WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Інтерактивні технології навчання в курсі «основи безпечної життєдіяльності» - Реферат

Інтерактивні технології навчання в курсі «основи безпечної життєдіяльності» - Реферат


Реферат на тему:
Інтерактивні технології навчання в курсі "основи безпечної життєдіяльності"
Школа - це модель суспільства. І говорячи про рівність, волю, дотри-мання прав, ми забуваємо про те, що в кожній конкретній школі, конкрет-ному п'ятому, восьмому, одинадцятому класі дитина залишається одиницею процесу, безликим об'єктом, І що не може або не хоче говорити. Заговорити з учнем як з партнером, не опускатися, а піднятися на рівень дитини - мета інтерактивних технологий навчання.
Поставте особистість дитини в центр своєї діяльності, станьте посередни-ком у взаємодії суб'єктів навчання - і ви відчуєте, що працювати складно, але необхідно. У чому ж специфіка предмета ОБЖ і застосування інтерактивних технологій у цьому курсі? І. К. Журавльов виокремлює три І типи навчальних предметів, у кожному з яких домінує один з напрямів соціального досвіду, що передається через зміст освіти.
Перший тип (фізика, хімія, біологія, географія, історія, астрономія) - основний компонент - наукові знання.
Другий тип (мови, математика, креслення, фізкультура, технологія) - формування умінь і навичок.
Третій тип (література, музика, образотворче мистецтво) - емоційно-ціннісні стосунки, формування досвіду взаємин.
Навчальний предмет ОБЖ не вписується в жодну з цих груп: кожен компонент змісту освіти - система знань, досвід способів дії, досвід творчої взаємодії, досвід емоційно-ціннісних стосунків - мають однакове значення для розуміння ролі знань і засвоєння вмінь. Цілісний процес навчання "Основ безпечної життєдіяльності" - процес реалізації всіх елементів соціального досвіду, формування життєвих звичок і навичок здорового способу життя, досвіду поводження в складних життєвих ситуаціях, уміння жити й вижити в умовах навколишнього середовища. Професор Н. А. Смирнов визначив девіз предмета ОБЖ: "Знати, щоб вижити!" Саме на уроках ОБЖ учні можуть одержати відповіді на багато цікаво для них питань, тому навчальний матеріал не може викладатися сухо, нецікаво, формально.
Інтерактивні технології необхідні вчителям ОБЖ, можливо, більше, ніж іншим. Але що ж це за технології? У чому їхня суть?
Пасивна модель навчання (умовно)
Необхідними умовами є: підготовленість учнів до сприйняття навчального матеріалу, сприятливий психологічний клімат на уроці, відповідний рівень знань учнів. До переваг цієї моделі можна віднести: роботу з великою аудиторією, можливість викладу великого обсягу Інформації, роботу за умов відсутності в учнів підручників, цілковиту реалізацію вчителя. Безумовно, недоліками є відсутність зворотного зв'язку з аудиторією і достовірної інформації про сприйняття навчального матеріалу.
Активна модель навчання (умовно)
Для реалізації цієї моделі учень повинен бути гарним виконавцем, здат-ним відтворити навчальний матеріал під час опитування, а учитель відпра-цьовує навички спілкування з учнями в ході індивідуальної роботи, конференцій, усних опитувань, аналізу рефератів тощо. Безсумнівно, слабкою стороною цієї моделі є одномоментна робота вчителя з одним учнем, інтенсивна робота вчителя.
Інтерактивна модель навчання
Для реалізації цієї моделі необхідними умовами є: сприятливий клімат на уроці й у класі взагалі, наявність соціальних навичок, уміння учнів спіл-куватися, бажання вчителя спілкуватися з учнями "на рівних". Учитель перестає бути єдиним джерелом інформації, є рівним учасником, стає фасилітатором дії. У ході навчання за цією моделлю учень учиться робити вибір, шукати й аналізувати інформацію, захищати свою точку зору, до-бирати найбільш переконливі аргументи, а вчитель розкриває для себе нові можливості свого професійного зростання.
Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне розв'язання проблеми на основі аналізу обставин і ситуацій. Воно ефективно сприяє формуванню навичок і вмінь, виробленню цінностей, створенню атмосфери співпраці, взаємодії, дає учителю можливість стати справжнім лідером дитячого колективу. Кредо інтерактивного навчання:
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу і чую, я трохи пам'ятаю.
Те, що я бачу, чую й обговорюю, я починаю розуміти.
Коли я бачу, чую, обговорюю й роблю я одержую знання і вміння.
Коли я передаю знання іншим, я став майстром.
Для застосування інтерактивних технологій необхідно створити сприятливий психологічний клімат на уроці Наведу найбільш ефективні вправи. Для третього тематичного блок в 5-8-х класах "Серед людей" це вправа "Мій портрет у променях сонця".
Інструкція: намалюйте, будь ласка і у центрі аркуша коло. А тепер напишіть у ньому своє ім'я. Це - сонечко Спробуйте намалювати проміннячко сонця, але ці промені не зовсім зви чайні. На кожному промені напишіть свої позитивні якості. Скільки якостей, стільки променів. А тепер нижчі під сонцем намалюйте їжачка. Голки їжачка - це ті ваші якості, які ви вважаєте негативними.
Обговорення:
Які якості було писати легше?
Чому?
Чи впевнені ви в тому, що правильно оцінили свої якості?
Нагадаю, що принципово важливий, є прагнення вчителя виховати в учні) оптимістичне, активне ставлення де життя. Осад від негативних ситуації має бути усунутий, "урівноважений) загальною позитивною установкою не можна дозволити, щоб у дитині сформувалося "катастрофічне сприйняття світу".
Вправа "Бінго"
Інструкція: без допомоги ножиць тільки руками "вирізати" фігурку Бінго - силует людини. На правій руці чоловічка написати назву свого улюбленого музичного стилю; на лівій руці - своє улюблене місце відпочинку; на правій нозі - свою улюблену страву; на лівій нозі - своє хобі (захоплення); на голові - свою мрію (не наполягайте, якщо учень не вкаже один з пунктів). Обговори із сусідом по парті, з учнями із сусідніх парі Усі збіги запиши на животі Бінго зазначивши імена учнів.
Обговорення:
Чи є учні, в яких однаковими виявилися всі позиції?
У кого збіглися кілька позицій?
Одна?
Усі різні?
Про що ми можемо сказати, аналізуючи цю вправу?
Що допомагає пізнати одне одного;
Після виконання цієї вправи можна перейти до викладу матеріалу з теми"Спілкування. Толерантність".
Мозковий штурм - цікавий прийом що дозволяє визначити початковий рівень знань учнів з предмета й викладати новий матеріал, коригуючи ТІ доповнюючи їх. Під час проведення мозкового штурму всі версії, висловлені учнями, мають бути відзначення та взяті до уваги, якими б смішними

 
 

Цікаве

Загрузка...