WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Екстремальні ситуації на відпочинку (випадки на воді, обмороження тонкий лід) - Реферат

Екстремальні ситуації на відпочинку (випадки на воді, обмороження тонкий лід) - Реферат

відморожуватись. Вітер морозить більше і швидше, чим мороз.
При штормовому вітрі 20 м/сек і температурі повітря -5 градусів відкриті ділянки тіла так само швидко замерзають, як і на морозі 40 градусів та легенькому, ледь помітному вітерці. Дуже холодно може бути і при температурі повітря +5 градусів (знову ж таки, якщо сильний вітер) - так само холодно, як і при морозі -25 градусів без вітру.
Для запобігання обмороження при сильному морозі та вітрі необхідно закутати обличчя шарфом та дихати через нього - так ви захистите від переохолодження обличчя, дихальні шляхи, легені, весь організм.
Можна використовувати вітрозахисну маску. Маска може повністю закривати обличчя, і має овальну форму, прорізи для очей та рота. Виконується вона із цупкої, паропроникної тканини (брезент, сукно) або хутра з коротким ворсом. На голові вона закріплюється за допомогою еластичних стрічок, шнурків, резинок.
Що не можна робити
Довго існувала думка, що обморожені ділянки треба розтирати снігом. Така порада до недавнього часу давалася навіть у медичній літературі. Але це неправильна і навіть небезпечна рекомендація.
Як і чому з'явилась хибна ідея розтирати обморожені ділянки тіла снігом?
Медики виявили, що кровоносні судини шкіри, які звузилися на холоді, як їм і належить при економії тепла, інколи раптово різко розширюються. Трапляється це, якщо окрему ділянку тіла ще більше охолодити: снігом, льодяною водою тощо. Це захисна реакція організму: коли ділянці тіла загрожує омертвіння, то організм не жаліє тепла на її врятування.
Але якщо ділянка тіла вже побіліла,- значить кровоносні судини не можуть ніяк реагувати. Тепер їх потрібно зігрівати і розтирати чимось теплим та м'яким, але зовсім не снігом: він і холодний, і дряпає шкіру, адже від подряпин обморожені ділянки потім нагнояться.
При розтиранні рук снігом за межами житлового приміщення на морозі та вітру, охолодження здорових тканин може йти швидше, аніж їх розігрівання, що призводить до нових обморожень.
В негоду, відморожені ділянки обличчя обережно розтирають сухою теплою долонею; при цьому низько нагинають голову і затримують дихання: різкий прилив крові до обличчя сприяє відігріванню.
Багато людей вважає, що є мазі, які запобігають обмороженню -наприклад, гусячий жир. Це помилка: жири заміщують повітря, якезнаходиться в верхньому шарі шкіри, тим самим сприяє її переохо-лодженню.
Запам'ятайте!
1. Не можна розтирати обморожену частину тіла снігом, щоб не занести інфекцію через дрібні подряпини і не перепиняти розширення кровоносних судин їх охолодженням.
2. Не можна терти, масажувати уражені ділянки шкіри та розрізати пухирі.
3. Не можна відігрівати ушкоджені частини тіла на вулиці, якщо не виключено повторне відмороження.
Не можна відморожені ділянки змащувати жиром та мазями, тому що це значно погіршить наступну первинну їх обробку.
Тонкий лід
Усі з задоволенням зустріли зиму, а декому кортіло швидше одягти ковзани і покататися на льоду, в легкий морозець. Ось і ковзанку вже залили водою, і утворився гарний лід. Але щоб уникнути нещасних випадків, треба додержуватись обережності на льоду.
З перших кроків на льоду треба навчитись правильно падати: на бік, пригинаючи голову до грудей, або вперед "рибкою" - посковзати по льоду на животі, витягнутий руки. Не можна опиратися на руки, щоб їх не зламати. Можна надати в найближчу кучугуру снігу.
Потрібно виконувати визначені правила поведінки па ковзанці:
o рухатись лише в один бік;
oпадати правильно (на бік чи "рибкою"), при падінні не триматися за товариша;
o не смітити, не пошкоджувати лід ковзанами;
o не сідати на лід, на сніг, відпочивати тільки на лавках;
o не ходити по ковзанці в мокрому одязі.
Якщо нема поблизу ковзанки, часто для катання на ковзанах вико-ристовують кригу замерзлої річки або ставка. Але при цьому слід ви-конувати такі правила безпеки:
o ніколи не кататись одному, а тільки гуртом. Якщо хто-небудь провалиться у воду, буде кому надати допомогу;
o не кататись на тонкій кризі (крига темного кольору). Безпечною є крига товщиною від 7 до 20 см (зеленуватий відтінок).
Якщо крига під вами провалилася, розставте руки по боках по краю льоду, щоб утриматись на поверхні і не піти під лід і кличте на допомогу. Поки вона надійде, намагайтеся зберігати спокій, не борсайтеся у воді. Стараючись не обламувати лід, без різких рухів треба спробувати вибратися на лід, наповзаючи грудьми та почергово витягуючи на поверхню ноги. Вибравшись із пролому, треба відкотитися, а потім повзти у той бік, звідкіля прийшов (і де міцність льоду, таким чином, перевірено). Незважаючи на те, що вогкість і холод штовха *ють вас бігти і зігрітися, будьте обережними до самого берега. Ну а там вже не зупиняйтеся, поки не добіжите у тепле приміщення.
Якщо на ваших очах провалилася людина, негайно крикніть, що ви йдете на допомогу. Все вирішує час: льодяна вода дуже швидко викликає переохолодження організму. Надаючи допомогу, притримуйтесь таких правил:
o Не можна підбігати до товариша, який провалився у воду,
o До нього треба наближатись повзком, використовуючи для зміцнення криги продовгуваті предмети (лижі, лижні палки, дошки), штовхаючи їх перед собою.
o До самого краю пролому підповзати не можна, бо у воду можете по-трапити обоє.
o Ремінь, шарф, всяка дошка або палиця, санки, лижі можуть врятувати людину. Наблизившись на максимально можливу відстань (не менше 3-4 метрів), кинь своєму товаришу мотузок, шарф, палицю, аби він ухопився. Подавши підручнийзасіб спасіння, потрібно витягнути його на лід і повзком вибратись із небезпечної зони.
o Потім його сховати від вітру, якомога швидше доставити його в тепле місце, розтерти, переодягти в сухе та напоїти гарячим чаєм. Якщо під лід потрапила дитина, необхідно:
o Наказати дитині розпластати руки на льоду та працювати ногами для того, щоб утриматися на поверхні.
o Опустіться на коліна або ляжте біля краю льоду та простягніть дитині руки чи який-небудь предмет (дошку, мотузку, дрючок тощо).
o Якщо не можна пересуватися по льоду, то розпластайтесь і повільно просувайтесь до дитини, поки вона не вхопиться За простягнутий до неї предмет.
o Коли ви витягли дитину, то покладіть її розпластану на лід і не дозволяйте вставати та йти по льоду.
o Якщо не вдається витягнути дитину з води за допомогою простягнутого) предмета, але поруч є помічники, то організуйте живий лан-цюг. Один по одному розпластані на льоду виповзіть та ухопіть попе-реднього рятівника за ноги.
o Коли ви витягли дитину з води, то обов'язково перевірте її дихання та пульс.
o Якщо дитина блює, поверніть її голову набік та видаліть із рота блювоту.
o Якщо дитина дихає, перенесіть її до теплого приміщення, зніміть з неї мокрий одяг, загорніть у ковдру та викличте лікаря.
o Якщо у дитини сильне тремтіння, то викличте невідкладну допомогу та лікуйте її від можливого переохолодження.
Якщо ви вирішили перейти по льоду через річку, не зайвим буде витратити зо дві хвилини на березі на вивчення географії річки або озера, що замерзли. Для початку постарайтесь примітити стежку абосліди. Якщо їх немає - намітьте з берега свій маршрут і обов'язково візьміть палицю. Насамперед подивіться, чи немає небезпечних місць. Запам'ятайте!
o не виходьте на лід, міцність якого невідома, та в період осіннього льодоставу, весняного паводку, льодоходу.
o лід може бути неміцним біля стоку вод;
o тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під заметами снігу, в місцях, де водорості вмерзли в лід. Він весь схожий на голландський сир - у дирочках;
o слід обійти ділянки, покриті товстим шаром снігу: під снігом лід наростає повільніше і завжди тонкіший;
o тонкіший лід там, де б'ють підземні ключі, де швидка течія або струмок впадає у річку.
Є дуже багато любителів підводного лову. Але рибалкам потрібно пам'ятати:
o не можна робити ополонки близько одна від одної, це послаблює лід;
o не можна збиратися великими групами у місцях, де багато ополонок - лід може не витримати навантаження і розколотись;
o темні плями на рівному, вкритому снігом льоду, означають, що він тонкий;
o запорошений снігом лід наростає дуже повільно;
o збираючись на зимову рибалку, візьміть з собою метрів 20 міцного шнура - він може знадобитись у випадку біди.

 
 

Цікаве

Загрузка...