WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → "Проблема ""Батьки і діти"" з точки зору соціології - Реферат

"Проблема ""Батьки і діти"" з точки зору соціології - Реферат

і небажання вислухати , зрозуміти те, що відбувається в складному юнацькому світі, постаратися глянути на проблему очима чи сина дочки, самовдоволена впевненість у непогрішності свого життєвого досвіду - от що в першу чергу створює психологічний бар'єр між родителями і зростаючими дітьми.
Співробітники Інституту психології АПН опитали 164 старшокласника щодо їхньої потреби в різних видах спілкування і реальних взаємин з різними партнерами. Спілкування з дорослими, включаючи батьків, виявилося набагато більш формальним і регламентованої , чим спілкування з однолітками. Воно викликає в юнаків гостру незадоволеність.
Регламентоване спілкування Нерегламентоване спілкування
Партнери
потреба реальне потреба реальне
в ньому спілкування в ньому спілкування
Батьки і близькі родинне-
ники 4,7 70,8 66,6 29,2
Учителя 8,3 95,7 10,9 4,3
Інші дорослі 2,6 98,6 6,5 1,4
Близькі друг - однолітки 0 0 68,2 56,2
Інші однолітки 4,6 68,4 24,3 31,6
Як видно з таблиці, потреба в неформальному спілкуванні з родителями задовольняється менше ніж наполовину. У ході додаткового інтерв'ю з'ясувалося, що спілкуванням з матір'ю задоволені тільки 31,1 відсотка, а з батьком - всего 9,1 відсотка опитаних. Але ж цей вид спілкування психологічно дуже важливий. Серед школярів, що мають довірчі відносини з родителями, стійкою самооцінкою володіють 79,1 відсотка опитаних , а серед тих, у кого спілкування з родителями жорстко регламентовано, - тільки 25 відсотків. Неадекватну самооцінку в першій групі мають 8,3 відсотки , а в другий - 87,9 відсотка обстежених.
В іншім дослідженні відносини старшокласників з родителями вивчалися з погляду довірчості спілкування з боку старшокласників , інформаційного змісту спілкування , уваги, що виявляється дітьми до справ і життя батьків, і авторитетності думок батьків для старшокласників. Було опитано 140 ленінградських родин, причому діти і батьки опрашивались окремо. З'ясувалося, що старшокласники , незалежно від підлоги, більш відверті з матір'ю, ніж з батьком, частіше звертаються до неї за радою і більш співчутливо відносяться до неї. Батьки мають перевагу тільки в "інформаційній сфері", коли мова йде про політика і спортивні події.
Упадає в око також різко виражена асимметричность інтересів дітей і батьків : батьки виявляють увагу до всіх сторін життя дітей, тоді як діти мало цікавляться життям і працею батьків. Особливо чітко це виявляється в спілкуванні з батьками : діти рідко розпитують їх про службові справи, роки дитинства і юності і т.д.
Відносини дітей і батьків асиметричні , нерівноправні. Багато батьків, привыкнув розпоряджатися дітьми, болісно переживають ослаблення своєї влади. Крім того, діють визначені культурні заборони. Наприклад, у нас не прийнято обговорювати сексуальні проблеми з представниками інших вікових груп, це робиться тільки з однолітками. У результаті найважливіша сфера інтимних переживань підлітка зі спілкування з родителями "вилучається". При опитуванні 402 пар молодих москвичів, що подали заяву про вступ у шлюб, 85 відсотків наречених і 80 відсотків наречених сказали, що ніколи не обговорювали з батьками проблеми шлюбу і родини . Надзвичайно важливі для перехідного віку і ранньої юності теми - "етапи полового дозрівання" і "інтимні відносини" - займають останні місця в розмовах з родителями.
Але якщо про те, що більше всего хвилює, говорити неможливо, спілкування неминуче приймає формальний, рутинний характер. Обидві сторони почувають виниклий між ними бар'єр , страждають від цього, але зробити нічого не можуть. Чим більше батьки "натискають" на поводження, успішність та інші формально- рольові аспекти життя дітей, тим сухіше, казеннее , регламентированнее стають їхні взаємини.
От типовий лист старшокласника : " Моєму другу повезло з родителями, тому що вони вважають свого сина за людину. Я цілі дні проводжу в їхньому будинку. Його батько любить відгадувати кросворди, заводити радіолу; нашу музику називає "шум" , але дозволяє слухати... Мої батьки , навпаки , думають тільки про мої уроки. Що я людина , у мене можуть бути справи - це їм навіть у голову не приходить. Кандидати наук, а до телефону не кличуть. Розмовляють із мною начебто завжди з образою, хоча б я навіть усі выучил. У будинку в нас страшенна нудьга..."
Юнака, у свою чергу, неуважні до батьків у наслідку свого вікового егоцентризму. Поглинені собою, вони бачать своїх батьків тільки в якихось визначеним і часом не самих привабливих іпостасях , розбити які може тільки нова інформація, высвечивающая звичний образ "предка" з якоїсь несподіваної сторони. А батьки чекають від вирослих дітей тепла і розуміння і разом з тим смертельно бояться знайти свої людські слабості, що дітям давно відомі.
У люблячих душах батьків живе ілюзія, що вони потрібні вирослим дітям у тім же якості , що й у раннім дитинстві. Ідеальний вихованець Эмиль, женивши і готуючись стати батьком, говорить своєму ідеальному вихователю: "Радьте, керуєте нами, ми будемо слухняні; поки я буду живий, я буду наждаться у вас" Розчулений власною утопією , Руссо не зауважує, що слухняність і потреба в керівництві - не самі коштовні якості дорослої людини, що існують інші форми любові і людських взаємин. Так приємно для самолюбства завжди і у всіх ситуаціях залишатися для своїх дітей і учнів мудрим наставником і вчителем життя! Але в цій установці - джерело постійних конфліктів.
І тут особливо важко приходиться батькам. Сьогодні батьківська роль стала особливо складної і проблематичний. Не говорячи вже про те, що в багатьох родинах батьки узагалі відсутні , їхній вплив на дітей здебільшого нижче, ніж вплив матерів. На думку опитаних уфимских школярів, понад третину їхніх батьків практично не займаються домашніми побутовими справами, дві третини батьків не допомагають дітям у навчанні, не обговорюють з ними книг, фільмів , телепередач. Відповідаючи на питання : "З ким ти поділяєшся своїми секретами?" - діти, починаючи з 5 класу, ставлять на перше місце друзів , потім йдуть матері, бабусі і на

 
 

Цікаве

Загрузка...