WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Перша допомога: синці, порізи, рани, кровотечі, забої, вивихи, переломи - Реферат

Перша допомога: синці, порізи, рани, кровотечі, забої, вивихи, переломи - Реферат

ситуації, коли при падінні з висоти чи внаслідок сильного удару по череву (ногою, велосипедом і т. д.) у людини пошкоджуються різні життєво важливі органи: печінка, селезінка, нирки, сечовий міхур. Виникає так звана внутрішня кровотеча, коли кров з пошкодженого органу починає заповнювати черевну порожнину.
Свідчити про внутрішню кровотечу може зовнішній вид потерпілого (сильна блідість шкірного покрову, липкий холодний піт, часте поверхневе дихання, частий і слабкий пульс).
Людину, яка отримала таку серйозну травму, треба негайно покласти та надати їй напівсидяче положення. Головне - спокій, любий рух може посилити кровотечу. На черевну частину потрібно покласти поліетиленовий пакет з льодом чи снігом, пляшку з холодною водою і т. п., іншими словами, що буде під руками. Потерпілого необхідно якомога скоріше доставити в хірургічний стаціонар.
Забої та вивихи
Напевне, цей вид пошкоджень найбільш часто зустрічається в дітей. Знайомі ситуації: поліз на браму -впав, їхав на велосипеді - наштовхнувся на стовп, грав в футбол - вдарили по нозі, біг по лісовій галявині - підвернув ногу, швидко біг по шкільному коридору - вдарився в двері, просто впав і т.д.
При забоях виникає підшкірний крововилив, який через деякий час перетворюється на синець. Для зменшення крововиливу, болі та набряку на травмовану частину слід накласти холодну примочку чи целофановий пакет із снігом чи льодом. Також допомагає в таких випадках свинцева примочка, яку завжди можна купити у аптеці. Якщо ж її немає поруч, то можна ви-користовувати звичайну газету, намочену холодною водою.
При вивиху, так як і при забої, суглоб припухає. Потерпілий відчуває сильний біль, не може поворушити кінцівкою. Полегшити цей стан можуть примочки і холод. Крім того треба накласти фіксуючу пов'язку, краще всього еластичним бинтом, щоб забезпечити нерухомість потерпілого суглобу. Ні в якому разі не намагайтесь самі виправляти вивих, а, надавши необхідну допомогу, негайно доставте потерпілого у найближчий травмопункт.
Іноді при забої голови людина втрачає свідомість, з'являється блювання, бліде обличчя, хоча ніяких синців може і не бути. Це значить, що у нього стався струс мозку. Потерпілого необхідно покласти у постіль, забезпечити йому повний спокій, на голову покласти пакет з льодом і негайно викликати лікаря.
За зовні не тяжкою травмою можуть ховатися тяжкі пошкодження. І не тільки струс головного мозку, також тріщини, і переломи. Тобто, щодо любої травми треба проконсультуватися у хірурга.
Переломи
Розрізняють два види переломів: відкриті (частки кісток проривають шкіру і їх видно з зовні) і закриті.
Признаки перелому кісток: різкий біль, припухлість, кровопідтік в місці травми, неможливість створювати нормальні рухи, іноді незвичний вид пошкодженої кінцівки.
В першу чергу постраждалій кінцівці треба забезпечити нерухомість для того, щоб не сталося подальшого зміщення кісток. Тим самим виключається можливість додаткового травмування кровоносних судин і нервових стволів. Крім того надання нерухомості зменшує біль в кінцівці і запобігає розвитку шоку у потерпілого.
Якщо вам коли-небудь доведеться надавати першу допомогу при переломі, то навряд чи під руками будуть стандартні шини. Перелом - це завжди несподіванка, тому багато буде залежати від вашої винахідливості. Імпровізованою шиною може стати частина дошки, лижна палка, гілка дерева, шматок картону і т. д. Шина повинна бути такої довжини, щоб вона могла захопити не менше двох суглобів - вище і нижче перелому. Нап-риклад, при переломі кісток плеча шиною захоплюють плечовий і ліктьовий суглоби, а при переломі кісток голені вона повинна захопити колінний і гомілковостопний. Виключення із цього правила - переломи стегна. Тут зазвичай фіксують три суглоби.
При відкритому переломі перш за все потрібно обробити рану і накласти пов'язку, тільки потім починати накладати шину.
Під шину обов'язково слід покласти яку-небудь м'яку прокладку - вату, марлю, чисті ганчірки чи білизну. Це робиться для того, щоб запобігти неприємному тиску шини на поверхню шкіри.
Може статися, що під руками не буде підходящого матеріалу для виготовлення шини. Як діяти у цій ситуації? Якщо постраждала рука, прибинтуйте її до тулуба, а якщо нога - то зв'яжіть її зі здоровою ногою. Як бачите, людське тіло також може виступати в ролі імпровізованої шини.
При падінні на спину або з висоти у людини може статися перелом хребта. В таких випадках іноді пошкоджується спинний мозок з послідуючим розвитком паралічу обох ніг і усіх кінцівок (в залежності від того, на якому рівні пошкоджений спинний мозок). Якщо виникає хоча б найменша підозра про перелом хребта - постраждалого треба покласти на дерев'яний щит, широку дошку чи двері, а під коліна йому покласти невеликий валик, наприклад, з одягу. Так само роблять і при переломі тазу. Транспортувати постраждалого до лікарні можна тільки на такому "ложі".
Зменшити біль допомагають широко відомі ліки - амідопірин, анальгін, ацетилсаліцилова кислота. Якщо вони будуть під руками, обов'язково дайте прийняти їх в першу чергу.
І ще. Перенесення травмованого намагайтесь здійснювати обережно і акуратно. Носильникам не можна йти в ногу, інакше таке транспортування перетвориться на справжню муку для постраждалого, від цього він навіть може втратити свідомість.
Використана література
1. Український реферативний журнал "Джерело". Сер 1. Природничі науки. Медицина.- : , 2001.-
2. Олеарчик Андрій Всесвіт хірурга.- Львів: Медицина світу - МС, 2006.- 800 с.
3. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна №494.- Харків: Основа, 2000.- 93с.- (Медицина; Вип.1)
4. Сердюк Александр Андреевич Глубинная медицина.- Запорожье: Дикое Поле, 2003.- 216с.
5. Бейн Э.С., Бурлакова М.К., Визель Т.Г. Восстановление речи у больных с афазией.- М.: Медицина, 1982.- 184с.
6. Соціальна медицина та організація охорони здоров'я.- Львів: Новий Світ-2000, 2004.- 376с.

 
 

Цікаве

Загрузка...