WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЦінні папери → Україна на міжнародному ринку цінних паперів - Реферат

Україна на міжнародному ринку цінних паперів - Реферат

Активний інтерес до IPO виявляють компанії хімічної і машинобудівної галузей України. Приватне розміщення акцій уже здійснили такі підприємства, як ВАТ "Концерн Галнафтогаз" (Львів) — 10% від статутного фонду, ВАТ "Холдингова компанія Автокраз" (Кременчук, Полтавська обл.) — 5%, ВАТ "Дніпроазот" (Дніпропетровськ) — 7%. Наступним етапом для цих підприємств може стати публічне розміщення акцій між західними інвесторами. Серед компаній, здатних провести IPO на західних ринках, експерти називають великі металургійні компанії, оскільки металургійна галузь приваблює іноземних інвесторів.

Причини повільного виходу потенційних емітентів на міжнародні ринки шляхом публічного розміщення акцій: небажання вітчизняного бізнесу публікувати свою звітність; низький рівень корпоративного управління; невисока ліквідність вітчизняного фондового ринку; нераціональна система оподаткування (згідно з чинним законодавством емісійний дохід зараховують до валового доходу й оподатковують за ставкою 25%).

У червні 2005 р. в Україні створено Національний комітет IPO, діяльність якого сприяє первинним публічним розміщенням акцій українських компаній на внутрішньому та зовнішньому ринках. Стратегічна мета проекту "Комітет IPO" — виведення протягом 1,5-2 років близько 10 українських компаній на провідні біржові майданчики світу, насамперед Нью-Йоркську і Лондонську фондові біржі.

2.2 Україна на ринку боргових цінних паперів

Боргові цінні папери: боргові цінні папери, емітовані резидентами для розміщення на внутрішньому ринку України і придбані нерезидентами, включаються до складу валового зовнішнього боргу. Ті українські боргові інструменти, що були розміщені за кордоном, однак внаслідок їх зворотнього викупу знаходяться у власності резидентів, виключаються зі складу валового зовнішнього боргу. Загальний обсяг єврооблігацій, що розміщені і обертаються на зовнішніх ринках, зменшується на обсяги боргових інструментів, викуплених резидентами. Інформація про такі операції надається Департаментом валютного контролю та ліцензування Національного банку України та підтверджується даними Системи поопераційного обліку (ITRS).

Дохідність:

Спреди українських боргових зобов'язань залишаються на привабливому рівні у порівнянні з борговими паперами з фіксованою ставкою та подібною або навіть нижчою кредитоспроможністю. Дивлячись на ринок 5-річних євробондів, деномінованих у доларах США, Україна пропонує суттєву різницю в дохідності з відповідним фактором ризику.

Таблиця 4

Спреди українських боргових зобов'язань

РИНОК

РЕЙТИНГ

Боргові

Спред

Різниця

(S&P, Moody's)

зобов'язання

спреду

Україна

BB-, B1

6.875% 2011

216 б.п.

Уругвай

в, вз

7.25% 2011

195 б.п.

21 б.п.

Пакистан

B+, B2

6.75% 2009

172 б.п.

44 б.п.

Венесуела

BB-, B2

5.375% 2010

147 б.п.

69 б.п.

Філіпіни

BB-, B1

8.375% 2011

190 б.п.

26 б.п.

Гватемала

BB-, Ba2

10.25% 2011

175 б.п.

41 б.п.

Колумбія

ВВ, Ва2

10.5% 2010

148 б.п.

68 б.п.

Бразилія

ВВ, ВаЗ

10% 2011

129 б.п.

87 б.п.

Перу

ВВ, ВаЗ

9.125% 2912

148 б.п.

68 б.п.

Панама

ВВ, Ва1

9.625% 2011

142 б.п.

74 б.п.

Джерело: Goldman Sachs, Citigroup

Таблиця 5

Дохідність як на ринках 1-річних, так і 5-річних CDS (Credit Default Swap).

Ринок

Рейтинг

1-річні

5-річні

Різниця

(S&P, Moody's)

CDS

CDS

спреду

Ukraine

BB-, B1

92 б.п.

192 б.п.

Turkey

BB-, Ba3

56 б.п.

181 б.п.

36/11 б.п.

Colombia

ВВ, Ва2

26 б.п.

156 б.п.

66/36 б.п.

Brazil

ВВ, ВаЗ

26 б.п.

162 б.п.

66/30 б.п.

Peru

ВВ, ВаЗ

45 б.п.

172 б.п.

47/20 б.п.

Джерело: Citigroup

Диверсифікація:

Унікальні характеристики України продовжують забезпечувати суттєві переваги від диверсифікації:

• Одна з декількох країн у Східній Європі з субінвестиційним класом кредитування.

Дуже привабливий стан боргу стримав пропозицію бондів.

• Нові випуски боргових зобов'язань в майбутньому будуть відносно обмеженими.

Україна демонструє високу здатність і готовність виконувати свої боргові зобов'язання.

• Привабливий стан боргу залишається основним чинником довіри інвесторів.

• Низький рівень відношення боргу до ВВП (13% в 2006 році) не піддається впливу економічних та політичних перетворень.


Р ис. 2. Відношення прямого боргу до ВВП, %

Джерело: Кринічанский К.В. Ринок цінних паперів. Санкт-Петербург, 2007, стр. 365

Спостерігалась тенденція зниження показника відношення боргу до ВВП, і зараз він знаходиться на рівні, нижчому, ніж стеля в розмірі 60%, встановлена урядом.

Показник відношення витрат на обслуговування боргу (як внутрішнього, так і зовнішнього) до податкових надходжень знаходиться на низькому рівні (14,3% в 2006 році).

Показник відношення витрат на обслуговування боргу до податкових надходжень також демонструє тенденцію зниження та знаходиться на рівні, меншому 45%-ї стелі, встановленої урядом.

Завдання по обслуговуванню боргових зобов'язань країни покладене на українських урядовців.

• Уряд планує розвивати внутрішній ринок боргових зобов'язань та зменшувати залежність від зовнішніх запозичень. Зовнішній борг складає 75% від загальної суми боргу.

• В 2006 році нові внутрішні та зовнішні запозичення будуть поділені приблизно на рівні частини.

• В 2006 році Міністерство фінансів передбачає отримати від випуску євробондів 500 млн. дол. США.

• Боргові зобов'язання з фіксованою ставкою складають приблизно 55% від загальної суми боргу.

• Міністерство фінансів не здійснює будь-якої діяльності на вторинному рину внутрішніх запозичень, але пізніше в цьому році забезпечить правові засади такої діяльності на вторинному ринку.

• Україна зобов'язана здійснювати діяльність щодо скорочення державного боргу та продовжує поліпшення політики щодо управління ризиками, пов'язаними з відсотковими ставками та валютним курсом.

• Іншими цілями є подовження середнього терміну обігу боргових зобов'язань, скорочення витрат на обслуговування та погашення боргу, а також розвиток ліквідного ринку внутрішніх запозичень.

Випуск вітчизняними компаніями єврооблігацій поки що не став ефективним способом виходу на міжнародні ринки капіталу. Боргові цінні папери, що емітують українські компанії, через їхню невисоку ліквідність та обмежену надійність не дуже популярні на зовнішніх ринках. У 2005 р. на ринок єврооблігацій виходило кілька великих компаній нефінансового сектору (табл. 5) [11]. Найактивніший позичальник — Київстар GSM. Так, у квітні 2005 р. Київстар розмістив випуск єврооблігацій обсягом 175 млн дол. США під 7,75% річних (у листопаді 2002 р. — під 12,75%). Серед корпорацій з "українським корінням" варто виділити хімічне підприємство "Стирол" та "Індустріальний союз Донбасу".


 
 

Цікаве

Загрузка...