WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Валеологія. Функції педагога-валеолога в процесі управління здоров’ям - Реферат

Валеологія. Функції педагога-валеолога в процесі управління здоров’ям - Реферат

на яких пізніше сформуються валеологічні звички, поведінка і світогляд, що, врешті-решт, дасть змогу створити здоровий спосіб життя.
2. Формуванняпедагогом-валеологом стратегії забезпечення здорового способу життя
При розробці стратегії забезпечення здоров'я важливо розуміти, що мова йде про здоров'я людини, істоти біосоціальної, яка має свідомість.
Для здійснення своєї глобальної місії рушійної сили прогресу людина повинна мати психічне, соматичне і фізичне здоров'я. В силу не лише зовнішніх, але й внутрішніх причин, навіть за сприятливих обставин під впливом фактора часу виникають хвороби. Але не вони, а здоров'я є більш універсальною категорією.
Визначний теоретик медицини І. В. Давидовський наголошував на тому, що об'єктом медичних досліджень повинна бути здорова людина. Він вважав, що "сучасна медицина все ще перебуває переважно в сфері одиничного (індивідуального) і окремого (нозологічного). Але достатньо повне знання прийде лише при розкритті загальних, тобто принципових закономірностей..."
Відповідно, кількісна і якісна оцінка, збереження, відновлення і укріплення здоров'я людей здорових повинні стати головним завданням не лише медицини, але також і багатьох інших наук і областей практики.
Можливо, що одна з головних причин переважно лікувальної медицини - в недостатньому розвиткові теорії. В міру накопичення нового фактичного матеріалу, диференціації і появи нових напрямків все більше виникає потреба в уточненні і переосмислюванні предмета і перспектив розвитку науки. Все це вимагає нових теоретичних пошуків, так як без усталеної теорії неможливий рух вперед ані науки, ані практики.
Головним повинен бути прямий шлях до здоров'я, котрий в якості мети має збереження і відновлення здоров'я. Мета досить важлива, безумовно пріоритетна, вона широко декларується, але здійснюється набагато менш активно і планомірно, ніж лікування хвороб. Засоби досягнення цієї мети добре відомі. Це свідомість (виховання з дитинства розумного ставлення до свого здоров'я, правильний режим праці і відпочинку), рух (фізична культура, спорт і загартовування організму), раціональне харчування і деякі лікарняні засоби, що застосовуються профілактично. Однак усі ці засоби використовуються недостатньо, розробка нових засобів оздоровлення людей і методологія їхнього застосування залишають бажати кращого.
В цьому контексті велика відповідальність лягає на первинну ланку забезпечення здорового способу життя - педагога-валеолога, який повинен не лише піклуватися про додержання гігієнічних умов в навчальних закладах, правильний режим чергування праці й відпочинку, але й має подбати про створення у вихованців правильної мотивації піклування про власне здоров'я, того, що можна назвати валеологічним світоглядом. З практичних же заходів, які може і повинен забезпечувати і контролювати педагог-валеолог слід виділити насамперед розумне і виважене фізичне навантаження, валеологічно вивірену методику зайняття фізичними вправами.
Сьогодні вже не можна не визнати той тривожний факт, що поряд з онкологічними захворюваннями та СНІДом над людством нависла грізна тінь недостатньої рухової активності, або гіподинамії (від грец. гіпо - зменшений, недостатній, малий і динамос - рухливий), та породжених нею "хвороб цивілізації" (атеросклерозу, гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, остеохондрозу, ожиріння, неврозів та ряду інших хвороб). Ці захворювання вийшли на "перше місце" і в близько 50% випадків є причиною смертності населення індустріальних країн.
В природних умовах в тваринному світі боротьба за існування нерозривно пов'язана з рухом, тобто здатність до руху є природно зумовленою необхідністю. У пошуках найсприятливіших умов свого існування (місця поширення), їжі, порятунку від хижаків тварини постійно рухаються, долаючи значні відстані і "встановлюючи" рекорди швидкості.
Наші далекі предки в боротьбі за життя також перебували у постійному русі. Їх годували ноги і руки. Людина виконувала значну м'язову роботу, щоб здобути собі "хліб насущний". За тисячі років біологічна природа людини майже не змінилася, а умови життя змінилися колосально.
Науково-технічний прогрес зумовив малорухомий, психічно і емоційно напружений характер виробництва. Адже за історично короткий час (всього 50 - 60 років) частка тяжкої м'язової праці в процесі виробництва скоротилася майже у 200 разів!
Навіть діти відчувають це на собі. Збільшення навчальних програм і предметів зумовлює зростання навчального навантаження в школі і вдома. Школяр вже більшу частину доби сидить або лежить. Такий малорухомий спосіб життя особливо небезпечний у молодшому шкільному і підлітковому віці, коли закладається фундамент здоров'я на все життя. Гіподинамія зумовлює переважання процесів гальмування в центральній нервовій систем над процесами збудження, що може спричинити сповільнення фізичного і психічного розвитку школярів.
Впроваджені в США та країнах Європи загальнонаціональні програми, спрямовані на боротьбу із серцево-судинними захворюваннями внаслідок залучення населення до занять фізичною культурою, а також пропаганду і виховання навичок раціонального харчування та на відмову від шкідливих звичок, привели до значного зниження смертності.
В Японії інтенсивним фізичним тренуванням (велосипед, плавання, біг, спортивна ходьба) займається близько 80% дорослого населення. У раціоні японців переважає рослинна їжа, риба та продукти моря. І як результат - в цій країні найвища в світі тривалість життя і найнижча смертність.
Значну увагу активному відпочинку приділяє населення й інших країн.
У Канаді та США заохочується активна рухлива поведінка дорослих, дітей та підлітків у вільний від роботи та занять час. Так, у школах під час перерв, особливо під час великої обідньої перерви (lunch break), яка триває одну годину, школярам видають бадмінтонні й тенісні ракетки, м'ячі, влаштовують міні-турніри між командами класів з баскетболу, футболу, волейболу тощо.
На жаль, в Україні популярність активного руху людини значно нижча. Ми рідко можемо побачити людей, які б їхали на роботу чи навчання на велосипеді або на роликових ковзанах, спортивні майданчики і зали часто порожні. На це є об'єктивні та суб'єктивні причини. Важливим завданням педагога-валеолога як раз і є популяризація здорового способу життя, сприяння розвиткові здорової та гармонійної фізично і духовно особистості.
3. Попередження тютюнопаління, вживання алкоголю та інших наркотиків
Попередженню паління, пияцтва та наркоманії в нашій країні традиційно приділялася досить значна увага. Але акцентування на порушеннях здоров'я, які з'являються внаслідок пристрасті до наркотичних речовин часто не досягають своєї мети - створення запобіжного ефекту; у підлітків (а переважна

 
 

Цікаве

Загрузка...