WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Протирадіаційний захист продуктів харчування та протирадіаційні засоби в продуктах харчування - Реферат

Протирадіаційний захист продуктів харчування та протирадіаційні засоби в продуктах харчування - Реферат

Відомі речовини, які здатні знижувати перехід радіонуклідів з кормів до тканин тварин. До них належить велика група різних за хімічною будовою сполук, котрі при додаванні до раціону зв'язують радіонукліди у шлунково-кишковому тракті, зменшуючи їх всмоктування. Вони одержали назву ентеросорбентів, або просто сорбентів. Таку дію мають солі альгінових кислот – альгінати калію, кальцію, натрію, які виділяють з деяких видів бурих водоростей. Додавання альгінатів і навіть самих водоростей до раціону знижує відкладання 90Sr у тканинах у 1,5-2 рази. Близький ефект мають пектинові речовини, яких багато містять коренеплоди і особливо буряки, в тому числі й кормові, гарбуз, плоди фруктових порід.

Надзвичайно високою ефективністю щодо обмеження всмоктування 137Сs у шлунково-кишковому тракті не тільки ссавців, але й птиці, відзначається фероцин – речовина, відома під назвою берлінської лазурі, та його похідні – фероціаніди заліза, кобальту, нікелю. Маючи специфічну кристалічну структуру, фероцин вибірково зв'язує ізотопи цезію, утворюючи з ним нерозчинні комплексні сполуки, які не проникають через стінки шлунку і кишок, транзитом проходить всі відділи шлунково-кишкового тракту і виводяться з організму з продуктами обміну.

Фероцин вводять тваринам у вигляді порошку з кормом, з різними наповнювачами, у складі кормосумішей, брикетів-лізунців. Широке застосування у скотарстві знайшли спеціальні великі воскові пілюлі з фероцином – болюси. Кожній корові на початку пасовищного періоду через рот за допомогою простого пристосування – болюсоін'єктора – вводиться 2-3 болюси. При їх терті фероцин поступово вивільнюється, змішується з кормом, який зв'язує радіонуклід, не даючи йому всмоктуватися у кров. Болюси утримуються у ротовому рубці 2-3 місяці, після чого вводяться нові.

При згодовуванні фероцину коровам у кількості від 1 до 20 г на добу зниження кількості 137Сs в молоці спостерігається вже через 3-5 діб, а максимальний ефект досягається через 2-4 тижні. В цілому додавання фероцину до раціону дозволяє знизити перехід 137Cs в молоко і м'ясо в 6-8 і більше разів.

Як ефективні ентеросорбенти використовуються і цеоліти у вигляді розмеленого мінералу (кліноптилоліт) і модифікованого шляхом спеціальної обробки (хумоліт), котрі додаються до концентрованих кормів у кількостях до 10 %. Це забезпечує зниження вмісту у молоці і м'ясі 137Сs в 1,5-4 рази.

Але одним з основних і найефективніших заходів, що сприяє зниженню переходу радіонуклідів в продукцію тваринництва, є поверхневе та докорінне покращення луків та пасовищ – кормової бази сільськогосподарських тварин, яке крім заходів, вказаних у таблиці 1, включає деякі агротехнічні прийоми, котрі сприяють формуванню гарного травостою з мінімально можливим вмістом радіонуклідів (таблиця 2).

Зрештою, певні прийоми застосовуються на етапі продукти харчування-людина. Тут вони не розглядаються, хоча мало чим відрізняються від етапу корми-тварини. Втім, мають певні особливості, суть яких зводиться до того, що вводяться в організм, як правило, у вигляді фармакологічних засобів, харчових добавок, спеціальних препаратів. Як приклад, можна навести альгінати – солі альгінових кислот, що зв'язують у шлунково-кишковому тракті стронцій.

Таблиця 2. Ефективність радіозахисних заходів щодо зниження вмісту 137Cs і 90Sr в продукції тваринництва [1,2,6,11,16,17]

Захід

Кратність зниження

137Cs

90Sr

Поверхневе покращення луків і пасовищ

1,5-6

1,5-5

Докорінне покращення луків і пасовищ

2,5-10

2,5-6

Мінеральні підкорми

1,5-2

2-3

Додавання до кормів цеолітів (кліноптилоліту)

1,5-3

1,5-2

Додавання до кормів хумоліту

2-4

1,5-3

Додавання до кормів фероцину

2-8

-

Додавання до кормів пектинових речовин

-

1,5-2,5

Радіозахисні заходи на ланці продукція рослинництва і

тваринництва–продукти харчування

Низка загальноприйнятих технологій переробки продукції рослинництва і тваринництва дозволяє зменшити вміст радіонуклідів в продуктах харчування людини. Деякі з них, які достатньо широко застосовуються у сільськогосподарському виробництві і побуті, наведені в таблиці 3.

Таблиця 3. Ефективність технологічних переробок продукції рослинництва і тваринництва щодо зменшення вмісту 137Cs і 90Sr в продуктах харчування [2,6,15,16]

Захід

Кратність зниження

137Cs

90Sr

Виварювання картоплі і овочів (10 хв.)

1,5-2

-

Дворазове виварювання грибів (по 10 хв.)

2-4

-

Переробка картоплі і зерна на крохмаль

10-15

10

Переробка олійних рослин (соняшнику)

на олію

100-200

100-200

Переробка вуглеводів у спирт

500-1000

500-1000

Переробка молока на вершки

6-12

5-10

Переробка молока на сири

6-10

-

Переробка молока на масло

50

50

Виварювання м'яса і риби (10 хв.)

2-4

-

Вимочування м'яса у харчових кислотах

(1 доба)

2-3

-

Безперечно, у загальній стратегії протирадіаційного захисту і сьогодні певна роль належить радіопротекторам. Але в умовах хронічного опромінення у малих дозах багатомільйонних мас людей не може йти мова при застосування спеціальні фармакологічних препаратів, а, скоріше, про раціональне харчування з дотриманням деяких рекомендацій і зосередженням уваги на певних продуктах.

Те ж саме стосується і терапевтичних засобів, зокрема прискорення виведення з організму інкорпорованих радіонуклідів. Відомо немало синтетичних фармакологічних препаратів, які можуть значно прискорювати цей процес: альгісорб, цинкацин, пентацин, тетацин та інші. Вони успішно застосовуються у клінічній практиці при надходженні в організм великих кількостей тих чи інших радіонуклідів. Проте в зв'язку з певною токсичністю вони непридатні для умов тривалого застосування.

Це ж можна сказати і про ростові фактори, які прискорюють процеси післярадіаційного відновлення, детоксикацію організму від шкідливих метаболітів, що можуть виникати в ураженому радіацією організмі внаслідок порушення певних процесів обміну речовин.

В таблиці 4 поряд з вище перерахованими протирадіаційними біологічними засобами наводиться деяка їх розшифровка у вигляді хімічних речовин, які можуть представляти ці засоби, а також їх джерела серед продуктів, переважна більшість яких складає певну частину раціону пересічного жителя України. Безперечно, це не категорична вказівка щодо забезпечення протирадіаційного захисту. Її можна розглядати лише як обережну рекомендацію щодо раціонального харчування в умовах підвищеного радіаційного тиску. І головний принцип, яким керувався автор, - „не нашкодь". І якщо у когось може виникнути сумнів щодо радіозахисної ефективності певних заходів, то щодо додержання цього принципу сумнівів не повинно виникнути ні в кого.

Деякі з речовин, наприклад, вітаміни, мікроелементи, клітковина, пектини фігурують не тільки у різних засобах, але й навіть під різними типами дії. Це тільки підкреслює їх багатогранну функціональну роль у забезпеченні життєвих процесів і процесах протирадіаційного захисту.

Отже, збагачуючи раціон певними продуктами харчування можна цілеспрямовано впливати на вміст або синтез в організмі певних речовин, що мають радіозахисну дію, формуючи так званий „ендогенний фон радіорезистентності" [3]. Цей „фон" з одного боку зменшує рівень надходження в організм радіонуклідів, послаблює дію як зовнішнього опромінення, так і випромінювання радіонуклідів, що надійшли і включились в тканини і органи (інкорпорувались), а з іншого, сприяє прискоренню виведення останніх і відновленню ушкоджених радіацією клітин і структур.

Таблиця 4. Протирадіаційні засоби в продуктах харчування [5,10,12,13,18,19]

Засіб

Тип дії

Речовини

Джерело*

1

2

3

4

Радіобло-катори

Антагоністи-конкуренти радіонуклідів стронцію і цезію

Кальцій

Молоко і молочні продукти, горох, квасоля, боби, яйця, капуста, гречка, салат

Магній

Горох, квасоля, вівсяні пластівці, хліб, гречка, сир, пшоно, салат, картопля

Калій

Квасоля, горох, картопля, м'ясо, гречка, риба, капуста, щавель, вівсяні пластівці, кукурудза, буряки, яблука

Натрій

Сир твердий, хліб, морська риба і молюски, соління, маринади

Цинк

Печінка, м'ясо, горох, яйця, пшоно, гречка, салат-латук, буряки, квасоля, вівсяні пластівці

Кобальт

Морська риба і молюски, печінка, яйця, пшоно, огірки, салат-латук, капуста, горіхи, помідори, картопля

Мідь

Морська риба і молюски, печінка, молоко, дріжджі, помідори, морква, буряки, салат-латук, боби

Марганець

Фундук, хліб, гречка, рис, буряки, вівсяні пластівці

Сорбенти 1

(ентеро-

сорбенти)

Клітковина

Вівсяні пластівці, рис, боби, горох, соя, малина, листові овочі, фрукти

Крохмаль

Картопля, хліб, кукурудза, киселі

Комплексони 1

(препарати, що утворюють нерозчинні комплекси з радіонуклідами)

Фосфати

Сири, горох, гречка, риба,

Альгінати

Морська капуста (мармелад, морозиво)

Пектинові речовини

Зелений горошок, вишня, аґрус, буряки, морква, слива, смородина, гарбуз, яблука, груші, абрикос, журавлина, персик, суниця, айва

Радіопро-тектори

Антиоксиданти

Амінокислоти

М'ясо, риба, горох, квасоля,

молоко і молочні продукти, соя, хліб, рис, гречка, вівсяні пластівці

Аміни

Сир, риба, печінка, помідори, банани, апельсини, сливи

Антоціани

Чорна смородина, чорна горобина, чорна шовковиця,

ожина, темні сорти винограду, малини

Катехіни

(вітамін Р)

Чай, какао, смородина, шипшина, чорноплідна горобина, цитрусові

Кверцетин

Гречка, чай, виноград, хмель

Вітамін С

Шипшина, смородина, капуста, помідори, суниці, грецькі горіхи, печінка

Вітаміни Е

Олія, салат, горіхи, петрушка, зелений горошок печінка, яйця, масло

Вітамін U

Капуста-броколі, всі види рослин родини капустяних, спаржа, помідори

Селен

Хліб, горох, квасоля, гриби, м'ясо, сир, капуста, морква, салат-латук, цибуля

Стабілізатори ДНК і мембран

Залізо

Печінка, нирки, м'ясо, риба, горох, яйця, гриби, гречка, цибуля, петрушка, яблука, соя, шпинат, салат-латук, горіхи, вівсяні пластівці

Цинк

Див. вище

Кобальт

Див. вище

Марганець

Див. вище

Нікель

Морська риба і молюски, салатні овочі, квасоля, хліб, огірки, вівсяні пластівці

Ліпіди

Жири, м'ясо, риба, молоко і молочні продукти

Природні метаболіти

Амінокислоти

Див. вище

Вітамін B1

Дріжджі, горох, вівсяні пластівці, м'ясо, гречка, картопля, капуста, печінка, нирки, хліб, рис

Вітамін В2

Дріжджі, печінка, нирки, сир, м'ясо, молоко, горох, яйця, капуста, морква

Вітамін В6

Дріжджі, печінка, нирки, м'ясо, кукурудза

Вітамін В12

Печінка, нирки, серце, м'ясо, риба, молоко, яйця

Вітамін К

Капуста, шпинат, горох, шипшина, морква, картопля, печінка, яйця

Вітамін РР

Дріжджі, печінка, нирки, риба, гречка, м'ясо, молоко, горох, хліб, картопля,

Адаптогени

Імуностимулятори

Морська капуста, морська риба і молюски

Пептиди

М'ясо, риба, молоко і молочні продукти, хліб, рис

Вітамін В1

Див. вище

Вітамін С

Див. вище

Селен

Див. вище

Фітомікстури

Квітково-трав'яні настої, фіточаї

Рослинні жири

Олія, горіхи, соняшникове насіння

Радіоде-

корпоранти

Сорбенти 2

Альгінати

Див. вище

Комплексони 2

(препарати, що утворюють розчинні комплекси з радіонуклідами)

Антоціани

Див. вище

Катехіни

(вітамін Р)

Див. вище

Кверцетин

Див. вище

Кофеїн

Чай, кофе, какао

Таніни

Чай, кофе

Ростові фактори

Активатори регенерації

Кініни, гормони

Зародки насіння, проростки злаків, дріжджі

Вітамін А

Див. вище

Вітамін В6

Див. вище

Вітамін В12

Див. вище

Залізо

Див. вище

Цинк

Див. вище

Мідь

Див. вище

Кобальт

Див. вище

Марганець

Див. вище

Селен

Див. вище

Йод

Морська капуста, морська риба і молюски, салат, горіх грецький, цибуля, часник, соя, буряки, капуста, огірки

Антидоти, детоксиканти

Казеїн

Молоко

Клітковина

Див. вище

Пектинові речовини

Див. вище


 
 

Цікаве

Загрузка...