російської гігієнічної науки, провідника санітарного напрямку в медицині професора Ф.Ф.Ерісмана. За рекомендацією професора управа запросила на посаду губернського санітарного лікаря одного з кращих його учнів - Михайла Семеновича Уварова. Закінчивши удосконалення в гігієнічній лабораторії Ф.Ф.Ерісмана, М.С.Уваров заступив на нове місце служби 8 січня 1886 р. і одразу ж розгорнув активну діяльність. За його участю в лютому відбулося засідання спеціальної комісії з питань організації санітарної справи, обраної минулими губернськими зборами.
Вже на цьому, початковому, етапі виникла дискусія, яка потім набула поширення і розголосу як суперечка "перо чи пробірка". М.С.Уваров відстоював громадський напрямок діяльності земської санітарної організації. Таку позицію

 
 

Цікаве

Загрузка...