WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Населення в надзвичайних ситуаціях воєнного та мирного часу 2 - Курсова робота

Населення в надзвичайних ситуаціях воєнного та мирного часу 2 - Курсова робота

ЛЕКЦІЯ

з дисципліни: "Безпека життєдіяльності"

для слухачів курсів початкової

підготовки кандидатів на службу в ОВС.

Тема:

"Безпека життєдіяльності населення

в надзвичайних ситуаціях воєнного та мирного часу"

Заходи щодо захисту населення при погрозі сходу лавин, селів, зсувів

Дії населення при погрозі сходу лавин.

ЛАВИНА (лат. зсув) - маса снігу, що падає або зсковзує з крупи схилів гір аналогічно обвалу.

Середня швидкість руху лавин від 70 до 100 км/ч. Сила удару доходить до 50 тонн на квадратний метр. Сила удару 10 т/м вириває і коренем вікові дерева. Руйнівна дія лавини підсилюється повітряною хвилею, що рухається перед сніговою масою і сама по собі, навіть без удару лавини, викликає значні ушкодження.

Згубна міць лавини обрушилася на Грузію взимку 1987 року. Страшні снігові обвали годі віднесли десятки людських життів, зруйнували біля 2 тис. житлових будинків і 1,5 тисяча хоч. будівництв, значно ушкодили ще понад 3,2 тис. споруджень, вивели з ладу І 300 кілометрів автодоріг. змусили евакуювати 16 тисяч чоловік.

Більш трьохсот кам'яних веж прикрашають Сванетії. Після цих подій на них стали дивитись, як на ще одне чудо світла. У лавинному казані жодна з веж не була зруйнована. Древні будівельники зробили бездоганний із погляду лавинної безпеки вибір місця для веж. Навіть в екстремальних умовах снігові обвали або взагалі не добиралися до сванських будівництв або досягали їх на останньому подиху, розгубивши всю руйнівну енергію. І ще одна примітна деталь: у кожному вішалку будівництво було розгорнуто так. щоб зустрічати тиск сніговою вала не стіною, а кутом. Тобто вежа працює за принципом лавиноріза.

Лавинної небезпеки можуть протистояти ліси. Дерева не дозволяють снігу злитися в руйнівний єдиний потік, утримують його на схилі.

Відповідно до характеру руху лавини поділяються на великі снігові зсуви (особи), лоткові лавини (вони рухаються по строго фіксованих річищах, щораз, падаючи на одне і ієж місце) і стрибуні. Руйнівний ефект снігових обвалів залежить від сполучення множини чинників. Наприклад, лавина із сухого пилевого снігу легша, ніж мокра, але зате більш стрімка. Вона, може перестрибнути і через природні перешкоди, і через спеціальні захисні спорудження. Іноді страшна не сама лавина, а викликана її заваленням повітряна хвиля. Відомі випадки, коли хвиля вибивала скло в будинках, розташованих за півтора кілометра від місця падіння.

Класичним прикладом стала трагічна історія у швейцарському селищі Гоппештайн. У 1908 році порівняно невелика лавина зупинилася в декількох метрах від готелю, але усе ж зруйнувала будинок повітряною хвилею і віднесла його дах на протилежний бік долу, полетів і впав у ріку масивний більярд.12 чоловік що сиділи на горі, за столом були миттєво задушені. Жахливої сили тиск повітря розірвав їх легкі, як шквальний вітер рве вітрила.

Повітряна хвиля здатна підняти і віднести на 80 метрів залізничний вагон або кинути на будинок вокзалу 120-тонннй електровоз (усе це реальні події).

Дуже рухливий сніговий ком, що згортається по схилі, у момент гальмування набуває такої щільності, що люді оту з нього практично не можуть вибратися без сторонньої допомоги. Статистика показує, що якщо людину, яка потрапила в лавину, удасться розшукати протягом години, у неї половина шансів залишитися в живих. Якщо пошуки продовжуються 3 години, імовірність щасливого виходу знижується до 10 відсотків.

Оптимальні умови для лавин - засніжені схили крутизною

ЗО - 40 градусів. Щоб лавина зійшла, потрібний або свіжий сніг товщиною ЗО см, або лежаний - не менше 70 см. Якщо схил крутіше 45 градусів. лавина сходить після кожного снігопаду. Причинами лавин можуть бути рясніий снігопад, дощ, що подає на поверхню снігу, сильна заметіль, сонячне тепло, що оплавляє кристали снігу. землетруси.

Краще підготувати до лавини - уникати небезпечні ділянки з нахилом більш 30 градусів, бути в курсі інформації місцевої метеослужби, для руху вибирати більш високі схили.

При наближенні лавини необхідно:

 • позбутися від усіх речей і, намагаючись прийняти горизонтальне положення, утримуватися на поверхні снігу за допомогою плавальних рухів;

 • "плисти" необхідно до краю сніжної стромовин", де швидкість набагато нижче; наблизившись до краю, коліна підтягти до живота, стиснутими в кулаки руками захищати обличчя від сніжної маси. Це допоможе створити перед обличчям невеликий повітряний простір для подиху;

 • після припинення лавини розширити простір перед обличчям і грудьми;

 • визначити де верх (набрати трохи слини і дати їй вільно витекти. Слина зазначить, де низ) і, не втрачаючи самовладання поступово просуватися до нього;

 • кричати даремно (сніг поглинає всі звуки), не давати собі спати.

Відомі випадки, коли людей, похованих лавиною, рятували навіть на дванадцяту добу.

Захист населення від гірських обвалів, осипів, зсувів і сельових потоків.

Гірські обвали, осип і зсуви - явища часті в багатьох країнах світу. їхні масштаби бувають грандіозними, наслідки трагічними. Вони здатні викликати великі завали і завалення автомобільних доріг і залізниць, руйнацію населених пунктів і знищення лісів. сприяти утворенню катастрофічних затоплень і загибелі людей.

ЗСУВИ - ковзний зсув мас гірських порід у результаті насичення їх підземними водами, - л усіма будівництвами і спорудженнями під впливом сили ваги.

Величезний зсув у Норвегії в 1893 р. захопив за собою 5 млн. кубометрів глинистих порід і викликав загибель 112 чоловік, великої кількості домашніх тварин. На Україні зсуви часто виникають на узбережжі Чорною моря, у Криму.

Робота рятувальників у боротьбі із зсувами може бути зв'язана з будівництвом об'їздів доріг, водовідвідних каналів, демонтажем устаткування підприємств, порятунком майна, ліквідацією обривів енергетичних лілій в умовах погрози провалів у грунті і завалення будівель.

Особливо великі руйнації транспортним комунікаціям і населеним пунктам здатні заподіяти сельові потоки. Відповідно у складі вони бувають грязьові, і грязьокаменеві і водокаменеві.

СЕЛЬОВІ ПОТОКИ - це потоки з гір суміші води, піску, глини, щебеню і каменів. Слово "сель" зовсім недавно приводив у жах жителів гірських районів Криму, Закарпаття й Інших районів України. Коли в горах йдуть сильні дощі або відбувається швидке танення снігів, на вершинах гір скапливається вода і відбувається гірська повінь. У минулому сельові потоки були настільки катастрофічні, що цілком руйнували населені пункти.

У 1970 році в результаті злив, що змили фунтові відкладення з околишніх гір, лавина грязьового селю настільки занесла конголезьке місто Букаву, що фахівцями був зроблений вивід про недоцільність відбудовних робіт. Було запропоновано вибудувати місто заново в іншому місці.

У 1921 році па місто Алма-Ата (Казахстан) обрушився сель фронтом у 200 м., руйнуючи на своєму шляху дома, дерева, мости. У місто було занесено більш 5 млн. тонн грязьокаменевого матеріалу, схожого в застиглому виді на бетон. Шар цього матеріалу мав товщину 1.5. - 2 м.

У сучасних умовах обмежують негативний вплив сельових потоків, не даючи їм разрастись до розміру стихійного лиха за допомогою проведення інженерних заходів: будівництво гребель, призначених для затримки наносів і регулювання стоків води, створення смут, лісонасаджень, що охороняють грунт від розмиву; своєчасне підготування котлованів; пристрій штучних русявів для відводу селевою потоку; зміцнення існуючих штучних огороджень.

Комісії з боротьби зі стихійними лихами, створювані при місцевих органах влади, разом Із науковими організаціями прогнозують сельову небезпеку, виявляють можливі напрямки і швидкість руху потоків і визначають ділянки, котрим безпосередньо можуть загрожувати сельових потоки.

При ліквідації наслідків гірських обвалів, осипів, зсувів і селевьох потоків здійснюють:

 • евакуацію людей і тварин із районів; відновлення під'їзних автомобільних доріг і залізниць і прокладку колонних шляхів у районах стихійних лих;

 • інженерно-рятувальні роботи, включаючи пошук постраждалих у завалах затоплених місцях;

 • доставку постраждалим води, харчування, предметів першої необхідності;

 • аварійно-відбудовні роботи, включаючи терміновий пристрій захисних насипів вибуховим методом, проделивание проїздів і проходів у вуличних завалах за допомогою інженерної техніки, короткострокове відновлення комунально-енергетичних мереж, мостів і т.п.;

 • завалення стін будинків і інших конструкцій, що не підлягають: відновленню:

 • видобуток і очищення води;

 • роботи з короткострокового відновлення будинків і споруджень шляхом зміцнення конструкцій, щоб охоронити їх від подальших руйнацій, відновлення дорожніх споруджень і т.д.


 
 

Цікаве

Загрузка...