WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Мікроклімат та комфортні умови життєдіяльності - Реферат

Мікроклімат та комфортні умови життєдіяльності - Реферат

В залежності від виробничих умов у приміщеннях переважають або окремі елементи мікроклімату, або їхній комплекс.

Таблиця 1.5

Оптимальні величини параметрів мікроклімату у виробничих приміщеннях

Сезон року

Категорія робіт

Оптимальна температура, 0С

Оптимальна відносна вологість у відсотках

Оптимальна швидкість руху повітря в, м/сек.

Холодний та перехідний

Іа...Іб

ІІа ... ІІб

ІІІ

21...24

17...20

16...18

40...60

40...60

40...60

0,1

0,2

0,3

Теплий

Іа ... Іб

ІІа...ІІб

ІІІ

22...24

20...23

18...20

40...60

40...60

40...60

0,2

0,3

0,4

Тепловиділення в межах 11,6...17,4 Дж/м3с звичайно дорівнює тепловтратам через огородження будинку і не приводить до накопичення тепла і підвищення температури повітря в приміщеннях.

При дискомфортному мікрокліматі спостерігається напруга процесів терморегуляції. Верхня границя терморегуляції людини в стані спокою складає: температуру повітря 30...51°С при відносній вологості 85%, або температура повітря 40°С при відносній вологості 50%. Для умов виконання фізичної роботи границі терморегуляції знижуються. Наприклад, при важкому м'язовому навантаженні температура повітря складає 5...10°С і відносній вологості повітря 40...60%.

Таблиця 1.6

Припустимі норми параметрів мікроклімату у промислових приміщеннях для постійних робочих місць

Сезон року

Категорія робіт

Припустима температура, 0С

Припустима відносна вологість повітря, %

Припустима швидкість руху повітря, м/с,

Холодний та перехідний

Іа...Іб

ІІа ... ІІб

III

20...25

15...24

13...19

75

75

75

0,2

0,4

0,5

Теплий

Іа ... Іб

ІІа ... ІІб

III

21...28

16...27

15...26

55...60

65...70

75

0,2

0,3

0,4

При змінах мікроклімату, що виходять за границі пристосувальних фізіологічних коливань, дискомфорт виявляється у виді зміни самопочуття. З'являється апатія, шум у вухах, мерехтіння перед очима, нудота, потьмарення свідомості, підвищення температури тіла, судороги та інші симптоми.

З метою захисту працюючих від можливого перегрівання чи охолодження, коли температура повітря вище чи нижче припустимих величин, установлюється термін перебування на робочих місцях.

У практиці санітарно-гігієнічного контролю для оцінки сумарного впливу параметрів мікроклімату і розробки заходів щодо захисту працюючих від можливого перегрівання використовується інтегральний показник теплового навантаження середовища.

Індекс теплового навантаження середовища (ТНС-індекс) є емпіричним показником, що характеризує дії на організм людини параметрів мікроклімату (температури, вологості, швидкості руху повітря) і теплового опромінення.

ТНС-індекс рекомендується використовувати для інтегральної оцінки теплового навантаження на робочих місцях, на яких швидкість руху повітря не перевищує 0,6 м/с, а інтенсивність теплового опромінення – 1 200 Вт/м2.

Параметри мікроклімату, що рекомендуються нормами, повинні забезпечити в процесі терморегуляції таке співвідношення фізіологічних і фізико-хімічних процесів, при якому підтримувався б стійкий тепловий стан протягом тривалого часу, без зниження працездатності людини. У цехах із кліматичним комплексом переважно нагріває типу вирішальне значення в боротьбі з нагріванням здобуває зміна самого технологічного процесу, заміна джерел надлишкового виділення тепла різними способами, що вимагають у кожнім конкретному випадку спеціального розгляду. Немаловажним у забезпеченні комфортних параметрів мікроклімату є раціональне опалення, правильний пристрій вентиляції, кондиціонування повітря, теплоізоляція джерел тепла.

Найбільш дієвим і простим способом забезпечення параметрів мікроклімату у приміщеннях являється подача або регенерація повітря, що відповідає вимогам щодо гігієни праці . Іншими словами вентиляція.

Вентиляція – організований і регульований повітрообмін, що забезпечує видалення з приміщення відпрацьованого повітря і подачу на його місце свіжого.

Природна неорганізована вентиляція здійснюється за рахунок різниці тиску зовні й усередині приміщення. Для помешкань зміна повітря (інфільтрація) може досягати 0,5...0,75, а для промислових – 1,0...1,5 об'єму за годину.

Природна організована канальна вентиляція проектується для житлових і громадських будинках. При обтіканні вітром виходу витяжної шахти, що має іноді насадку-дефлектор, створюється розрядження, в наслідок чого виникає потік повітря у вентиляційній системі.

Аерація – організована природна вентиляція приміщень через фрамуги, кватирки, вікна.

Таблиця 1.7

Дискомфортний мікроклімат

Гостра гіпертермія

Хронічна гіпертермія

Гостра місцева гіпотермія

Гостра загальна

гіпотермія

Хронічна гіпотермія

Напруження процесів терморегуляції, погіршення стану здоров'я.

Термічний удар, підвищення температури тіла, погіршення серцевої діяльності, втрата свідомості.

Спазми при підвищенні випаровуван-ня, в наслідок втрати солей та вітамінів.

Уражаються практично усі фізіологічні системи:

З боку системи травлення – втрата апетиту, зниження шлункової секреції, гастрит, ентерит, коліт.

З боку серцево-судинної системи – розширення судин, збільшення частоти серцевих скорочень, порушення живлення серцевих м'язів.

З боку нирок – частіше всього загострюється нирко – кам'яна хвороба

Обмороження,

невралгія, міозити.

Простудні за-хворювання – ОРЗ, ангіна, запалення нирок, запалення середнього вуха.

Генералізова-на гіпотермія.

Зниження

імунітету.

Алергія.

Зниження уваги, та пра-цездатності.

Зниження працездат-

ност,і стійкості

до захворю-

вань.

Механічна вентиляція – це така вентиляція, при якій повітря подається за допомогою спеціальних пристроїв – компресорів, насосів і іншого устаткування. Розрізняють вентиляцію загального обміну (для всього приміщення) і місцеву (для окремих робочих місць). При механічній вентиляції повітря може попередньо проходити через систему фільтрів, очищатися, а в повітрі, що видаляється, можуть уловлюватися шкідливі домішки. Недоліком механічної вентиляції є створюваний нею шум. Найбільш досконалий вид промислової вентиляції – кондиціонування повітря.

Кондиціонування – штучна автоматична обробка повітря з метою підтримки оптимальних мікрокліматичних умов незалежно від характеру технологічного процесу й умов зовнішнього середовища. У ряді випадків при кондиціонуванні повітря проходить додаткову спеціальну обробку – очистку від пилу, зволоження, озонування й інші. Кондиціонування повітря забезпечує як безпеку життєдіяльності, так і параметри технологічних процесів, де не допускаються коливання температури і вологості середовища.

Таблиця 1.8

Величини ТНС-індекса рекомендовані для профілактики перегрівання

Категорії робіт з рівня енерговитрат

Величини інтегрального показника, °С

Iа (до 139 Вт)

22,2...26,4

Iб (140...174 Вт)

21,5...25,8

ІІа (175...232 Вт)

20,5...25,1

IIб (233...290 Вт)

19,5...23,9

III (більш 290 Вт)

18,0...21,8


 
 

Цікаве

Загрузка...