WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЦінні папери → Фондова біржа та її операційний механізм - Реферат

Фондова біржа та її операційний механізм - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Фондова біржа та її операційний механізм
Фондова біржа - це організаційно оформлений ринок, який регулярно функціонує та на якому здійснюється торгівля цінними паперами. Вона належить до вторинного ринку цінних паперів. Фондова біржа зосереджує попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курсу. На деяких з них реалізують також угоди щодо купівлі-продажу іноземної валюти та золота.
Фондова біржа виконує такі функції:
" відкриває доступ підприємствам до позичкового небанківського капіталу;
" є важливим координатором розміщення державних цінних паперів;
" забезпечує можливість переміщення капіталу з однієї сфери діяльності в іншу;
" є своєрідним економічним барометром ділової активності.
Фондова біржа проводить такі операції:
1) облік цінних паперів, їх прийняття, надання рекомендацій щодо встановлення початкової котирувальної ціни;
2) оформлення угод купівлі-продажу цінних паперів;
3) виконання централізованих взаєморозрахунків у межах бір-жового ринку цінних паперів;
4) забезпечення централізованого інформування та курсового контролю;
5) правове оформлення угод.
У наш час фондова біржа сприймається як:
а) складна система торгівлі, яка базується переважно на комп'ютерних засобах;
б) система виявлення курсів акцій;
в) інститут, що відповідає у межах своєї компетенції за впорядкування ринкових відносин із приводу акцій та інших цінних паперів;
г) система торгівлі, яка є досить сприятливою для зростання інтернаціоналізації обігу цінних паперів.
Потрібно мати на увазі, що фондові біржі, як у минулому, так і за сучасних умов, від свого імені або за дорученням клієнтів цінні папери не купують і не продають. Їхнє призначення полягає в тому, що вони повинні створити та впровадити організаційну та технічну системи, які б надавали можливість швидко та ефективно укладати й виконувати угоди купівлі-продажу цінних паперів.
Фондові біржі, як особливий інститут вторинного ринку цінних паперів, сприяють накопиченню капіталу, його розподілу й перерозподілу, а також контролю за інвестиціями та інфляцією. Ефективність фондових бірж загальновизнана. Сьогодні у світі їх близько 200, і вони об'єднані в Міжнародну Федерацію фондових бірж. Найбільшими з них є фондові біржі Нью-Йорка, Лондона й Токіо, на які припадає до 60 % загальносвітового обсягу торгівлі акціями.
Діяльність фондових бірж в Україні регламентується Законом України "Про цінні папери і фондову біржу" від 18 червня 1991 р., де визначено, що фондова біржа являє собою організаційно оформлений, постійно діючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами.
У цьому Законі визначено, що фондова біржа може бути створена у формі акціонерного товариства, яке зосереджує попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їхнього біржового курсу та здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства (ст. 33).
Відмітною рисою фондової біржі є некомерційний характер її діяльності, основна мета якої - створення належних умов для широкомасштабної та ефективної торгівлі цінними паперами - несумісна з комерційними підходами до роботи біржі.
Фондова біржа отримує свої доходи за рахунок:
" акцизу (податку на угоду), що стягується з членів біржі за кожне замовлення, виконане в торговому залі;
" плати компаній за внесення їхніх акцій у біржовий список;
" щорічних внесків компаній, які використовуються біржею на підтримання їхнього лістингу в належному стані;
" плати компаній за зміни в лістингу, наприклад, у зв'язку зі змінами в їхньому капіталі тощо;
" вступних внесків нових членів;
" епізодичних внесків членів біржі на покриття поточних збитків або створення необхідних резервів.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу", фондову біржу в Україні може бути створено не менш як 20-ма засновниками - торговцями цінними паперами, які мають дозвіл на здійснення комерційної й комісійної діяльності за цінними паперами.
Учасниками біржових торгів на українських біржах є:
1. Брокери, які діють на підставі доручень від брокерських контор, відкритих при біржі.
2. Спеціалісти, які є представниками апарату біржі й ведуть торги та реєструють угоди.
3. Помічники спеціалістів.
4. Торговці цінними паперами, які не є членами біржі та які сплатили разовий або строковий абонемент з правом укладання угоди.
Нині в Україні досить значний сегмент фондового ринку займають доходи Технічного центру - продаж інформації та абонентська плата, яку учасники сплачують щомісяця. Ця плата однакова для всіх торговців, незалежно від кількості та обсягу укладених угод. Єдина відмінність полягає в обсязі отриманої інформації. За цим критерієм внески можуть становити від 60 до 120 доларів США.
У ПФТС почала діяти електронна система торгів цінними паперами - PORTAL. Для оцінки привабливості акцій, що виставляються на продаж, для емітентів запроваджено трирівневу систему лістингу. До першого рівня належать цінні папери (які перебувають в обігу не менше року) відомих та авторитетних в Україні емітентів. Папери емітентів другого рівня викликають зацікавленість лише торговців певного регіону й тільки протягом відносно короткого терміну. Котирування цінних паперів третього рівня мають, в основному, інформаційний характер.
Потрібно зазначити, що за загальним курсом акцій можна робити висновки про економічну кон'юнктуру в країні. Процеси, що відбуваються на фондовій біржі, роблять її барометром ділової активності економічного життя країни. Ця здатність біржі дає змогу державі вживати заходів, які частково пом'якшують наслідки циклічності виробництва.
Біржові операції за своєю суттю - це купівля та продаж цінних паперів. Вони здійснюються з різною

 
 

Цікаве

Загрузка...