WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Населення в надзвичайних ситуаціях воєнного та мирного часу 2 - Курсова робота

Населення в надзвичайних ситуаціях воєнного та мирного часу 2 - Курсова робота

Концентрація - кількість речовини, що доводиться на одиницю об'єму.

Щільність - кількість речовини, що доводиться на одиницю площі.

Експозиція - тривалість перебування людини в зараженому середовищі, виражене в хвилинах.

Вражаючою концентрацією СДОР називається кількість речовини на одиницю об'єму повітря, що при визначеній експозиції викликає в людей ураження різною ступеня, що не призводять до смертельного виходу.

Для характеристики вогнища хімічної поразки СДОР велике значення має час зберігання вражаючої дії з моменту утворення вогнища, тобто стійкість зараження.

Небезпеку СДОР характеризують гранично припустимою концентрацією (ПІК). тобто максимальною кількістю речовини на одиницю об'єму повітря, що при тривалому впливу не призводить до поразки організму.

До найбільше поширених СДОР відносяться:

Хлор - зеленувато-жовтий газ із характерним запахом. При негативних температурах знаходиться в газоподібному стані, тобто зберігає спроможність заражати атмосферу. Він значно важче повітря (у 2,5 рази), а виходи і ь. розповсюджуючись по вітру, його хмара буде притискатися до землі, заповнюючи яри. низини, фортифікаційні й інші спорудження. Зберігається в зрідженому стані під тиском 5-7 атм. При винарі рідкий продукт утворить із вологою повітря туман.

Уражає хлор в основному дихальний апарат людини. При високих концентраціях (0.1-0,2 мір при експозиції 1 година) смерть наступає через рефлекторне гальмування дихального центру. Постраждалий задихається, обличчя синіє, він намагається бігти, але відразу падає, втрачаючи свідомість. Отруєння середніми і низькими концентраціями (0,01 мг/р при тієї ж експозиції) виявляється через болісний кашель, загрудинні болі, печіння і різь в очах. Малі концентрації (0,001-0.006 мг'л) викликають почервоніння м'якого ньоба і ковтки, кон'юктиви, легку задишку, захриплість, часто блювоту. ГПК =1мг/кв. м. .

Аміак - безкольоровий газ із задушливим різким запахом (поріг сприйняття 0,037 мг/л) і їдкого смаку. Його розчини відомі як нашатирний спирт або аміачна вода. Газоповітряні суміші в співвідношенні 4: 3 вибухонебезпечні.

Важкі отруєння (7мг/л при 30 хвилинній експозиції) характеризуються різким зменшенням легеневої вентиляції, розладом кровообігу. У найближчі годили (іноді й у перші хвилини) після поразки людина вмирає від серцевої слабкості або припинення подиху. Ллє частіше летальний кінець наступає через декілька днів від набряку гортаней або легенів. У ряді випадків причиною загибелі є запалення бронхів або легенів. При невеликих концентраціях (0.04-1,2 мг/л) - легке подразнення очей і слизуватої носа, чихание, слиновиділення, нудота і головній біль, почервоніння обличчя, пітливість і тлі. ГПК-20 мг/м.

Окис вуглецю - безбарвний газ без запаху. Важчий над повітря. Скраплюється при дуже низькій температурі (-191 С). Тому отруєння чадним галом можливе не тільки при аваріях і руйнаціях промислових ємностей з ним. але й у зонах пожеж, при артилерійській і кулеметній стрілянині в довгострокових оборонних спорудженнях, у закритих помешканнях, де встановлені і працюють двигуни внутрішнього згорання.

Більше всього при отруєнні окисом вуглецю страждає центральна нервова система. При вдиханні невеликих концентрацій (0.22 мг/л протягом 2-3 годин) відчувається біль у чолі І скронях, запаморочення, шум у вухах, дрож, почуття слабості і страху, спрага. У більшості випадків отруєний непритомніє. Смертельний вихід наступає в результаті зв'язування крові значної кількості гемоглобіну (концентрація 14,8 мг/л і більш при експозиції 1-3 хв). ГПК=20 мг/м.

При вилитті або викиді СДОР виникає зона хімічного зараження (3X3). Вона включає саме місце аварії (руйнації) - так називаний осередок ураження поразки і територію, у бокових вівтарях якої поширюється заражене повітря (ЗП) Із вражаючими концентраціями. її площа залежить у першу чергу від погодних умов і може досягати сотень гектарів.

У вересні 1990 року в результаті пожежі па фабриці, що займається виробництвом бериллія, в Усть-Каменогорську, Казахстан, утворилася токсична хмара, що поширилася принаймні до межі з Китаєм, тобто більш ніж на 300 км.

Так, із підвищенням температури навколишнього середовища йде швидке поширення СДОР, зростає їхня концентрація в повітрі, а значить і розміри зони поразки. Посилення вітру, навпаки тягне за собою швидке розсіювання хмари ї небезпечними дозами. Якщо, наприклад, при вилитті 100 тонн хлору або фосген}' в сприятливих метеоумовах вражаючі концентрації речовини виявляються на видаленні 30 км, а смертельні - 6,3 км від осерелка. то зі збільшенням швидкості вітру до 7 м/із глибина поширення зменшиться приблизно в 3.7 рази. Класи небезпеки СДОР:

Клас небезпеки

ГПК, мг/м

Надзвичайно небезпечні

Менше 0,1

Високо небезпечні

0,1-1,0

Помірковано небезпечні

1,0-10

небезпечні

Більше 10

Способи і методи запобігання масових поразок від СДОР мало чим відрізняються від отруйних речовин, але мають свої особливості. Якщо, наприклад, для надійної охорони від зараження відкритих ділянок тіла й обмундирування при роботі в осередку аварії можна рекомендувати захисні плащі, панчохи І рукавички, то з використанням звичайних протигазів, що фільтрують, треба бути гранично обережним. Справа в тому, що деякі речовини, скажімо окис вуглецю, аміак, протигазовою шихтою майже не поглинаються, по іншим же - час захисної дії протигаза дуже обмежений. Виходить, придатні вони лише для короткочасного перебування в небезпечній зоні. В атмосфері чадного газу, що містить не більш 1% шкідливої домішки, звичайний протигаз. що фільтрує. є надійним у сполученні з гопкалітовим патроном. В інших вішалках краще працювати в ізолюючих протигазах.

У підрозділах, що планується залучати до рятувальних і відбудовних робіт на прилеглих хімічних об'єктах, доцільно заздалегідь створювати запаси промислових засобів захисту органів подиху типу, що фільтрує - (протигазів) на особовий склад аварійних команд. Таких, якими забезпечений виробничий персонал відповідних підприємств.

Перша допомога при поразці СДОР

Надіти на ураженого протигаз (укласти пальці обох рук (за винятком великих) усередину шолома маски в підборідну її частину і, притримуючись великими пальцями краю шолома-маски зовні, натягти шолом-маску на голову, починаючи з підборіддя, гак. щоб окуляри пришилися навпроти очей. Щоб зняти протигаз із постраждалого, потрібно взятися рукою за клапанну коробку, злегка відтягнути маску вниз і рухом руки нагору і вперед зняти маску);

Використовувати антидот з індивідуальної аптечки АІ-2 (пенал № 2 червоного кольору):

  • Надання першої медичної допомоги особам із комбінованими поразками (травми, кровотечі, опіки);

  • При необхідності проведення найпростіших реанімаційних заходів - штучне дихання. непрямий масаж серця її незараженій зоні;

  • Звільнення ураженого від одягу, що стискує подих, і одягу із СДОР, що потрапили на нього.

  • Проведення часткового санітарного опрацювання за допомогою ІПП-8 або підручних засобів;

  • Швидка евакуація ураженого з осередку в медичне заснування.


 
 

Цікаве

Загрузка...