WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Перша допомога: синці, порізи, рани, кровотечі, забої, вивихи, переломи - Реферат

Перша допомога: синці, порізи, рани, кровотечі, забої, вивихи, переломи - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Перша допомога: синці, порізи, рани, кровотечі, забої, вивихи, переломи.
Синці, порізи, рани
Обставини, які приводять до цих травм, відомі усім: вдарив молотком по пальцю, вдарив сокирою по нозі, порізав руку гострим ножем чи випадково розбитою банкою, колючки в руці чи нозі, прищемив палець дверима, поранив осколком скла босу ногу і т. д. Що поробиш, такі травми не можна попередити. Звісно, треба намагатися, щоб їх було якомога менше...
Для таких випадків необхідно мати хоча б мінімальний набір засобів для надання першої невідкладної допомоги: настойка йоду, вата, бинт, бактерицидний пластир, мікропласт для заклеювання невеликих ділянок пошкодженої шкіри.
Серйозніша травма потребує застосування індивідуального перев'-язочного пакету, кровоспинного джгуту. Коли йоду чи "зеленки" немає, замість них можна застосувати одеколон.
Запам'ятайте. Водою промивати рану не слід. В ніякому разі не можна прикладати до неї землю чи брудне листя, це може викликати тяжкі захворювання, такі, як газова гангрена і правець. Кожне, навіть саме маленьке пошкодження шкіри, якщо його вчасно не продезинфікувати, може призвести до виникнення гнійної інфекції. Отже, не можна залишати без уваги навіть самий маленький поріз, його необхідно одразу продезинфікувати.
Якщо рана більш глибока чи сильно забруднена, то після накладення пов'язки потерпілого необхідно одразу доставити в медичну установу. Там йому нададуть кваліфіковану допомогу.
Кровотечі
Кровотеча - грізний супутник поранень, переломів кісток, а також деяких захворювань. Найбільш небезпечні артеріальні кровотечі, коли світло-червона кров витікає із рани поштовхами (пульсує струмками). Через короткий проміжок часу кровотеча може стати небезпечною для життя лю-дини. При венозній кровотечі кров має темно-вишневий колір і витікає переривистими струмками.
Велика втрата крові приводить до порушення життєво важливих цього людина може втратити свідомість.
В подібних випадках при наданні першої допомоги треба діяти особливо швидко і рішуче. Основне завдання - негайна зупинка кровотечі і раціональне перерозподілення циркулюючої крові таким чином, щоб забез-печити краще кровопостачання головного мозку і серця. Останнє досягається дуже простим прийомом. Для цього пошкодження кінцівку необхідно одразу підняти. Тоді кров швидше тече у напрямку головного мозку і серця.
Невелику кровотечу частіші усього усувають за допомогою тиснутої пов'язки. Зручніше усього використати індивідуальний перев'язувальний пакет чи звичайний стерильний бинт. Якщо крізь пов'язку протекла кров (менше ніж через 15 хвилин), то зверху треба накласти ще одну тиснучу пов'язку, по можливості більш тугу, ніж перша.
При пошкоджені великої кров'яної судини часткова зупинка кровотечі може бути здійснена моментально - шляхом притискання судини вище місця розриву. Судин; до кістки притискають пальцями кулаком чи краєм долоні.
Але цей прийом ефективний лише на 5-10 хвилин, не більше, і є лише допоміжним засобом короткочасної зупинки кровотечі де накладення джгуту. При відповідних навичках шляхом ручного при тискання вдається успішно зупинити кровотечу з плечової стегнової артерії.
Найбільш надійним засобом зупинки сильної кровотечі є накладення кровоспинного джгуту Правда, його можна накладати тільки на кінцівки. Джгут накладають вище рани, як можна ближче до пошкодженого місця для того, щоб обмежити обезкровлення постраждалої кінцівки найменшої ділянкою. При накладенні джгуту під нього обов'язково підкладають м'яку матерію або одежу потерпілого, тоді він не буде врізатися і шкіру. Травмовану кінцівку піднімають, потім джгут розтягують і накладають у вигляді спіралі з 4-5-6 витків. При цьому самий перший виток має бути більш тугим. Кінці джгуту фіксують за допомогою присутніх на ньому спеціальних пластмасових кнопок (ґудзиків).
В польових умовах для цього нерідко приходиться застосовувати імпровізовані джгути: краватку, ремінь, косинку, шарф і т.д. їх накладають у виді широкої смужки і зав'язують так, щоб на кінці утворювалась петля, в яку вводять коротку палку чи що-небудь у цьому роді, після чого роблять закрутку. Кінець палки слід добре закріпити, інакше закрутка ослабне і кровотеча знову почнеться.
Вибираючи підручний матеріал для імпровізованого джгуту, нама-гайтесь не використовувати мотузки, дріт, шнурки від взуття, так як при затягуванні вони сильно врізаються в шкіру, можуть привести до омертвіння тканин. До речі, подібних явищ треба остерігатися і при використанні стандартного кровоспинного джгуту. Його можна затягувати рівно на стільки, щоб зупинилася кровотеча та пропав пульс нижче місця накладення, і не більше того. Через ті ж міркування джгут не можна тримати в затягненому положенні більше ніж 1, 5-2 години. Щоб не сталося фатальної помилки, потрібно на видному місці поверх джгуту закріпити записку, в якій вказати час і дату його накладення. Наприклад: 16 годин 10 хвилин 15 серпня. Якщо за 1, 5-2 години потерпілого не встигли довести до лікарні, джут необхідно ослабити на 5-20 секунд. Цього часу цілком достатньо, щоб відділи кінцівок, розташовані нижче пошкодження, отримали деяку порцію крові необхідну для їх живлення, і тоді омертвіння можна уникнути.
Бувають кровотечі із внутрішніх органів. Одне із самих небезпечних - легеневе - утворюється внаслідок пошкодження легень, наприклад зламаним ребром чи ножем, при падінні з висоти. Постраждалий кашляє, виділяючи пі-нисту вологу. Одночасно поширюється сильний віддих.
І тут треба діяти швидко і рішуче. У відкриту рану ззовні проникає атмосферне повітря, яке здавлює легеневу тканину. Від цього людина може швидко загинути, якщо їй не надати швидку і вірну долікарську допомогу. На відкриту рану грудної клітини необхідно швидко накласти пов'язку, яка не пропускає повітря. Для цього можна використовувати наприклад, прорезинену обгортку індивідуального пакета. Пов'язку слід добре закріпити лейкопластирем чи бинтом.
Бувають

 
 

Цікаве

Загрузка...