WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Екстремальні ситуації на відпочинку (орієнтування, отруйні ягоди та гриби, укуси комах та змій) - Реферат

Екстремальні ситуації на відпочинку (орієнтування, отруйні ягоди та гриби, укуси комах та змій) - Реферат


Реферат на тему:
Екстремальні ситуації на відпочинку (орієнтування, отруйні ягоди та гриби, укуси комах та змій)
Екстремальні ситуації в лісі
Безпечна прогулянка в лісі
Що може бути кращим, ніж прогулянка в лісі разом зі своїми това-ришами або батьками!
Чисте повітря, пташки співають, під ногами тихо шелестить трава, під кущами тихенько стоять і риби і чекають - хто їх візьме. А на кущах рясно розсипані лісові ягоди.
Завжди треба мати на увазі, що у лісі треба поводитись досить обережно. На лісовій стежці можуть зустрітися труднощі і навіть небезпека. Деякі з них пов'язані з реальними перепонами - проходження боліт, зарослів тощо, інші - залежать від змін погоди і носять епізодичний або сезонний характер.
І досить звична ситуація, коли людина, яка відправилась за місто або яка потрапила в ліс (поле), не може знайти дорогу. Як правило, така ситуація вирішується доволі швидко, але завжди є можливість її переростання в екстремальну у випадках появлення сильнодіючих факторів (холод, дощ або погіршення здоров'я), або непродуманого екіпірування чи поведінки.
Всяка вимушена автономія ставить перед людиною визначені завдання:
o збереження життя та здоров'я;
o орієнтування в просторі та часі;
o встановлення зв'язку або подачі сигналів.
Збереження життя та здоров'я
Почнемо з одягу. В лісі дуже просто обдертися об гілля та сучки, обпектися кропивою. Тому краще одягти штани (не шорти), сорочку з довгим рукавом і навіть штурмівку.
Способи подолання перепон.
Лісові зарослі, завали
o По лісовим зарослям, густому кустарнику потрібно пересуватись із інтервалом, який забезпечує безпеку. Потрібно притримувати приведені у рух гілляки, щоб вони не вдарили того, хто йде ззаду.o Коли ти йдеш у гурті з батьками або зі своїми товаришами, витримуй відстань від того, хто йде попереду не менше 4-6 метрів. Гілки, які зачепив попередній, можуть ударити тебе в обличчя і поранити. Відхиляти гілки потрібно вгору або вниз (а не наперед).
o Для захисту від сучків та гілок треба одягати одяг з довгим рукавом. Одну руку виставляють вперед для захисту обличчя та очей від гілок.
o При подоланні дерев, які попадали та перегородили стежку, лісових завалів, слід не перестрибувати їх, а обережно переступати, перелазити через перепону, щоб не отримати травму. Треба пам'ятати, що стовбури підгнилих дерев хиткі і часто покриті слизькою гнилою корою.
Заболочені ділянки
o Заболочені ділянки завжди долають по гатях. Якщо їх нема, то на не-безпечному болоті слід рухатись, переступаючи або переплигуючи з купини на купину. У кожного має бути жердина, яка послуговує опорою, зондом для вимірювання глибини та засобом самострахування при падінні.
o Щоб зменшувати тиск людини на заболочений ґрунт, можна ви-користовувати ступаючи плетені "лижі", підв'язати до взуття легкі шматки, фанери, які знімаються або використовувати жердеві настили.
Орієнтування в просторі та часі
Якщо в густому лісі заблукав - не поспішай! Негайно зупинись і присядь. І більше не роби жодного кроку, не подумавши. Думати треба тільки про одне: як вибратись до того місця, звідки починається знайомий шлях. А для цього:
o згадати останню прикмету на знайомій частині шляху і постаратися прослідкувати до неї шлях;
o якщо це не вдалося, згадати знайомі орієнтири, краще всього шумні - залізну дорогу, судноплавну річку, шосе. Прислухайтесь.
При відсутності знайомих орієнтирів, стежок та доріг - виходьте "на воду" - вниз по течії. Струмок виведе до річки, річка - до людей.
Вийти до людей допомагають звуки - працюючого трактору, гавкоту собаки; допомагає запах диму: тут потрібно рухатись проти вітру.
Гарні провідники в лісі - бджоли. Треба вийти на лісову поляну, подивитись, в яку сторону вони летять, і вслід за ними йти.
Дуже добре час від часу орієнтуватися на місцевості - дивіться на це, як на тренування пам'яті. Слід запам'ятовувати орієнтири, залишати зарубки на деревах.
Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти, тому що права нога робить крок завжди трошки ширше лівої. Щоб цього уникнути, пряму лінію потрібно подумки проводити між двома орієнтирами попереду. Доходячи до одного, треба зараз же вибрати новий.
І головне - навчись користуватися компасом!
Компас - це прилад, котрий допомагає визначити сторони світу. Червона; стрілка компасу завжди показує на південь.Найбільш безвідмовний небесний компас - сонце. Кожного ранку воно піднімається над горизонтом, в полудень досягає найбільшої висоти, а потім опускається все нижче і нижче, поки знов не сховається за горизонтом. Те місце, де сонце з'являється над горизонтом, називається схід, де заходить - захід.
Якщо кожен із вас стане прямо, то мабуть скаже вірно, що знаходиться справа від нього, що зліва, що спереду, а що ззаду. Але люди в навколишньому світі користуються ще такими напрямами, як північ, південь, схід, захід. Це допомагає їм не загубитися в дорозі, правильно знаходити дорогу в лісі, на морі, в повітрі.
Крім компаса, для визначення сторін світу можна використовувати природні орієнтири. Слід запам'ятати, що:
o кора берези завжди біліша та чистіша з південної сторони. Тріщинки, нерівності та нарости знаходяться завжди на північній стороні;
o гриби ростуть в основному з північної сторони дерев, пнів, кущів;
o правильно визначити напрямки в степу допоможе нірка ховрашка. Гризуни, як правило, вхід у своє житло роблять з південної сторони;
o на відкритій лісовій галявині ягоди раніше стигнуть з півдня;
oз південного боку ягоди брусники, чорниці, дозрівають раніше, ніж із північної;
o в більшості випадків мурашники розташовані з південного боку дерев, пнів, кущів.
Під час лісовпорядкування в лісових масивах прорубуються просіки. Вони зорієнтовані по сторонах горизонту: основні - у напрямі північ - південь, а поперечні - схід - захід. Просіки поділяють ліс на квартали, які нумерують із заходу на схід і з півночі на південь. На перетині просік містяться квартальні стовпи. Їх встановлюють так, щоб ребро між двома меншими номерами кварталів показувало напрям північ - південь.
Запам'ятайте!
1. Якщо ви заблукали у лісі, не поспішайте бігти невідомо куди. Якщо ви прийшли з товаришами - кричіть. Вас обов'язково почують. Якщо одні - сядьте і подумайте, як вийти з лісу.
2. Визначай орієнтири, за якими ти зможеш повернутися назад.
3. Якщо стати обличчям до півночі, то за спиною буде південь, праворуч - схід, а ліворуч - захід.
4. Ранком сонце знаходиться на сході, а ввечері - на заході.
16.1.3. Встановлення зв'язку або подавання сигналів
Сонячний зайчик може конкурувати з радіо, піротехнікою тощо. Яскравість сонячною зайчика при куті стояння сонця складає 4 млн свічок, а при 90-7 млн свічок. З літака на висоті 1,0-1,5 км тонкий спалах видно на відстані 24 км.
Для сигналізації також може використовуватись дим вогнища.І в наш час вогнищезалишається одним із самих ефективних засобів сигналізації в аварійних ситуаціях. Його складають обов'язково на відкритих місцях - на поляні, вершині пагорба тощо. Щоб дим був густішим і чорнішим, в полум'я вогнища, яке розгорілось, добавляють сирий мох, свіжу траву тощо.
Покарання від незнання. (Збирання ягід та грибів)
Лісові ягоди
Ви разом із товаришами збираєтесь до лісу за ягодами.

 
 

Цікаве

Загрузка...