WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЦінні папери → Електронний трейдинг – сучасна технологія біржової торгівлі - Курсова робота

Електронний трейдинг – сучасна технологія біржової торгівлі - Курсова робота

Покупка та установка брокерського ПЗ -дороге задоволення. За даними Galt&Taggart Securities, установка торговельної системи QUIK обійшлася компанії приблизно в $1 млн. Представник "Проспект Інвестментс" не захотів розповісти, скільки коштує Smart Trade. До того ж компанія поки не квапиться купувати софт для інтернет-трейдингу. "Поспішати, поки біржа офіційно нічого не сказала, не має сенсу. Закупити та поставити систему займе від сили 10-15 днів", - відзначив пан Філатов.

Брокери зайняті більш важливою справою - розробкою бази документів для інтернет-трейдингу. До них належать брокерська угода, регламент і ще десятки нормативних актів. В ідеалі клієнт повинен прийти до торговця і швидко підписати короткий перелік паперів. Всю іншу роботу з оформлення операцій повинен взяти на себе торговець.

Торік про намір запустити інтернет-трейдинг заявляла також Українська міжбанківська валютна біржа. Колишня Донецька фондова біржа - тепер "ІННЕКС" - збиралася продатися російській РТС, що теоретично також могла б впровадити подібну послугу. Однак поки що на обох біржах, за даними опитаних брокерів, робота над системами інтернет-трейдингу не ведеться.

Реальну конкуренцію ПФТС могла б скласти ТІС "Перспектива", що днями одержала статус фондової біржі. Брокери зізналися, що торговельна система дніпропетровців дуже прогресивна та заснована на технології ринку заявок. Вона дозволяє одному клієнтові проводити кілька операцій на день на умовах "поставка проти платежу". Тепер біржа "Перспектива" являє собою аналог найбільш прогресивних систем торгівлі акціями за кордоном - ECN (electronic communication network), які налаштовані на зведення між собою безлічі дрібних і великих клієнтів.

Проте в біржі є великий недолік. "Все добре, але немає шлюзу. І вони не хочуть його робити, зважаючи на все. "Перспектива" говорить: хто хоче працювати на цьому ринку, купуйте в мене термінал. Усі повинні виходити прямо на біржу - і фізичні особи, і торговці", - розповів Олег Філатов.

Брокерів це не влаштовує. Якщо додержуватися вимог системи, стверджують вони, клієнти торговців повинні прямо виходити на біржу. Послуги брокерів стають зайвими. Ситуацію рятує лише одне - поки що, за законодавством, фізичні особи не мають права торгувати на біржі. Як і у всіх країнах, туди мають доступ тільки ліцензовані торговці. Однак у майбутньому ця вимога може бути скасована, тому торговці прагнуть споконвічно зробити своє посередництво єдино можливим способом доступу на біржу через інтернет.

"Якщо "Перспектива" хоче, щоб на ній працювали через інтернет-трейдинг, потрібно зробити шлюз. Вони ж просто хочуть давати програмне забезпечення, щоб воно стояло в клієнта інтернет-трейдингу. Думаю, що більшість брокерів це не влаштовує. Справа навіть не в ціні - це питання контролю. Клієнт щось напише, щось змінить. Брокер не контролює ситуацію", - пояснив Лесик.

ПФТС створить подушку

Створивши технологію, ПФТС тепер займається створенням нормативної бази. Наприкінці грудня було засідання Ради ПФТС, на якому були затверджені тарифи на інтернет-трейдинг, у тому числі і за підключення торговців до цього шлюзу. Також рада обіцяла розробити пакет документів для офіційного підключення системи до біржі. Без нього поки що не можна укласти офіційний договір з біржею та акредитувати торговця з його торговельною системою на біржі.

Джерело в ПФТС повідомило, що пакет з'явиться вже незабаром. Зараз біржа займається вирішенням ключових проблем. Яких саме, він не став уточнювати, заявивши, що це закрита інформація. Брокери припустили кілька своїх варіантів.

Зокрема, поки що законодавство забороняє фондовій біржі укласти угоду між двома клієнтами одного торговця. "Перспектива" цю проблему вирішила так само, як це робиться в усім світі та у Росії. Біржа укладає угоду не сама із собою на покупку-продаж цінних паперів за замовленням клієнта, а з якоюсь структурою, що зареєстрована при біржі, - подушкою. Біржа укладає угоду з нею, вона - з біржею. Це технологічне пристосування, непомітне для клієнтів і торговців.

Впровадження подушки корисне ще в одному випадку. На відміну від ринку котирувань, де видно, з ким укладаєш угоду, на ринку заявок - режим анонімної торгівлі. Людина, побачивши прийнятну ціну, може натиснути кнопку "Купити", але біржа її не пропустить. Справа в тому, що біржа бачить торговця, а не його клієнта, і вважає, що брокер торгує сам із собою. Також біржа не пропускає угоди між торговцем і його клієнтом. За словами брокерів, ПФТС обіцяє усунути цей недолік. Найімовірніше, впровадивши свою подушку.

Ще один важливий нюанс - відхід від паперової тяганини та впровадження електронного підпису. За законом, всі заявки клієнта повинні бути спрямовані в паперовому виді і підписані. Для інтернет-трейдингу це смертний вирок, тому що якщо людина робить за день двадцять угод, то їй потрібно витрачати увесь час на підписування паперів. Електронний цифровий підпис, закон про який вже давно прийнятий, дозволяє торговельній системі ідентифікувати клієнта і впровадити електронний цифровий ключ. Так працює інтернет-трейдинг у сусідній Росії. Там клієнт підписує звіти брокера раз на місяць.

Головне питання, яке потрібно вирішити для запуску інтернет-трейдингу, - забезпечення ліквідності. "Немає ліквідності, але її можна створити - домовитися з торговцями, щоб виступили маркет-мейкерами, виставили котирування та розважили клієнтів. Ми збиралися з іншими брокерами, спілкувалися. Начебто б розуміння є, але, напевно, одного розуміння мало", - відзначив Олег Філатов.

Інтернет-трейдингу пророкують велике майбутнє. На підтвердження брокери наводять приклад Росії, де послуга вже розкручена. "Зацікавленість є. Інша справа, що поки люди не спробують, що таке інтернет-трейдинг, важко говорити про цифри. У Росії близько 500 тис. фізичних і 20 тис. юридичних осіб є клієнтами інтернет-трейдингу. Зростання відбувається в геометричній прогресії. Думаю, не помилюся - якщо ці дані розділити на п'ять, одержимо цифру для України. Спочатку так, напевно, і буде", - заявив Філатов.

Він припустив, що торговці в будь-якому разі будуть змушені популяризувати інтернет-трейдинг, тому що вкладуть гроші в торговельні системи. Тому приблизно через три-шість місяців, припустив Філатов, почнеться масове розкручування, що буде містити в собі курси, рекламу, навчання та ігри.

Однак далеко не всі учасники ринку вважають, що інтернет-трейдинг дасть швидкий успіх. "Вони що - думають, у нас тут юрби охочих працювати через інтернет? Туди підуть молоді люди, які сьогодні висять на Форексі. Адже це складна справа, їй потрібно віддавати весь день. Солідні люди такого собі дозволити не можуть", - оцінив затребуваність інтернет-трейдингу керівник однієї з компаній управління активами. Проте він визнав, що напрямок розвивати варто. У перспективі він може дати непогані доходи та пожвавити ринок акцій.

Поки що в Україні діє тільки один проект інтернет-трейдингу. У січні його запустила Galt&Taggart Securities. Однак, за твердженням конкурентів, компанія не створила інтернет-торгівлю в чистому вигляді.

"Galt&Taggart Securities виступає віртуальною біржею, у неї свій хоронитель. Клієнтів завели, дали їм доступ у систему. Але в системі вони бачать те, що виставили інші клієнти, і те, що виставив із власного портфеля Galt. Скільки вони можуть підтримувати паперів? Ну 10-20. Угода нібито укладається усередині системи. Насправді це чиста позабіржова угода. Біржа тут взагалі ні при чому. Папери переписуються із себе на клієнта, із клієнта на клієнта тощо", - розповів один фондовик.

Скільки зараз клієнтів в Galt&Taggart Securities, Сергій Лесик не став озвучувати. За планами компанії, через рік повинно бути дві тисячі. Він спростував думку інших брокерів про роботу за принципом віртуальної біржі. Лесик розповів, що клієнтське замовлення відправляється туди, де більша ліквідність. "Або воно передається на ПФТС, або воно закривається з нашого портфеля, або в якомусь іншому місці. Будуть на ТІС "Перспектива" обсяги - будемо туди направляти. Наше завдання - якнайшвидше виконати замовлення клієнта", - заявив пан Лесик.

Нововведення в тому, що Galt&Taggart Securities гарантує поставку і паперів, і грошей у той же день. Це правило, стверджує Лесик, працює навіть коли угода проводиться на ринку котирувань ПФТС, де типові затримки з поставкою паперів або грошей навіть на п'ять днів. "Якщо що, поставляємо свої папери або платимо свої гроші", - відзначив Сергій Лесик.

Послуги Galt&Taggart Securities коштують дорого. Абонентської плати нема, зате компанія бере 100 грн. за limit-order і 300 грн. за market-order поза залежністю від обсягу угоди. Крім того, всі зовнішні операції - хоронителя, ПФТС, МФС, банку - клієнт оплачує окремо.

"Ми написали бюджет, прикинули, скільки повинно бути людей і скільки операцій вони будуть проводити. Подивилися на західні майданчики. Там операції обходяться в $6-7 за угоду, але в них божевільні обороти. У нас таких обсягів поки немає. Щоб нам було вигідно і цікаво, написали от такі цифри. Як буде в житті, подивимося. Допускаю, що якийсь час ще будемо втрачати гроші на цьому проекті. Але десь через рік він окупиться", - пояснив Лесик логіку формування тарифів.


 
 

Цікаве

Загрузка...