WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Виробничі шкідливості, методи захисту від їх негативного впливу - Реферат

Виробничі шкідливості, методи захисту від їх негативного впливу - Реферат

опіки.
Запобігти враженню хлором можливо за допомогою індивідуальних засобів захисту (протигаз, кисневий ізолюючий прилад, спеціальний захисний костюм, гумові чоботи, рукавиці).
Необхідно зазначити, що шкідливі речовини можуть проникати до організму через органи дихання, шлунково-кишковий тракт, шкіряні покрови та слизові оболонки.
Проникнення цих речовин в організм людини у великих концентраціях нерідко призводить до гострих отруєнь.
Слід знати заходи щодо зниження несприятливого впливу хімічних речовин:
розробка нових технологічних процесів, які виключають використання шкідливих хімічних речовин, заміна шкідливих речовин менш шкідливими (метиловий спирт замінюється бутиловим, заборонено використання ртуті при виробництві капелюхів, заміна жовтого фосфору червоним при виробництві сірників та ін);
встановлення концентрації хімічних речовин у сумішах (бензол як розчинник у лаках має становити 10% рідкої частини лаку, кількість миш'яку в кислотах для травлення металу має сягати не більше 0,2%);
комплексна механізація та автоматизація, дистанційне управління технологічними проектами;
удосконалення технологічних процесів (застосування безперервних технологічних процесів, автоматичний контроль за ходом технологічного процесу);
раціональне планування цехів і устаткування (ізоляція шкідливих цехів);
влаштування місцевої вентиляції;
використання індивідуальних засобів захисту;
контроль за станом повітряного середовища на робочих місцях;
токсикологічна експертиза і гігієнічна стандартизація всіх хімічних речовин.
На сьогоднішній день шум є одним з найшкідливіших факторів, притаманних нашій цивілізації.
Виробничий шум - це сукупність різних за силою і частотою звуків, що виникають у повітряному середовищі та безпосередньо впливають на працездатність.
Необхідно зазначити, що джерелами шуму є: транспорт, насоси, двигуни, пневматичні та електричні інструменти, верстати, будівельна техніка тощо.
Деякі технологічні процеси пов'язані з шумом (клепання, карбування, обрубка, вибивка лиття, робота на ткацьких верстатах, випробовування авіадвигунів тощо).
Норми шуму наведені у табл. 3.4.
Таблиця 3.4
ДОПУСТИМІ РІВНІ ЗВУКОВОГО ТИСКУ, РІВНІ ЗВУКУ ТА ЕКВІВАЛЕНТНІ РІВНІ ЗВУКУ НА ПОСТІЙНИХ РОБОЧИХ МІСЦЯХ (ГОСТ 12.1.003-83) ТА В ГРОМАДСЬКИХ БУДІВЛЯХ
(ГОСТ 12.1.036-81)
Приміщення, робочі місця та робочі зони Рівні звукового тиску (дБ) в смугах із середньо геометричними частотами (Гц) Рівні звуку та еквівалентні рівні звуку ДБА
65 125 250 500 1000 2000 4000 8000
Приміщення програмістів обчислювальних машин 71 61 54 49 45 42 40 38 50
Приміщення, управління, робочі кімнати 79 70 68 63 55 52 50 49 60
Постійні робочі місця та робочі зони у виробничих приміщеннях підприємств 99 92 86 83 80 78 76 74 85
За частотою звукові коливання поділяють на три діапазони: інфразвукові з частотою менше 20 Гц, звукові - від 20 до 20000 Гц та ультразвукові - більше 20000 Гц.
Органи слуху людини сприймають звукові коливання в інтервалі частоти від 20 до 20000 Гц та відчувають зміни гучності 61 дБ. Вухо людини сприймає шум до 130 дБ; при 150 дБ шум для людини нестерпний.
Нормою виробничого шуму є рівень звуку до 85 дБ.
Рівень шуму на робочих місцях потрібно контролювати не менше одного разу за рік.
Вимірювання шуму на робочих місцях здійснюється шумовимірювачами та аналізаторами спектра шуму згідно з ГОСТ 12.1.050-86 "ССБТ. Методы измерения шума на рабочих местах".
Слід знати, як впливає шум на організм людини. У робітників, які мають справу з гуркотливими машинами та механізмами, виникають стійкі порушення слуху, у тому числі глухуватість і глухота. Проте тривала дія шуму впливає не лише на слух, вона робить людину нервовою, погіршує її самопочуття, знижує працездатність та швидкість руху, сповільнює розумовий процес. Усе це може спричинити аварію на виробництві.
У разі постійного шумового фону до 70 дБ виникає порушення ендокринної та нервової систем, до 90 дБ - порушує слух, до
120 дБ - призводить до фізичного болю, який може бути нестерпним.
Рекомендовані такі діапазони шуму для приміщень різних призначень: для сну та відпочинку 30-40 дБ, для розумової роботи - 45-55 дБ, для робітників цехів, гаражів, магазинів 56-70 дБ, в банках (службові приміщення касового вузла - 60 дБ, виробничі приміщення касового вузла - 75 дБ).
Розглянемо заходи захисту від шуму. Зниження шуму досягається використанням таких заходів:
зниження шуму в джерелі створення;
зменшення шуму на шляху поширення (за рахунок місцевої та загальної звукоізоляції, шумовлюючих екранів, поглинаючих фільтрів);
раціональне планування підприємств;
використання зелених насаджень;
застосування на машинах і механізмах неметалевих деталей, малошумного металу;
застосування індивідуальних засобів захисту (навушники, заглушки);
раціоналізація режимів праці та відпочинку;
використання глушителів шуму.
Слід знати, що захист від шуму регламентують такі документи: ГОСТ 12.1.003-83 "ССБТ. Шум. Общие требования безопасности", ГОСТ 12.1.029-80 "ССБТ. Средства и методы защиты от шума. Классификация", ГОСТ 12.1.036-81 "ССТБ. Шум. Допустимые уровни в жилых и общественных зданиях".
Ряд виробничих процесів пов'язаний з вібрацією. Вібрація - це тремтіння всього тіла чи окремих його частин внаслідок виконання певних робіт.
Необхідно знати, що джерелом вібрації є механічні, пневматичні та електричні інструменти ударної або обертальної дії, обладнання, яке встановлено без достатньої амортизації та віброізоляції, а також транспортні та сільськогосподарські машини.
Розрізняють вібрацію загальну та місцеву. Загальна вібрація викликає тремтіння всього тіла людини, місцева - залучає до коливання тільки окремі частини тіла (руки, передпліччя, ноги).
Слід знати, який вплив на людину чинить вібрація.
Вібрація завдає великої шкоди здоров'ю людини - від перевтоми організму та незначних змін функцій організму до струсу мозку, розриву тканин, порушення серцевої діяльності, нервової системи, деформації м'язів, кісток, порушення чутливості шкіри, кровообігу та ін.
Вібрації частотою понад 200 Гц перевантажують нервову систему людини, потребують підвищеного психічного напруження.
Систематичний вплив на людину загальних вібрацій може бути причиною вібраційної хвороби. Локальнівібрації викликають деформацію та зменшення рухомості суглобів.
Гігієнічна оцінка вібрації, що впливає на людину, здійснюється згідно з ГОСТ 12.1.012-90 "ССБТ. Вибрационная безопасность. Общие требования".
Необхідно звернути увагу на заходи щодо боротьби з вібрацією. Вони поділяються на колективні та індивідуальні.
Найрозповсюдженішими інженерними методами захисту від вібрації є віброгасіння. Вібруючі машини (вентилятори, насоси, агрегати) встановлюють на окремі фундаменти. Джерела коливань ізолюють від опорних поверхонь гумовими, пружними чи комбінованими віброізоляторами.
Серед заходів індивідуального захисту виділяють: спеціальне віброзахисне взуття, рукавиці та рукавички з м'якими надолонниками.
Слід знати, що вібробезпечні умови регламентують документи: ГОСТ 12.1.012-90 "ССБТ. Вибрационная безопасность. Общие

 
 

Цікаве

Загрузка...