WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСоціологія → Соціально-психологічні механізми впливу засобів масової інформації - Курсова робота

Соціально-психологічні механізми впливу засобів масової інформації - Курсова робота

даного індивіда.
Останнім часом у зв'язку з переоцінкою суспільних цінностей ця проблема стала сферою гострою дискусїї. Глибоке розбіжності в поглядах дезорієнтують практику, яка не знає, до кого "пристосуватися". Головна хиба догматичного мислення полягає в переконанні, ніби виховання в нашому суспільстві має бути однаковим для всіх. Правильніше мовити про пріоритетність гуманістичного виховання, що ґрунтується на визнанні цінності дитини як особистості.
Найважливішими функціями виховання за умов гуманізації стають прилучення вихователів і вихованців до цінностей гуманітарної культури.
Проведене обстеження (було опитано 150 9-10 класів м. Києва та Полтави) виявили низку проблем: в усіх анкетах старшокласники поставили радіо на 3 позицію визнавши джерелом інформації телебачення та пресу. Це свідчить про усвідомлення ними множинності каналів інформування а й про свідоме виділення їх пріоритетності.
Результати аналізу засвідчили, що характерною ознакою /для всіх слухачів є налаштованість на розважальну й компенсаторну функції радіо. Старшокласники зазначили близько 40 назв уподобаних програм : українські, російські та місцеві канали мовлення. У структурі морально естетичних цінностей і уподобань старшокласників посідає естрадна музика. Естрадна музика з її любовною тематикою, ритмічністю впливає на інтимну сферу особистості старшокласника.
Водночас самоналаштованість на відпочинок, розваги не передбачають глибокого проникнення в естетичну суть музичних творів. Важливо підкреслити, що підвищений інтерес учнів до хіт-парадів змушує задуматися, що хіт-парад це водночас реклама, потужний канал навіювання, формування культурних цінностей. В сучасного школяра помітно розгублені навички слухання серйозної музики, втрачено вміння "...слухати музику так, щоб цінувати мистецтво".
Спеціальні програми присвячуються творчості видатних українських композиторів. У програмі моя пісня, присвяченій творчості Леонтовича слухачі могли ознайомитися не лише з оперою " На русалчин Великдень", а з творами духовної музики.
Музика, література, за своєю суттю надають великі можливості для розвитку і збагачення почуття цінності та судження про неї учнів.
Заключна частина
Отже, масова комунікація - це особливий вид асоціального спілкування, який є важливою передумовою розвитку і організації, що впливає на духовні цінності та соціальні норми, які п систематизованому вигляді відбивають світоглядні уявлення, переконання, суспільний настрій.
За визначенням нової соціологічної теорії інформатизації суспільства комплексу засобів масової інформації відводиться значне місце в системі відносин сучасного суспільства, оскільки саме вони перетворилися па повсякденний необхідний елемент жіття людини, стали оранічною частиною середовища, його існування, що в свою чергу сприяє розповсюдженню соціальної інформації і формування у молоді соціальної активності, а отже і свідомості.
Розповсюдження інформації за допомогою масової комунікації з засобом політичного, економічного та інших впливів на свідомість (мислення) та діяльність (поведінку) людей.
Отже, можна сказати, що моя гіпотеза підтвердилась у процесі проведеного дослідження, доказом чого є факт, що засоби масової інформації відиграють важливу роль у формуванні особистості людини.
V. Практична частина
Тема: Вплив телебачення на рівень агресії
Мета: Зібрати, систематизувати дані впливу засобів масової інформації на виховання особистості.
Гіпотеза: телебачення відіграє важливу роль в нашому житті. Я вважаю, шо мультфільми, передачі, які спеціально призначені для дітей, відносяться до телепередач в яких найбільше за все показують сцен насилля.
Завдання:
- використати методику "Прайм - тайм";
- анкета;
- рекомендації батькам.
Об'єкт дослідження: підлітки Кількість - 15 чоловік
Місце проведення : загальноосвітня школа І-ІП ст. смт. Червоне Глухівського району, Сумської області.
§ 1 Методика дослідження "Прайм-тайм"
Використовую анкетування. Респондентам були роздані бланки анкет. Завдання: підчас перегляду телепередач на протязі 3-х годин потрібно відповісти на запитання анкети. При перегляді передач зафіксуйте кількість показаних в них актів насилля кожного типу в анкеті.
Результати анкети оцінюються в балах (40-47 - високий, 30-40 -середній, 21-35 - низький)
Обробка анкети робиться шляхом підрахунку балів.
Анкета
За результатами методики Прайм-тайм роблю такий аналіз
Рівень агресії Кількість дітей %
Високий 7 47
Середній 5 15
Низький 3 20
В.р. 15 - 100%
7 - х
С.р. 15 - 100%
5 - х
H.p. 15 - 100%
3 - х
Висновки:
Із загальної кількості 20% дітей мають низький рівень агресії, 33% - середній рівень і 47% дітей мають високий рівень.
Із отриманих співвідношень видно, що чим вищий рівень агресії, тим більший відсоток дітей мають порушену психіку в зв'язку з великим впливом сюжетного насилля, яке вони дивляться по телебаченню.
§ 2 Проводжу анкету з метою вивчення впливу засобів масової інформації на соціальну свідомість молоді м.Путивля
Характеризую результати анкети:
1. По першому питанню анкети можна зробити такий висновок, що повністю
довіряють інформації про поточні події, проте багатьом було складно відповісти на це запитання.
2. По другому питанню можнасказати, що дивлячись телебачення, молодь надає перевагу російській мові, хоча для більшості людей мова не має великого значення.
3. У третьому питанні анкети можна побачити, що люди скоріше довіряють російським ЗМІ, ніж не довіряють. і лише малий відсоток населення не довіряють російським ЗМІ.
4. В четвертому пункті анкети бачимо, що молодь надає загальноукраїнському телебаченню, і значно менше загальноукраїнському радіомовленню.
5. В п'ятому питанні найбільшою популярністю користуються телеканали "1+1" та "Інтер", а найменше прихильників у Сумського телебачення.
6. У шостому питанні з'ясувалося, що інформаційні програми телебачення більшість респондентів дивиться по телеканалу "1 + 1" і програму "ТСН" (телевізійна служба новин) і найменша кількість балів у телеканалу "Відікон" програми новин.
7. В сьомому питанні я дізналася, що найбільша кількість респондентів читають газету "Путивльские ведомости", яку і передплачують додому, а також "Сумщину". 188 чоловік з опитаних зовсім не читають періодичних видань.
8. В цьому пункті з'ясувалося, що молодь більше довіряє Інформації з газети "Путивльские ведомости" і обласному телебаченню. Найбільший відсоток опитаних складає тих, кому важко відповісти на це запитання.
9. В дев'ятому пункті я дізналася, що респонденти вважають достатнім висвітлення інформації в місцевих ЗМІ про діяльність установ та організацій: заклади культури, народні депутати України, заклади фізкультури і спорту і недостатньою вважають інформацію про житлово-комунальні служби, міліцію і облдержадміністрацію.
10. В цьому питанні респонденти вважають що достовірно висвітлюється ЗМІ діяльність таких установ і організацій як заклади фізкультури і спорту, заклади культури і найбільш недостовірна інформація про народних депутатів України, міліцію, районну раду,

 
 

Цікаве

Загрузка...