WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Технічні засоби пожежегасіння - Курсова робота

Технічні засоби пожежегасіння - Курсова робота

Переваги вуглекислоти:

 • не проводить електроструму і застосовується для тушіння електроустановок;

 • не пошкоджує матеріали, тому застосовується для тушіння особливо цінних матеріалів.

Вади вуглекислоти:

 • відсутність змочувальних властивостей, тому не припиняє жевріння;

 • мала ефективність при температурах нижче О °С (вуглекислота замерзає у вентилі ) ;

 • при температурах більше + 50 °С утворюється тиск понад20 МПа.

Балон перевіряють на тиск раз у 4 роки.

Застосовують вуглекислотні вогнегасники для гасіння загорянь на сільськогосподарських машинах, автомобілях, невеликих об'єктах нафтопродуктів, електричних установках під напругою до 1000 В, у музеях, архівах та гасіння цінних матеріалів.

Ручні брометилові вогнегасники

Брометилові вогнегасники ОУБ-3, ОУБ-7 мають тонкостінний сталевий балон, зварений з двох напівбалонів. У верхній частині вварена нарізна бобишка, в яку вкручується вентиль з струменоутворюючою насадкою та ручкою для перенесення. Для виділення заряду з балона при відкриті вентиля у вогнегасник закачують повітря під тиском 0,8 МПа при 20 °С. Заряд містить вуглекислоту та бромистий етил.

Технічна характеристика вогнегасників

Показники

ОУБ-3

ОУБ-7

Місткість балона, л

3,2

7,4

Маса бром етилу, кг

3,40,007

7,70,15

Маса вуглекислоти, кг

0,10,03

0,240,05

Маса незарядженого вогнегасника, кг

2,5

4,9

Тривалість дії, с

35

35

Довжина струменя, м

3...4

3,5...4,5

Для приведення в дію вогнегасника треба відкрити вентиль або натиснути на ручку, спрямувати струмінь на вогонь скраю, тримаючи балон догори дном; при гасінні балон не нахиляти горизонтально; при гасінні в закритому приміщенні його слід добре вітрити, щоб запобігти отруєнню.

У порівнянні з вуглекислотним вогнегасником брометиловий має переваги:

 • діє в діапазоні температур від - 60 °С до + 60 °С;

 • невеликий тиск у балоні;

 • менш металомісткий;

 • більш продуктивний.

Недосконалість брометилового вогнегасника:

 • не можна застосовувати для речовин, що горять бел доступу кисню;

 • не можна використовувати в зачинених приміщеннях.

Придатний для невеликих джерел пожеж усіх видів горючих речовин та жевріючих матеріалів, а також електроустановок під напругою.

Перевірку заряду (ваги) вогнегасника проводять не рідше одного разу в три місяці.

Повітрянопінний вогнегасник

Повітрянопінний вогнегасник ОВП-10 має балон високого тиску, в якому знаходиться 10 л водного розчину піноутворювача.

Для приведення в дію вогнегасник ставлять на підлогу, натискують на пусковий важіль, який штоком проколює бронзову мембрану, що закриває вихід з балончика з вуглекислоти під тиском. Газ тисне на поверхню розчину зверху і витісняє його знизу вгору через сифонну трубку, а через викидну трубку центробіжний розпилювач і насадку з сіткою всмоктується повітря. При цьому утворюється повітряно-механічна піна (мінімум 50-кратна), значно ефективніша хімічної. Довжина струменя 4,5 м, тривалість дії - 20 с. Застосовується так само, як хімічно-пінний вогнегасник.

Порошкові вогнегасники

Порошковий вогнегасник ОП-1 "Момент" має поліетиленовий корпус, сталевий балон, наповнений діоксидом вуглецю (робочий газ) і закритий алюмінієвою мембраною, запірно-пусковий пристрій зі спеціальним бойком з головкою, пружиною і розпилювачем порошку.

Вогнегасник ОП-1 „Турист" не має балона з робочим газом. Вихід порошку з корпуса забезпечується повітрям, закачаним у корпус під тиском 0,5 МПа. В разі виходу повітря із корпуса його можна наповнити автомобільним насосом.

Вогнегасник ОП-2 мас металевий корпус, кришку, запірно-пусковий пристрій важільного типу, балон з робочим газом, що знаходиться всередині корпуса. Місткість вогнегасника близько 2л, вміщує майже 2 кг порошку. Робочім газом може бути повітря або азот. Період дії близько 10 с.

Вогнегасник ОП-2В мас алюмінієвий корпус, заряджений порошком ПСБ-3 його застосовують для гасіння загорянь у побутових приміщеннях, гаражах, на транспортних засобах (порошок П-1А та ПФ - для гасіння жевріючих матеріалів), електричного обладнання та кабелів напругою до 1000 В, мінерального масла та інших матеріалів. Застосовують при температурі повітря від - 30 °С до + 40 °С.

Вогнегасник ОП-5 має корпус, в якому розміщені балон з робочим газом і сифонна трубка. Балон з робочим газом перекривається мембраною, яку можна проколоти спеціальною голкою з важільним приводом. До вихідного отвору, приєднується спеціальний шланг Довжиною 0,6 м із стволом, перекритим клапаном. За допомогою клапана, що відкривається спеціальним важелем, можна подавати порошок у зону горіння певними порціями або зразу весь заряд.

Вогнегасник має робочий тиск 1,2 МПа, заряд порошку масою 5 кг, який при роботі розвіюється струменем до 5 м.

Призначений вогнегасник для гасіння загорянь нафтопродуктів, легкозаймистих рідин, розчинників, твердих речовин, а також електроустановок напругою до 1000 В. Його застосовують переважно в складах та на транспортних засобах. Може працювати при температурі в діапазоні під -50 °С до +50 °С.

Тривалість дії 12..,15 с.

Піногенератори.

Піногенератори ПГ-50 і ПГ-100 призначені для одержання хімічної піни, що застосовується для гасіння пожеж і горючих легкозаймистих рідин.

Він має корпус, сопло, бункер з-клапанним пристроєм, зібраним у горловині бункера. В середині бункера встановлена сітка. На вхідній частині бункера – манометр. Робочий тиск піногенератора 0,4...0,6 МПа, продуктивність піни ПГ-50 – 45...90 л/с,.ПГ-100 – 90...100 л/с. Витрати води ПГ-50 – 8,5...10 л/с,.ПГ-100 – 17...20л/с, Витрати порошку ПГ-50 1...І,2 кг/хв, ПГ-100 -І,9...2 кг/хв.

Піногенератор працює так: до сопла по рукавах чи трубці підводиться вода під тиском 0,4...О,8 МПа. Виникаючий на виході з сопла струмінь води утворює розрідження 600...700 мм рт.ст. під клапаном піногенєратора, внаслідок чого клапан відкривається і в утворений отвір потрапляє порошок з бункера. Піноутворюючий порошок, попадаючи у воду, розчиняється в ній і в результаті хімічної реакції утворюється піна, спрямовувана по рукавах або трубах до місця горіння.

Пожежна установка ПУ-І

Пожежна установка являє собою модернізований пожежний щит і призначена для швидкої ліквідації пожеж. Це металевий каркас, у нижній частині закінчується опорами для установки на поверхні. До каркасу в середній частині приварені два кінці, що являють собою вісі коливання місткості води. У верхній частині площадки є заглиблення для фіксації вогнегасників. Місткість для води у нижній частині має зливну пробку.

Устаткування, що входить до ПУ-І

Місткість для води, л 200

Пінні вогнегасники ОХП-10, шт. 2

Порошкові вогнегасники, ОП-І, шт. 2

Пожежні відра, шт. 2

Багор, шт. 1

Потреба у вогнегасниках для виробничих приміщень визначається за формулою:

де n - число вогнегасників на 1 м2 площі, шт./м2 (для матеріальних складів, гаражів, тваринницьких приміщень, котелень, млинів, їдалень, магазинів на 100 м2 приймається один вогнегасник, лабораторії до 50 м2 - два вогнегасники, в тому числі один хімічний пінний, другий вуглекислотний); S - площа виробничого приміщення.

Контрольні запитання

 1. Які первинні речовини застосовують. для пожежегасіння?

 2. Які бувають вогнегасники?

 3. Коли не можна застосовувати воду?

 4. Як привести в дію хімічний пінний вогнегасник?

 5. Які переваги, брометилового вогнегасника над вуглекислотним?

 6. Як застосовується піногенератор?

 7. Як визначити потрібну кількість вогнегасників для приміщення?

Завдання для самостійної роботи

1. Дати коротку характеристику вогнегасних речовин: води, піни, інертних газів, порошків та ін. [ 6, с. 293-302; 8, с. 293-330].

2. Намалювати схеми вогнегасників ОХП-10, ОУ-2, ОУБ-3, ОП-1 . [1, с. 69-73].

3. Визначити кратність піни вогнегасника ОХП-10 [7, с. 300-805].


 
 

Цікаве

Загрузка...