WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Естетичні концепції і вчення про суспільство а. Шефтсбері та Б. Мандевіля - Реферат

Естетичні концепції і вчення про суспільство а. Шефтсбері та Б. Мандевіля - Реферат


РЕФЕРАТ З СОЦІОЛОГІЇ НА ТЕМУ:
Естетичні концепції і вчення про суспільство а. Шефтсбері та Б. Мандевіля
Антоні Шефтсбері
ШЕФТСБЕРІ, АНТОНІ ЕШЛИ КУПЕР (Shaftesbury, Anthony Ashley Cooper, Thіrd Earl of Shaftesbury) (1671-1713), англійський філософ і літератор. Народився 26 лютого 1671 у Лондоні в будинку свого діда, знаменитого лорда-канцлера в царювання Карла ІІ. Одержав домашнє утворення під доглядом Джона Локка (у 1686-1689), що був особистим секретарем хазяїна будинку . Учився в Уинчестері. У 1695 став членом палати громад від Пула , що знаходився під контролем вігів. За станом здоров'я був змушений залишити посаду і присвятив себе головним чином заняттям філософією. Провів рік у Роттердамі , де вступив у дружні відносини зі швейцарським протестантським теологом Ж.Леклерком, автором Історичного і критичного словника Пьером Бейлем і голландським теологом Ф.ВАН Лимборхом. У 1699 успадкував титул і місце в палаті лордів, однак майже не приймав участі в політичному житті, оскільки незабаром після сходження на трон королеви Анни партія торі повернулася до влади, а стан здоров'я Шефтсбері знову погіршився.
У 1704 лондонський світ був схвильований прибуттям в Англію групи французьких селян, фанатичних протестантів, що залишили батьківщину після скасування Нантского едикту. Лунали вимоги про переслідування цих "французьких пророків", однак Шефтсбері в Листі про несамовитість (Letter Concernіng Enthusіasm, 1708) запропонував замість цього виставити фанатизм на посміховище . Його навчання про глузування як найкращий спосіб перевірки істиності тверджень поставило під сумнів серйозність його ідей; підозру не змогла розсіяти і робота Шефтсбері Загальне почуття: досвід про волю дотепності і почуття гумору (Sensus Communіs: An Essay on the Freedom of Wіt and Humour, 1709).
У 1711 Шефтсбері відправився на південь, у Неаполь. В Італії він провів два роки і за цей час переробив тритомну працю Характеристики людей, манер, думок і часів (Characterіstіcks of Men, Manners, Opіnіons, Tіmes, v. 1-3, 1713, вперше опублікований у 1711, але в новому виданні включавший ранні есе) і написав ряд інших робіт. Він також зробив начерки Міркування про мистецтво: живопис , скульптуру і т.д. (Dіscourse on the Arts of Paіntіng, Sculpture, etc.). Вмер Шефтсбері в Неаполі 15 лютого 1713.
В основі філософії Шефтсбері, іноді названої деїзмом, лежить представлення про природу як гармонійне ціле, що свідчить про її божественне походження. Чеснота і краса суть відтворення гармонії, що виявляється людиною в природі. Для їхнього збагнення потрібне особливе почуття, що виступає посередником між розумом і відчуттями. Шефтсбері першим ужив термін "моральне почуття". Чесноту , подібно гарному смакові, можна розвити вправою, однак вона властива людині від природи і бере початок у природних схильностях. Цей оптимістичний погляд, що йде врозріз з ідеями Томаса Гоббса і багатьох релігійних ортодоксів, уплинув на Болингброка, а через нього на А.Попа і його Досвід про людину, а також на Колриджа. Шефтсбері був учнем кембріджських платоників і намагався зберегти дух платонізму в епоху, коли пануюче положення займав емпіризм його вчителя Локка. Шефтсбері розглядав поета як "Прометея під владою Юпітера" і природу як твір мистецтва, створене Богом, що в зародку містило пізнішу теорію романтизму; його погляди вплинули на Хатчесона, Юма, Дж.Батлера, Вольтера і Дідро, Гердера, Канта і німецьку ідеалістичну філософію.
Написав ряд творів, що були видані під загальною назвою Характеристики людей, удач, думок, часів (1711). Ця книга одержала велику популярність. Свою концепцію Шефтсбери сформулював у наступному принципі: "Краса і благо - це те саме " [Эстетичні досвіди. С. 209]. Цим принципом він затверджував єдність краси і добра, краси і моральності. Головними ознаками прекрасного є гармонія, помірність, пропорційність, що суть також і головні ознаки моральності. Моральна краса - це гармонійне сполучення щиросердечних проявів особистості . Шефтсбері затверджує , що егоїстичні прагнення і потяги людини підкоряються її альтруїстичним установкам . У результаті виникає гармонія душі, при якій альтруїстичні афекти контролюють егоїстичні потяги і людина рятується від протилежних схильностей - злості, підступництва, мстивості і т.п. потягів, що не відповідають її природі. Таку гармонію внутрішніх, щиросердечних потягів людини Шефтсбері називає природним станом людської натури, "моральним почуттям" людини . Хоча Шефтсбери - послідовник Локка, але він не визнавав локковского заперечення уроджених моральних принципів. Навпаки, вважав , що чеснота закладена в самій людській природі, що всі представлення про прекрасне, справедливе і чесне йдуть тільки від природи і ні від чого більше . Згідно Шефтсбері, моральність має автономний характер, не залежить від впливу зовнішньої сторони , хоча вона може бути розвинута , удосконалена шляхом безперервних вправ. Доброчесне поводження визначається , згідно Шефтсбери, не вигодою, не користю, не одержанням якої-небудь нагороди або покарання, а тому, що наявність чесноти - саме по собі винагорода людини, що робить її щасливою . Чеснота для Шефтсбері - саме головне і найбільш привабливе з усього самого чудового і прекрасного. Чеснота по своїй природі соціальна й альтруїстична. Шефтсбері виступав також проти утилітаристського підходу до моральності, що був властивий Локку і Гоббсу. Він писав, що весь спосіб мислення людини повинний відповідати і сприяти благу роду людського , з'єднуючи чесноту і щастя, альтруїзм і евдемонізм. Шефтсбері думав, що чеснота дає можливість з'єднати особисті і суспільні інтереси. Чеснота , на думку Шефтсбері, - це така моральна якість, що, будучи благодійною для суспільства , одночасно є також щастям і для окремої людини. Шефтсбері заперечував зв'язок релігії і моральності. Подібно П. Бейлю, думав, що релігія не є основою моралі. Він виступав проти релігійної нетерпимості. У той же час визнавав, що Бог - це свого роду моральний ідеал, що втілює в собі зроблену красу.
o Усі розумні люди сповідають одну релігію.Правда,вони не говорять,яку саме.
o Усяке захоплення змінюється меланхолією.
o Недовірлива себелюбність і низькість - вічні супутники нашого страху.
o Наші манери,як і наші особи ,нехай навіть самі прекрасні повинні відрізнятися одна від одної.
o Той ,хто виявляється сьогоденням іншому ,- та і дійсна людина,той не залишається в боргу і перед суспільством .
o Суспільство надзвичайно сприяє розвиткові нашої уяви.Фантазії наші розцвітають за столом настільки ж пишно,як квіти на добре розпушеній клумбі.
o Щасливе життя вимірюється не великим або меншим числом сонць ,що ми бачимо, не великим або меншим числом подихів,що ми видаємо,або ж їжі,що ми поглинаєм,- але тим, чи добре ми жили , чи зробили свою справу і чи залишили цей світ з посмішкою на вустах.
Бернард Мандевіль
Бернард Мандевіль народився в Голландії в 1670 р. Закінчивши в 1691 р. Лейденський університет, він незабаромпереселився в Англію, очевидно потрапивши в хвилю голландських переселенців, що пішли за штатгальтером Вільгельмом Оранским, що став після революції 1688-1689 р. англійським королем. Мандевіль оженився й оселився в Лондоні , став англійцем і, проживши життя, подробиці якого мало відомі, умер там же в 1733 р.
Своєю славою філософа і письменника Мандевіль зобов'язаний одному здобуткові . У 1705 р. він анонімно видав невеликий твір у поганих віршах під заголовком " Вулик, що роїться, або шахраї, що стали чесними". Особливої уваги ця поема не залучила. У 1714 р. Мандевіль опублікував ці ж вірші, додавши до них об'ємисте міркування в прозі. Тепер це називалося "Байка про бджіл , або частки пороку - суспільні вигоди". Під такою назвою книга Мандевіля і ввійшла у світову літературу.
Але і це видання пройшло , очевидно , непоміченим. Лише вийшло в 1723р. нове видання "Байки про бджіл ", що носило голосний підзаголовок "Дослідження про природу суспільства ", викликало ту реакцію, на яку,

 
 

Цікаве

Загрузка...