WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Уявлення про гострі і хронічні професійні інтоксикації. Інтоксикація пестицидами, ртуттю, свинцем та його сполуками миш’яку - Реферат

Уявлення про гострі і хронічні професійні інтоксикації. Інтоксикація пестицидами, ртуттю, свинцем та його сполуками миш’яку - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Уявлення про гострі і хронічні професійні інтоксикації. Інтоксикація пестицидами, ртуттю, свинцем та його сполуками миш'яку
Професійні інтоксикації
У виробничих умовах часто користуються речовинами, які справляють токсичну дію. Це, зокрема, розчинники, фарби, інсектофунгіциди, різні хімічні елементи, неорганічні та органічні сполуки. Потрапляючи в організм, багато з них беруть участь у біохімічних реакціях, які відбуваються в клітинах і тканинах. Вони порушують обмінні процеси і спричинюють структурні та функціональні зміни в організмі. Промислові отрути проникають в організм через органи дихання і шкіру, значно рідше - через травний тракт. Знешкодження токсичних речовин відбувається в різних органах, та основна роль в їх нейтралізації належить печінці.
Характер дії токсичних речовин на організм людини залежить від їх хімічної структури, фізичних властивостей, концентрації, тривалості контакту і шляхів надходження. За клінічною картиною розрізняють гостру, підгостру та хронічну інтоксикації.
Отруєння свинцем
Свинець належить до найпоширеніших промислових отрут. Контакт із свинцем відбувається під час плавлення свинцевої руди, загартовування металевих виробів, покриття електричного кабелю, виготовлення куль, в акумуляторному та друкарському виробництвах. Свинець широко застосовують для захисту від рентгенівських та іонізуючих променів.
У побуті отруєння свинцем може виникнути внаслідок вживання харчових продуктів, які зберігаються в глиняному посуді, покритому свинецьумісною поливою, а також пиття води, що тече по свинцевих трубах, та вживання продуктів, забруднених свинцем. Допустима концентрація свинцю в робочих приміщеннях становить 0,01 мг/м3.
Патогенез. У виробничих умовах свинець і його сполуки проникають в організм головним чином через органи дихання, рідше - через травний канал та ушкоджену шкіру (свинцеві мазі, примочки, грим).
Свинець усмоктується в дихальних шляхах, звідки швидко надходить у кров, минаючи печінковий бар'єр. У крові одна частина свинцю акумулюється в еритроцитах і лейкоцитах, а інша зв'язується з білками плазми. Місцем його депонування є кістки, печінка, нирки, м'язи.
До основних симптомів свинцевої інтоксикації належать:
1) свинцевий колорит - своєрідне землисто-бліде забарвлення шкіри, яке зумовлене анемією, спазмом судин шкіри, а також збільшенням у крові вмісту порфірину, який спричинює гіперпігментацію;
2) свинцева облямівка - лілово-сіра смужка навколо ясен і зубів (механізм її утворення пов'язують з відкладенням сірчистого свинцю, який утворюється внаслідок взаємодії свинцю, що виділяється із слиною, і сірководнем ротової порожнини);
3) ретикулоцитоз - понад 1 %, як прояв посиленого еритропоезу;
4) поява в крові еритроцитів з базофільною зернистістю (понад 15 на 10 000 еритроцитів);
5) вміст свинцю в сечі понад 0,04 мг/л.
У клінічній картині свинцевої інтоксикації спостерігаються такі синдроми: астенічний, астеновегетативний, свинцевий поліневрит, енцефалопатії, анемічний, абдомінальний, печінковий, нирковий, серцево-судинний.
Астенічний синдром характеризується виникненням головного болю, запаморочення, швидкої стомлюваності, порушення сну, зниження пам'яті, млявості, емоційної лабільності.
Іноді уражуються м'язи - розгиначі ніг, що призводить до розвитку симптому висячої ступні.
Синдром енцефалопатії характеризується виникненням свинцевого менінгіту, психозу, нападів, подібних до епілепсії.
Анемічний синдром характеризується розвитком ретикулоцитозу, появою у крові еритроцитів з базофільною зернистістю. Часто виникають анізоци-тоз і пойкілоцитоз. Пізніше виявляється помірне зменшення гемоглобіну.
Абдомінальний синдром проявляється відсутністю апетиту, солодким присмаком у роті, переймоподібним болем у животі, не пов'язаним із вживанням їжі, закрепами, печією, відрижкою, інколи блюванням. Найтяжчим проявом інтоксикації свинцем є свинцева коліка.
Для неї характерна тріада симптомів:
1) різкий переймоподібний біль у животі;
2) стійкий закреп;
3) артеріальна гіпертензія.
Насамперед треба припинити контакт із свинцем (переведення на іншу роботу). Здійснюють також заходи, спрямовані на мобілізацію свинцю з депо і виведення його з організму. Призначають препарати йоду (калію йодид). Останнім часом застосовують високоефективні засоби, що сприяють активному виведенню свинцю, зокрема тетацин-кальцій у вигляді таблеток або 10 % розчину по 20 мл для внутрішньовенного введення. Таблетки ЕДТА приймають по 250-500 мг під язик, до 2 г на добу (через 1 добу). Курс лікування становить 10-20 діб. Найефективнішим засобом, який швидко знімає напад свинцевої коліки, є пентацин. Внутрішньовенно дуже повільно вводять 5 % розчин пентацину по 20 мл упродовж ЗО діб з перервою 4-5 тиж. У деяких випадках призначають 5 % розчин унітіолу по 5-8 мл 1 раз на добу. Хворим на хронічну свинцеву інтоксикацію протипоказані снодійні препарати з групи барбітуратів, а також тривале вживання сульфаніламідних препаратів.
У випадках свинцевої анемії призначають препарати заліза: фероплекс, ферамід, тардиферон, сорбіфер, гемостимулін (всередину) та ферумлек -внутрішньом'язово по 2 мл. Уведення заліза супроводиться прийманням соляної або аскорбінової кислоти.
У разі токсичного свинцевого гепатиту призначають глюкозу з інсуліном, ліпотропні речовини (ліпостабіл, ліпокаїн, есенціале), гепатопротек-тори (гепабене, гепатофальк, карсил, ліобіл, гептрал).
За наявності астенічного стану доцільно призначати загальнозміцню-вальну терапію, внутрішньовенне введення глюкози з вітаміном Вх та аскорбіновою кислотою.
Під час свинцевої коліки застосовують теплі ванни, грілки, ін'єкції атропіну сульфату, кальцію хлориду, калію броміду (10 мл 10 % розчину). Для поліпшення функції кишок застосовують сифонні, олійні, гіпертонічні та мильні клізми.
Хворим із свинцевою інтоксикацією рекомендують курортне лікування із застосуванням сірководневих ванн (Любінь Великий, Немирів Львівської області).
Важливим заходом профілактики свинцевих інтоксикацій є заміна свинцю на менш токсичні речовини.
Робітники, які працюють із свинцем, повинні користуватися респіраторами, дотримуватись правил особистої гігієни.
Цінним лікувально-профілактичним заходом є періодична вітамінізація їжі з обов'язковим щоденним вживанням протягом 1 міс щороку аскорбінової кислоти.
Профілактичні медичні огляди осіб, які працюють зі свинцем і його сполуками, проводять через кожні 3-6 або 12 міс.
Отруєння хлорорганічними сполуками (пестицидами)
Хлорорганічні сполуки застосовують у сільському господарстві для боротьби зі шкідниками зернових, овочевих і польових культур та плодових дерев. Їх використовують у вигляді аерозолів, дуетів, розчинів. В організм людини проникають головним чином через органи дихання, травний тракт, шкіру.
Якщо хлорорганічні сполуки потрапляють в організм через органи дихання, цепроявляється появою нежитю, почервоніння слизових оболонок очей і зіва, носових кровотеч, кашлю.
У хворих спостерігають різку слабкість у ногах, головний біль, запаморочення, нудоту, блювання, підвищення температури тіла до 39 °С. Інколи відзначають загальмованість, посіпування м'язів рук і ніг, тремор. Відтак приєднуються задишка, ціаноз, серцева недостатність, атаксія. У периферійній крові виявляють лейкопенію, відносний лімфоцитоз, збільшену ПІОЕ. У сечі знаходять білок.
Під час гострого отруєння хлорорганічними сполуками потерпілого виводять із забрудненої атмосфери. Слід негайно очистити шкіру, промити слизові оболонки 2 % розчином натрію гідрокарбонату або ізотонічним розчином натрію хлориду. У разі нежитю та чхання у ніс треба закапати 2- З % розчин ефедрину гідрохлориду. За наявності виснажливого кашлю хворому дають випити тепле молоко з 2 % розчином натрію гідрокарбонату (V4 чайної ложки на одну склянку молока) або напій з лужною мінеральною водою (Поляна, Поляна Квасова, Лужанська). Усередину призначають кодеїн,

 
 

Цікаве

Загрузка...