WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Надання першої долікарської допомоги при нещасних випадках - Курсова робота

Надання першої долікарської допомоги при нещасних випадках - Курсова робота

Отруєння чадним газом (окисом вуглецю) можливе при поганій вентиляції у не провітрюваних, щойно пофарбованих приміщеннях. Ранні симптоми отруєння: головний біль, важкість у голові, нудота, запаморочення шум у вухах, серцебиття. Згодом виникає м'язова слабкість, блювання. При дальшому перебуванні в отруєній атмосфері слабкість зростає, виникає сонливість, запаморочення, задишка.

Перша допомога полягає у негайному виведенні потерпілого (або отруєного) з даного приміщення. В теплу пору року його краще винести на свіже повітря. Сприяють ліквідації наслідків отруєння розтирання тіла, прикладання грілки до ніг, короткочасне вдиху нашатирю парів нашатирного спирту.

Якщо отрута попала на шкіру, змити її струменем води чи промокнути шматком тканини (вати), потім обмити водою; при попаданні отрути в очі ретельно промити водою або 2%-ним розчином соди. В разі попадання отрути в шлунково-кишковий тракт дати випити кілька склянок води (бажано теплої) або блідо-рожевий розчин марганцевого кислого калію, подразненням задньої гортані пальцем викликати блювання (промивання роблять два-три рази); після цього дати потерпілому півсклянки з 2-3 ложками активованого вугілля, а потім проносне (20г гіркої солі на півсклянки води). При послабленні дихання дати понюхати нашатирного спирту, а в разі зникнення пульсу робити непрямий масаж серця.

Опіки різного ступеня тяжкості виникають з багатьох причин: пожежа, розпечений метал, киплячі рідини та ін. Перша допомога - передусім припинення дії високої температури на потерпілого. Одяг краще розрізати, особливо там, де він пристав до опеченої шкіри.

Наступна дія падаючого допомогу - найскоріше накладання і асептичної пов'язки для попередження інфікування обпеченої поверхні. Для пов'язки бажано використовувати індивідуальний пакет.

Хімічні опіки виникають, від впливу на тіло концентрованих кислот та лугів.

Перша допомога залежить від хімічної речовини, що спричинила опік. При враженні концентрованими кислотами (крім сірчаної) поверхню піку необхідно Протягом 15-20 хв змивати струменем холодної води. Сірчана кислота при взаємодії з водою виділяє тепло, що посилює опік. Ефективне змивання мильним розчином, 3% розчином питної соди (одна чайна ложка на склянку води). Місця опіків лугами також необхідно добре промити струменем води, а потім обробити 2% розчином оцтової чи лимонної кислоти лимонний сік). Після того на обпечену поверхню треба накласти асептичну пов'язку чи прикласти серветку змочену оброблюваним розчином.

Опіки від фосфору небезпечні тим, що фосфор на повітрі спалахує, і опік стає комбінованим - і термічним і хімічним. Вражену частину тіла слід занурити у воду. Під водою відділити шматки фосфору паличкою, ватою тощо. Можна змити фосфор сильним струменем води. Після цього місце опіку обробляють 5% розчином купоросу і накладають суху стерильну пов'язку.

Опіки негашеним вапном не можна обробляти водою, видалення вапна і обробку проводять тваринним маслом чи олією. Необхідно видалити всі шматочки вапна і потім закрити рану марлевою пов'язкою.

Ушкодження тканин дією низької температури називають відмороженням.

Подаючи першу допомогу потерпілому, слід негайно зігріти його, особливо відморожені частини тіла, для чого якомога швидше перенести у тепле приміщення. Перед усім необхідно зігріти відморожену частину тіла, відновити в ній кровообіг. Найбільшого ефекту можна досягти теплими ваннами. За 20 - 30 хв температуру води поступово підвищують з 20 до 40 °С.

Після ванни пошкоджені місця просушити (промокнути), стерильною пов'язкою і тепло вкрити. Не можна змащувати їх жиром і мазями, оскільки це значно утруднює наступну первинну обробку. Відморожені ділянки тіла не можна розтирати снігом бо при цьому посилюється охолодження, а крижинки ранять шкіру, що сприяє інфікуванню зони відможення.

Електротравма призводить до місцевих та загальних порушень організму. Місцеві зміни помітні в місцях входу і виходу електричного струму.

Враження блискавкою аналогічно дії електричного струму, використованого в техніці. На шкірі часто з'являються плями темно-синього коліру, за контуром схожі на гілки дерева (параліч судин).

Найголовніше при перший допомозі – негайне припинення дії електричного струму.

При пошкодженні, які супроводжуються легкими загальними явищами (зомління, нетривале знепритомніння, запаморочення, головний біль, біль в області серця), перша допомога полягає у створенні спокою і доставки потерпілого в лікувальну установку. Необхідно пам'ятати, що загальний стан його може різко і непередбачено погіршитися найближчим часом після травми, можуть з'явитися порушення кровообміну серця, явище повторного шоку і т. д. Такий стан іноді спостерігається у потерпілого з легкими симптомами (головний біль, загальна слабкість), тому всі громадяни з електротравмами підлягають госпіталізації.

При тяжких загальних явищах, які супроводжуються зупинкою дихання, розвитком стану „несправжньої смерті", єдино вірним вчинком є негайне проведення штучного дихання та непрямого масажу серця.

Заривати потерпілого в землю категорично забороняється.

Хворобливий стан, який гостро розвивається і пояснюється перегрівом організму в результаті тривалої дії високої температури зовнішнього середовища, називається тепловим ударом. Причини перегріву бувають різні: затруджена тепловіддача з поверхні тіла (висока температура, вологість і відсутність руху повітря) та підвищене утворення тепла (фізична праця, порушення терморегуляції).

Дія прямих сонячних променів на голову (у спеку) може завдати перегріву головного мозку (сонячний удар).

Симптоми цих захворювань між собою. Спочатку хворий відчуває в'ялість, головний біль. З'являються запаморочення, слабкість, біль у ногах, спині, іноді блювання. Пізніше виникає шум у вухах, задишка, часте серцебиття, темніє в очах.

Потерпілого негайно необхідно перенести в прохолодне місце, в затінок, зняти одяг, покласти його трохи піднявши голову. Створити спокій, охолоджують голову і область серця (обливають водою, прикладають компреси з холодної води). Не можна охолоджувати надто швидко. Потерпілому дають прохолодні напої.

Перша допомога при укусах скажених тварин, отруйними зміями і комахами.

В разі укусів не треба зразу ж зупиняти кровотечу, оскільки це допомагає видаленню слини тварини з рани. Необхідно кілька раз обробити шкіру навколо рани дезінфікуючим розчином, потім накласти антисептичну пов'язку і доставити потерпілого в лікувальний заклад. Якщо в зоні укусу з'явився набряк чи потерпілому була надана проти зміїна виворотка, то робити підсос отрути немає потреби. Хворому слід накласти антисептичну пов'язку на рану, нерухомо зафіксувати кінцівки і обкласти пузирями льодом, доставити потерпілого до лікарні.

Найчастіше трапляються укуси бджіл та ос. Необхідно витягнути жало, обробити ранку антисептичним розчином. Послабіти біль і зменшить набряк нанесення на шкіру гідрокартизонової мазі.

Контрольні запитання

  1. Як правильно проводиться штучне дихання?

  2. Як виконується непрямий масаж серця?

  3. Види кровотечі при травмах.

  4. Як зупинити артеріальну кровотечу?

  5. Як накласти шину при переломах?

  6. Яку долі карську допомогу надають при отруєннях?

  7. Як зарадити при різних опіках?

Завдання для самостійної роботи

  1. Викладіть послідовність проведення першої долі карської допомоги.

  2. Опишіть виконання першої допомоги при незначних пораненнях.

  3. Вивчить виконання непрямого масажу серця.


 
 

Цікаве

Загрузка...