WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Захист від перехідних і високих напруг - Реферат

Захист від перехідних і високих напруг - Реферат


Реферат
Захист від перехідних і високих напруг
Захист від напруги, яка виникає на металічних корусах електроустановок внаслідок пошкодження ізоляції, служить захисне заземлення, занулення, і захисне відключення.
Захисне заземлення являє собою спеціально електричне з'єднання з землею, або її еквівалентом металічних безструмних частин,які можуть бути під напругою. Зазамлення використовується в мережах напругою до 1000 В і більше. Захисне заземлення зменшує напругу на корпусі відносно землі до безпечного значення, відповідно, зменшується і струм, який проходить через тіло людини. Заземляючий пристрій складається з вироблених заземлителів: металічних труб і контурної шини, які розміщенні обов'язково в землі, за допомогою яких здійснюється надійне з'єднання з землею і утворюється малий опір проходження струму. Корпуса електроустановок приєднюються паралельно до магістральної шини, яка з6єднюється з контурною шиною.
Заземлення може бути й інших видів. В якості іншого заземлення можна використовувати металічні конструкції будинків, водопровідні труби, свинцеві кабелі і т.д. Недозволяється використовувати трубопроводи для горючих речовин, вибухо-небезпечних газів і трубопроводи, покриті ізоляцією. Опір заземляючого пристрою є основним показником, для якості захисного пристрою.
В електроустановках напругою до 1000 В, опір заземлення неповинен перевищуівти 4 Ом, а при потужності блока живлення (генераторів, трансформаторів) не більше 100 кВ·А - 10 Ом.
Контроль захисного заземлення здійснюється як перед вводом в експлуатацію, так і періодично щороку (при найбільших підсиханнях і промерзаннях землі). Вимірювання опору проводиться приладами, які вимірюють опір заземлення МС-416; МС-1103 та іншими.
Занулення - спеціальне з'єднання корпусів електроустановок з нульовим провідом від заземленого наглухо нейтралю блока живлення. Занулення встановлюється в мережах з заземленою нейтралю напругою до 1000 В,так як захисне заземлення не забезпечує достатньо надійний і повноцінний захист.
Принцип дії занулення полягає в тому, що претворюється замикання на корпус в однофазне коротке замикання, при якому спрацьовує захист (запобіжники, автомати) і електроустановка відключається. Заземлення нейтралі блоків живлення і повторні заземлення нульового провода, який встановлюється на стовпах через 200м, нормуються по значеню опору в залежності від значення напруги блока (табл.1).
ТАБЛ 1 Допустимі значення опору при зануленні (Ом).
Лінійне напруження струму, В Нейтралі генератора (трансформатора) або однофазного струму, R Повторного заземлення,
Rп
трьохфазного
однофазного Вид заземлення
загального заземлення
кожного
інші штучне
660
380
220 380
220
127 2
4
8 15
30
60 5
10
20 15
30
60
Повторне заземлення нульового провода в період замикання фази на корпус знижує напругу на корпусі відносно землі, і у випадку обриву нульового провода.При обриві нульового провода і замикання на корпус призводить до того, що напруга на обірваній частині нульовогопровода і всіх підключених до нього корпусів, і корпусів робочих установок, будуть під фазовою напругою. Але й і повторне заземлення не може повністю ліквідувати безпеку пораження електричним струмом. У зв'язку з цим потрібна прокладка нульового провода, щоб запобігти можливість його обриву.
Захисне відключення - це автоматичне відключення всіх фаз мережі, що забезпечує безпеку для людини співвідношення струма і часу його проходження при замиканнях на корпус, або зниження рівня ізоляції нижче відповідного значення. В залежності від принципу дії прилада захисного відключення, воно може захищати від ураження при однофвзному доторканні або тілики при доторканні до заземлених частин, які опинилися під напругою.
В залежності від того, що являється вхідним сигналом, на змінення якого реагує захисне відключення, застосовуються схеми: на напрузі корпусавідносно землі; на струмі замикання на землю; на напруження нульової послідовності; на напруження фази відносно землі; на струм нульової послідовності; вентельні; на постійному і змінному струмі.
Одна з схемзахисного відключення, схема на напруження корпуса відносно землі, показана на (РИС-1).
РИС-1 Схема захисного відключення при напрузі на корпусі відносно землі.
Основним елементом являється захисне реле Рз з постоянно замкнутими контактами. При замиканні на корпус одної фази, корпус опиниться під напругою, яка буде вища за допустиму, сердечник реле Рз втягується і розмикає ланку живлення котушки автоматичного виключателя АВ, в результаті електроустановка відключиться. На схемі також розміщенні такі елементи: Кз - замикаючі контакти Рз , Кк - контрольна кнопка, Rз - захисне заземлення, Rв - допоміжне заземлення.
В багатьох випадках електроприймачі мають живлення від вторинних обмоток понижаючих трансформаторів. При цьому може бути перехід високої напруги в мережі у низьку в результаті порушення цілістності ізоляції. Таке явище являє небезпеку для обслуговуючих електроустановок. В якості захисту застосовується заземлення нейтралі низьковольтної обмотки трьохфазного трансформатора через пробивний запобіжник. У випадку переходу напруги з первинної обмотки високої напруги на вторинну обмотку, пробивається запобіжник, нейтраль стає заземленою і напруга в мережі не перевищує допустиму. Якщо нейтраль заземлена, то спрацює захист і пошкоджений трансформатор відключиться. Воднофазних трансформаторах заземляються один кінець низьковольтної обмотки і корпус трассформатора.
Мала напруга (до 42 В) застосовується для живлення ручного електрофіцируваного інструмента, переносних світильників і місцевого освітлення на станках, в цілях зменшення небезпеки ураження електричним струмом. Електричне розділення мережі призводить до зниження небезпеки ураження електричним струмом за рахунок зменшення ємнісної і активної провідності між споживачем і роздільником. В якості роздільника в основному застосовують трансформатори.

 
 

Цікаве

Загрузка...