WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Повноваження міністерств та інших центральних органів державної і виконавчої влади в галузі охорони праці. Природне освітлення, його види і нормування - Реферат

Повноваження міністерств та інших центральних органів державної і виконавчої влади в галузі охорони праці. Природне освітлення, його види і нормування - Реферат

охороною праці, за погодженням з профспілками. Професійні спілки здійснюють контроль за додержанням власниками законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належного виробничого побуту для працівників і забезпеченням їх засобами колективного та індивідуального захисту. Професійні спілки мають право безперешкодно перевіряти стан умов і безпеки праці на виробництві, виконання відповідних програм і зобов'язань колективних договорів (угод), вносити власнику, державним органам управління подання з питань охорони праці та одержувати від них аргументовану відповідь.
За порушення законодавства та інших нормативних актів про охорону праці, створення перешкод для діяльності посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці і представників професійних спілок винні працівники притягаються до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної, кримінальної відповідальності.
Адміністративну відповідальність можуть нести також підприємства за порушення нормативних актів про охорону праці, невиконання розпоряджень посадових осіб органів державного нагляду з питань безпеки, гігієни праці і виробничого середовища. На них може накладатися штраф, максимальний розмір якого не може перевищувати 2 відсотків місячного фонду заробітної плати підприємства.
На власника покладається також обов'язок відшкодувати збитки, завдані іншим підприємствам, громадянам і державі, на загальних підставах у зв'язку з заподіянням шкоди при порушенні вимог щодо охорони праці.
2.Природне освітлення, його види і нормування, принцип розрахунку природного освітлення.
Серед факторів зовнішнього середовища, що впливають на організм людини в процесі праці, світло займає одне з перших місць. Адже відомо, що майже 90% всієї інформації про довкілля людина одержує через органи зору. Під час здійснення будь-якої трудової діяльності втомлюваність очей, в основному, залежить від напруженості процесів, що супроводжують зорове сприйняття. До таких процесів відносяться адаптація, акомодація та конвергенція.
Адаптація - пристосування ока до зміни умов освітлення (рівня освітленості).
Акомодація - пристосування ока до зрозумілого бачення предметів, що знаходяться від нього на неоднаковій відстані за рахунок зміни кривизни кришталика.
Конвергенція-здатність ока при розгляданні близьких предметів займати положення, при якому зорові осі обох очей перетинаються на предметі.
Світло впливає не лише на функцію органів зору, а й на діяльність організму в цілому. При поганому освітленні людина швидко втомлюється, працює менш продуктивно, зростає потенційна небезпека помилкових дій і нещасних випадків. Згідно з статистичними даними, до 5% травм можна пояснити недостатнім або нераціональним освітленням, а в 20% воно сприяло виникненню травм. Врешті, погане . освітлення може призвести до професійних захворювань, наприклад, таких як робоча мнопія (короткозорість), спазм акомодації.
Для створення оптимальних умов зорової роботи слід враховувати не лише кількість та якість освітлення, а й кольорове оточення. Так, при світлому пофарбуванні інтер'єру завдяки збільшенню кількості відбитого світла рівень освітленості підвищується на 20-40% (при тій же потужності джерел світла), різкість тіней зменшується, покращується рівномірність освітлення.
При надмірній яскравості джерел світла та оточуючих предметів може відбутись засліплення працівника. Нерівномірність освітлення та неоднакова яскравість оточуючих предметів призводять до частої переадаптацїї очей під час виконання роботи і, як наслідок цього - до швидкого стомлення органів зору. Тому поверхні, що добре освітлюються і знаходяться в полі зору, краще фарбувати в кольори середньої світлості, Коефіцієнт відбивання яких знаходиться в межах 0,3-0,6, і, бажано, щоб вони мали матову або напівматову поверхню.
Природне освітлення може бути бічним (освітлення світлом, що проходить крізь отвори в зовнішніх стінах - вікна), верхнім (освітлення світлом, що проходить крізь отвори в покритті будови - стелі, і спеціальні світлові ліхтарі) та комбінованим (сполучення бічного освітлення з верхнім).
Норми мінімальної освітленості приміщень визначаються коефіцієнтом природного освітлення (КПО) е, що є відношенням природного освітлення у приміщенні Еn до одночасно виміряного в горизонтальній площині зовнішнього освітлення Е3:
e = Еn x ІОО%.
Е3
Нормативне значення еn для верхнього і комбінованого освітлення вище, ніж для бічного. Це пояснюється тим, що при верхньому і комбінованому освітленні нормується середнє значення КПО (есер) у точках, розташованих на перетині вертикальної площини характерного розрізу приміщення й умовної робочої поверхні .
Для бічного освітлення нормується мінімальне значення КПО (е min): при односторонньому освітленні - в місці, розташованому на відстані 1 м від стіни, протилежної до вікон, на перетині вертикальної площини характерного розрізу приміщення й умовної робочої поверхні; при двосторонньому освітленні - в точці всередині приміщення на перетині вер-тикального розрізу приміщення й умовної робочої поверхні.
Норми природного освітлення приміщень установлюються з урахуванням обов'язкового миття шибок: для приміщень із незначними виділеннями пилу і диму - не менше чотирьох разів на рік.
У приміщеннях, де не передбачається природного освітлення або воно недостатнє, обладнується штучне освітлення, що поділяється на робоче, аварійне, евакуаційне та охоронне.
Табл. 1
Норми природного освітлення
Види приміщення Площина нормування освітлення Освітленість робочих поверхонь, лк Коефіцієнт природн. освітл. е,%
При боковому освіт e min При верхньому або комбінов. освітл е ср
Обідні зали, буфети, роздаточні Горизонтальна площина на висоті 0,8 м над підлогою 200
300 0,5
1,0 2
3
Гарячі цехи, холодні цехи, доготівельні і заготівельни цехи Те саме 200 1,0 3
Кондитерські цехи і приміщення для борошняних виробів -"- 00 1,0
Торгові зали магазинів: книжних, готового одягу, білизни, тканини… -"- 300 0,5 2
Торгові зали продовольчих магазинів з само-ням Гор-на пл-на на висоті 0,8 м над підлогою 400 0,5 2
Торгові зали магазинів: меблів, посуду, будматеріалів, електропобутових машин і т.п. -"- 200 0,5 2
Комори продовольчих товарів підлога 50 - -
Комори непродовольчих товарів -"- 75 - -
Машинні відділення ліфтів і приміщень для холодильних установок Горизонтальна площина 0,8 м 30 - -
Вестибулі підлога 75 - -
Коридори та проходи: головні
інші _"_
_"_ 75
50 0,1
0,1 -
-
Список використаної літератури
1. В.Ц. Жидецький, В.С. Джигирей "Основи охорони праці" - Вид. 2-е, стериотипне. - Львів: Афіша, 2000. - 348 с.
2. Прокопенко В.І. Трудове право України: Підручник. - Х.: Фірма "Консум", 1998. - 480 с.
3. Шеляков О.П. Охоронапраці: Навчальний посібник для студентів ВУЗів К. - 1999. 230 с.
4. Осокин В.В., Сорока І.В. Охорона праці - Донецьк 1997 - 458 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...