WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Екстремальні ситуації на відпочинку (орієнтування, отруйні ягоди та гриби, укуси комах та змій) - Реферат

Екстремальні ситуації на відпочинку (орієнтування, отруйні ягоди та гриби, укуси комах та змій) - Реферат

час, киньте у бік собаки всякий предмет, не піднімаючи високо руки;
o захищайтеся за допомогою палиці, каміння;
o особливо небезпечний присідаючий собака - він готовий плигнути. Щоб захистити шию, потрібно притиснути підборіддя до грудей та виставити вперед руку.
Як слід себе вести, якщо собака напав на вас, а простір для маневру обмежений?
Необхідно:
o до собаки, що нападає, поверніться обличчям, прийміть стійку або киньтесь їй назустріч, якщо ви впевнені в собі: собака націлений на людину, яка тікає і швидше за все відскочить у бік;
o не давайте собаці можливість обійти вас ззаду, весь час повертайтесь до неї обличчям;
o використовуючи підручіні засоби (парасолю, палицю, каміння тощо), відступайте спиною до укриття - будинку, паркану, прикликаючи на допомогу. Якщо справа ще не дійшла до сутички, то швидше всього, вже й не дійде - собака або нападає зразу або просто витісняє супротивника зі своєї території;
o якщо є можливість, обмотайте піджаком, плащем передпліччя та руку, а потім підставивши її (захищаючи шию та обличчя від укусу), спровокуйте собаку на укус і з силою вдарте по верхній щелепі собаки - від сильного удару вона може зламатися. Больові-точки у собаки - ніс, пах, язик. У поєдинку із собакою неможливо залишитися неушкодженим - до цього слід бути готовим психологічно. Через неминучі укуси, кровотечі, біль слід вперто йти до врятування більш цінного - власного життя. Важливо знати правило - при всіх обставинах треба залишатися на ногах;
o якщо собака збив з ніг,- падайте тільки на живіт, руками захищаючи шию (там, крім дихальних шляхів, дуже близько до поверхні проходять великі артерії і ушкодження хоч би однієї з них призводить до інтенсивної кровотечі та загибелі);
Навіть, якщо сутичка із твариною закінчилась вашою перемогою або, що буває частіше,- внічию, то проблеми при цьому не закінчуються: рани від глибоких укусів, навіть якщо собака не хвора сказом, практично завжди інфіковані і є небезпечні для здоров'я.
Перша допомога
Укуси собак та й котів теж, або серйозні подряпини, нанесені ними, потрібно негайно показати лікарю, наклавши зверху чисту суху пов'язку. Це пов'язане з тим, що тварина може бути хвора на сказ. Переносять збудників цієї хвороби лісові звірі вовки та лисиці. Від них можуть заразитися бродячі собаки та коти, летючі миші, а такожвсі домашні чотириногі. Людина ж захворює, коли її вкусить хвора тварина або якщо її слина попаде на свіжі подряпини. Спочатку ранки припухають, червоніють, трохи болять. Скритий період захворювання продовжується від двох неділі, до року. Вірус тим часом по нервових шляхах проникає у мозок і починає руйнувати його. У хворого виникає стан занепокоєння. безсоння. Через 1-3 дні стан погіршується: підвищується температура, дихання стає переривчастим. Хочеться пити, але вигляд води і навіть її дзюрчання викликає судоми. Почи-наються галюцинації. Ще два дні, і настає смертельна задуха або параліч.
Як остерегтись захворювання? Свійським тваринам обов'язково треба зробити щеплення. Пояснити дітям, що чужих тварин не можна чіпати й гладити. Пам'ятайте - здорова тварина в лісі не підходить близько до людини. А якщо ви все-таки не вбереглись, негайно звертайтеся до лікаря.
У лісі великі хижаки зустрічаються досить рідко: звірі, як правило, відчувають людину задовго до того, як вона зможе їх побачити, завжди стараються піти з її шляху. Тому не шукайте самі зустрічі з тваринами (небезпечні і лось, і олень, і лисиця, котра може бути хвора на сказ і вкусити). Але якщо потривожити тварину, переслідувати її, то вона може стати небезпечною.
Профілактика нападу тварини. При випадковій зустрічі з великою твариною треба дати можливість їй зникнути.
Укуси лісового кліща
У природі існують джерела хвороб, які властиві диким тваринам. При деяких умовах контакту з тваринами, людина може захворіти.
Однією з таких хвороб є кліщовий енцефаліт. Основним переміщувачем цього вірусу є лісовий кліщ, який зустрічається в основному в листяних та хвойних лісах. Кліщ з'являється напровесні - в квітні, в травні - червні його активність різко підвищується і закінчується у вересні.
Ознаки захворювання. Захворювання звичайно проявляється через 1-2 тижні. Починається гостро - з головного болю, нудоти, блювання, втрати свідомості тощо. На слизовій оболонці очей проступають кровоносні судини, різко червоніє шкіра обличчя, з'являються ознаки паралічу м'язів. Це тяжке захворювання, котре може призвести до інвалідності і навіть смерті.
Профілактичні заходи. Для захисту може бути всякий одяг (спідниця виключається) з капюшоном, який щільно закриває голову та шию, з довгими рукавами на манжетах, які затягнуті резинкою. Штани заправ-ляються в чоботи або черевики з гетрами. Кліщі тримаються на рослинах на висоті до 1 м над землею, падають до ніг людини і повзуть знизу догори. В якійсь міри кліщів відлякують певні засоби (репеленти) -котрі наносяться на одяг. Значний ефект дають само- та взаємоогляди. Швидкі та старанні огляди через 3 години дозволяють своєчасно вилучити кліща (кліщ, що присмоктався, небезпечний, якщо він пробув на тілі людини більше 3-4 годин). Кліща обережно знімають, змащуючи шкіру жиром, потім місце присосу ретельно оброблюють йодом або спиртом.
Укуси комах
Бджоли та оси при вжалюванні виділяють отруту, яка порушує процеси згортання крові і часто викликають алергічні реакції. В більшості випадків ужалювання не є небезпечним для людини. Але коли на людину нападає з десяток бджіл або ос, їхнє вжалювання призводить до загальної токсикації (отруєння) організму. Особливо небезпечні укуси в районі рота, в шию. З наявністю у людини алергії до осиної або бджолиної отрути, інколи розвивається тяжкий стан потерпілого.
Симптоми: запаморочення, головний біль, задуха,нудота, набряк язика або частини горлянки (після того як ви проковтнули їжу з осою або бджолою), іноді блювання - ознаки шоку. На поверхні шкіри утворюються малі пухирі, які супроводжуються сильною сверблячкою.
Перша допомога
Якщо видно жало бджоли (бо оса жала не залишає), слід вилучити його, ранку змастити розчином питної соди (1 ложка соди на склянку води); вкушене місце потрібно охолодити. Це зменшить біль та набряк. Якщо набряк швидко збільшується і з'являється сильний біль,-відвезіть дитину до лікарні, у тяжких випадках - в положенні лежачи.
Комахи, мошки, сліпні, хоч і не належать до небезпечних комах, але часто бувають саме надокучливими та неприємними супутниками в подорожі, їхні укуси, крім свербежу шкіри, можуть викликати підвищену подразненість, втрату апетиту, нервове перевтомлення.
Профілактика
Кращим засобом індивідуального захисту від докучливих комах є спеціальні препарати типу "Дета". Для захисту від комах 15-20 крапель препарату наливається у долоню, а потім тонким шаром розмазується по шкірі.
Не слід допускати попадання препарату в очі, на слизову оболонку носа. Хоча препарати безпечні, але можуть викликати сильне подразнення тощо. В цьому випадку достатньо обмити обличчя теплою водою з милом, і неприємні відчуття зникнуть. .
Крім того, може використовуватись чохол із сітки з дротяним обручем для захисту голови та шиї від укусів комарів та мошкари.
Перша допомога
При значних укусах: накладається холод, на окремі ділянки - мазі.

 
 

Цікаве

Загрузка...