WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Валеологія. Значення ендокриної системи в здоров’ї людини. Образ духовного життя - Реферат

Валеологія. Значення ендокриної системи в здоров’ї людини. Образ духовного життя - Реферат

Р Е Ф Е Р А Т

на тему:

Валеологія. Значення ендокриної системи в здоров'ї людини. Образ духовного життя

Значення ендокринної системи в здоров'ї людини

Складний устрій людського тіла із стародавніх часів приводив учених в благоговійне захоплення. Протягом багатьох століть вони безуспішно намагалися знайти "верховного головнокомандуючого" організмом. Того, хто управляє всім життєво важливими функціями і погоджує роботу окремих кліток, органів і систем з єдиним "виробничим графіком", в якому кожній дійовій особі відведено належне місце і чітко обкреслений круг обов'язків в повсякденних умовах і надзвичайних ситуаціях. Врешті-решт титул правителя в суверенному королівстві організму відійшов до мозку – головному і спинному.

Але при кожному королі, як правило, існує таємний радник, влада якого дуже велика. Цим сірим кардиналом, що вважає за краще триматися в тіні, і є ендокринна система.

Ендокринна система так ретельно оберігала свої секрети, що була відкрита ученими лише на початку ХХ в. Правда, трохи раніше дослідники звернули увагу на дивні невідповідності в будові деяких органів. По вигляду такі анатомічні утворення нагадували залози, а значить, повинні були виділяти певні рідини ("соки", або "секрети"), подібно тому як слинні залози виробляють слину, слізні – сльози і т.п. Але не виділяли! Учені не знайшли ні "соків", ні спеціальних вивідних проток, по яких проведена рідина звичайно витікає назовні. Напрошувалося неймовірне припущення: загадкові органи були. зайвими!

Проте життя свідчило про зворотне. Якщо "неправильні залози" ушкоджували або випадково видаляли під час операції, організм людини приходив у важкий розлад.

Учені – історики затверджували, що про органи ендокринної системи на Сході знали ще в глибокій старовині і шанобливо величали їх "залозами долі". На думку східних тих, що лікарюють, ці залози були приймачами і трансформаторами космічної енергії, що вливається в невидимі канали (чакри) і підтримуючої життєві сили людини. Вважалося, що злагоджену роботу "залоз долі" можуть розладнати катастрофи, що відбуваються по волі злої долі.

Події ХХ сторіччя підтвердили пророцтва лікарів і мудреців далекого минулого. Після Першої світової війни в Росії і Німеччині учені зафіксували небачений раніше зростання захворювань токсичним зобом і цукровим діабетом, що свідчать про порушення функцій ендокринної системи. Під час Другої світової війни після сильних бомбардувань британських міст у багатьох англійців розвинулася хвороба щитовидної залози, яку лікарі охрестили "зобом бомбосховищ".

Взагалі Ендокринна система – система залоз, що виробляють гормони, і виділяючих їх безпосередньо в кров. Ці залози, звані ендокринними або залозами внутрішньої секреції, не мають вивідних проток; вони розташовані в різних частинах тіла, але функціонально тісно взаємозв'язані. Ендокринна система організму в цілому підтримує постійність у внутрішньому середовищі, необхідне для нормального протікання фізіологічних процесів. Крім цього, ендокринна система спільно з нервовою і імунною системами забезпечують репродуктивну функцію, зростання і розвиток організму, освіту, утилізацію і збереження ("про запас" у вигляді глікогену або жирової клітковини) енергії.

Ендокринна система - це одна з трьох контролюючих систем організму. Сучасна наука розглядає цю систему в єдності з нервовою і імунною. При цьому, нервовій ситемі справедливо відводиться очолююча роль.

Кожна ендокринна освіта має свій специфічний функціональний об'єм, і бере участь в діяльності певних структур організму (органів, тканин...). Впливи ендокринних утворень і внутрішніх органів двонаправлено (взаємно).

"Біологічна роль ендокринної системи тісно пов'язана з роллю нервової системи; ці дві системи взаємно координують функцію інших (нерідко розділених значною відстанню органів і органних систем. Відмінною рисою ендокринної системи є те, що вона здійснює свій вплив за допомогою ряду речовин - гормонів. Химічеськ гормони є різнорідною групою; різноманіття представлених ними речовин включає стероиды, похідні амінокислот, пептиди і білки. Їх загальною особливістю служить те, що вони виробляються в спеціальних органах - ендокринних залозах (залозах без вивідних проток) або в компактних групах кліток, наприклад в островковых клітках підшлункової залози, інтерстиціальних клітках Лейдіга в семенниках і клітинних групах слизистої оболонки дванадцятипалої кишки (секретин) і в гіпоталамусі (АДГ, окситоцин, і т.д.) - і переносяться кров'ю до більш менш віддалених органів. Вони надають на ці органи-мішені специфічну дію, яка, як правило, не здатні відтворити інші речовини".

2. Образ духовного життя

Духовну сферу суспільного життя відрізняють яскраво виражені багатоплановість і різноманітність. Людство змогло виробити немало способів духовного збагнення і освоєння миру: науковий, естетичний, етичний, релігійний і т.д. Кожний з них схоплює лише якусь частину реальності, точніше, дає певний ракурс бачення світу, що дозволяє відшукати в останньому якесь значення і встановити причетність людини до цього значення. А всі разом вони утворюють своєрідну системну єдність, в якій явно є видимим як істотні відмінності способів духовного освоєння миру, так і їх взаимодополнительность, внутрішній взаємозв'язок.

Під духовним життям суспільства звичайно розуміють ту область буття, в якій об'єктивна, надіндивидуальна реальність дана не у формі протистоячої нам наочної дійсності, а реальності, присутньої в нас самих, що є невід'ємною частиною особи людини.

Як бачимо, вже в спробі визначення духовного життя відразу з'являється суперечність: неначебто дух, ідеальний початок не існують самі по собі, зовні людини, але в той же час вони — надіндивидуальні, всезагальні, об'єктивні, тобто від людини неначебто і не залежать. Цей незрозумілий статус таких ідеальних почав, як Істина, добро, Краса і ін., і складає суть "проблеми духу", завжди що користувалася особливою увагою філософів.

Оскільки духовне життя людства відбувається і відштовхується все-таки від життя матеріальної, то і структура її багато в чому аналогічна: духовна потреба, духовний інтерес, духовна діяльність, створена цією діяльністю духовні блага (цінності), задоволення духовної потреби і т.д.Крім того, наявність духовної діяльності і її продуктів необхідна породжує особливий рід суспільних відносин — естетичних, релігійних, етичних і т.д.Варто помітити при цьому, що спочатку суспільство прямо формує у людини лише самі елементарні духовні потреби, що забезпечують його соціалізацію. Духовні ж потреби більш високого порядку — в освоєнні якомога більшої частини багатств світової культури, участі в їх створінні — суспільство може формувати лише побічно, через систему духовних цінностей, що служать орієнтирами в духовному саморозвитку індивідів.

Що ж до самих духовних цінностей, навкруги яких складаються відносини людей в духовній сфері, то цим терміном звичайно указують на соціально-культурне значення різних духовних утворень (ідей, норм, образів, догм і т.д.). Причому в ціннісних представленнях людей неодмінно присутній якийсь предписательно-оцінний елемент.

Людство давно з'ясувало, що в будь-яких битвах найнадійніша армія — професійна. В битвах ідейних — ситуація та ж. Основні форми існування духу (ідеї, теорії, образи, норми і т.д.) з часу виникнення перших класових суспільств проводяться професіоналами. Термін "духовне виробництво" — не метафора, а цілком реальне явище.

Під духовним виробництвом звичайно розуміють виробництво свідомості в особливій суспільній формі, здійснюване спеціалізованими групами людей, професіонально зайнятих кваліфікованою розумовою працею.

- ідеї, теорії, образи, духовні цінності;

- духовні суспільні зв'язки і відносини індивідів;

- сама людина, оскільки він, окрім іншого, — істота духовна.

Структурно духовне виробництво розпадається на три основні види освоєння дійсності: наукове, естетичне, релігійне. Такий опис видів духовного виробництва не співпадає з прийнятою в нашій філософській традиції схемою з шести форм суспільної свідомості (політика, право, мораль, мистецтво, наука, релігія). Політика, право і мораль не є "галузями" духовного виробництва. Мораль — тому що не є створенням професіоналів, ідеологів. Ми не знайдемо в історії жодної моральної норми, винайденої і упровадженої в життя професіоналом. Навіть заповіді Хріста не "убий", не "вкради" — це фіксація принципів, стихійно вироблених моральною практикою, тобто цей стихійний винахід людства, а не результат діяльності професіонала.

Отже, політичні і правові відносини між людьми складаються в першу чергу з приводу реальної державної влади, а не понять про неї. А держава з його апаратом, урядовцями, арміями, судами і в'язницями — явище як там не є саме матеріальне. Тому політичні, рівно як і правові, відносини в основі своїй матеріальні.

Отже, що залишається за власне духовним виробництвом? Три види освоєння дійсності: наукове, естетичне і релігійне. Звідси три види духовного виробництва. Тут в наявності виробництво, так би мовити, в чистому виді ідей, образів, уявлень, а також відповідних зв'язків і відносин між людьми. Кожний з цих трьох видів освоєння дійсності створює свій, особливий, неповторний, і що саме, мабуть, важливе — цілісний мир. В будь-якому з цих трьох ідеальних світів дійсність представлена (відображена) цілком, повністю, без вилучень.


 
 

Цікаве

Загрузка...